Connect with us
Jezioro Bled, Słowenia

Artykuły

Przyroda, góry i fantastyczna atmosfera: wybierz się do Słowenii!

Przyroda, góry i fantastyczna atmosfera: wybierz się do Słowenii!

Kryształowo czyste jeziora, imponujące wodospady, monumentalne Alpy Julijskie i klimatyczna Lublana. Słowenia mimo że jest jednym z najmniejszych państw w Europie skrywa wiele unikalnych miejsc, które warto zobaczyć.

Przedstawiamy te najlepsze atrakcje Słowenii.

Jezioro Bled i Bohinjsko 

Bled uważane jest za jedno z najpiękniejszych jezior w Europie. Zachwyca swoim szmaragdowym odcieniem i romantyczną okolicą. Pośrodku na niewielkiej wysepce nazywanej Blejski Otok znajduje się kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny, który można odwiedzić wybierając rejs statkiem. W okolicach są pola campingowe i liczne pensjonaty, które w lecie wypełniają się podróżnikami z całego świata. 

Jezioro Bled, Słowenia
Jezioro Bled, fot. Rusel1981 Dreamstime.com

W przypadku Bledu można mówić o popularnej destynacji, jezioro Bohinjsko przywita Cię zaś spokojną atmosferą. Położone jest w ramach Parku Narodowego Triglav i jest dobrą opcją na wycieczki piesze po okolicznych wzniesieniach.

Jezioro Bohinjsko, Słowenia
Jezioro Bohinjsko, fot. Volha Stasevich Dreamstime.com

Wąwóz Vintgar

Niedaleko jeziora Bled położony jest przepiękny wąwóz Vintgar. Wzdłuż rzeki Radovna wytyczony jest specjalny chodnik turystyczny, są tu drewniane pomosty, kładki. W okolicach wytyczone są liczne szlaki turystyczne, dzięki którym miłośnicy gór i przyrody mogą zobaczyć ciekawe miejsca.

Wąwóz Vintgar, Słowenia
Wąwóz Vintgar, fot. Dušan Zidar Dreamstime.com

Triglav – na szczycie Słowenii 

Jeden z Korony Europy – szczyt Triglav ma 2864 m n.p.m. Wymagana jest dobra kondycja, silne nogi i brak lęku wysokości. Na szlakach przymocowane są m.in. łańcuchy. Podczas wspinaczki przy dobrej pogodzie można zobaczyć zapierające dech w piersiach krajobrazy, w tym stawy i ostre skały oraz przepaście.

Triglav, najwyższczy szczyt Słowenii
Triglav, fot. Ewa Mazur Dreamstime.com

Rafting w Słowenii

Ten adrenalinowy sport cieszy się dużym zainteresowaniem w Słowenii. Jeden z takich spływów pontonem odbywa się na rzece Soca. Uczestników raftingu czeka szmaragdowa woda i oczywiście dużo zabawy. Jeśli umiesz pływać, nie boisz się wpaść do wody – rafting w Słowenii będziecie  dla Ciebie idealnym sposobem na aktywne spędzenie czasu.

Rafting na rzece Soca, rafting na Słowenii
Rafting na rzece Soca, fot. Jay Beiler Dreamstime.com

Piran i Izola

Linia brzegowa Słowenii ma niewiele ponad 40 km długości. W większości kamieniste plaże przypominają te, które znajdują się w Chorwacji. Najlepszymi miejscami do nadmorskiego wypoczynku są Piran i Izola. W lecie wieczorami klimatyczne miasta zapełniają się Słoweńcami i turystami, w ciągu dnia pobliskie plaże zachęcają do nadmorskiej zabawy.

Piran położony jest nad Morzem Adriatyckim, Słowenia
Piran położony jest nad Morzem Adriatyckim, fot. Dušan Zidar Dreamstime.com
Izola, Morze Adriatyckie Słowenia
Izola, fot. Happyphoto Dreamstime.com

Skocznie w Planicy

Jeden ze “sportów narodowych” Polaków -zawody w skokach narciarskich odbywają się również w Słowenii. Mamucia skocznia – Letalnica położona jest w dolinie Planica w Alpach Julijskich. Odbywa się tu m.in. konkurs Pucharu Świata w których uczestniczą polscy zawodnicy.

Skocznie w Planicy, skoki narciarskie Słowenia
Skocznie w Planicy, fot. Stanislav Říha Dreamstime.com

Lublana – stolica Słowenii

Połączenie różnych stylów architektonicznych, poczucie kameralności w dużym mieście. Dzięki temu, że centrum miasta nie jest wielkie, spokojnie można je zwiedzić pieszo lub wypożyczyć rower. Historyczne stare miasto położone jest wzdłuż rzeki Ljubljanica niedaleko wzgórza zamkowego. Przez samą rzekę można przejść korzystając z mostów, jednym z najbardziej charakterystycznych jest Zmajski most – Most Smoczy z rzeźbami smoków. Ciekawym sposobem na zobaczenie miasta jest rejs po rzece. Z zamku na wzgórzu rozpościera się widok na miasto. Z dziećmi warto zajrzeć do ZOO.

Lublana o zachodzie słońca, w tle wzgórze zamkowe, Słowenia
Lublana o zachodzie słońca, w tle wzgórze zamkowe, fot. Matic Štojs Dreamstime.com
Lublana nocą, stolica Słowenii
Lublana nocą, fot. Georgios Tsichlis Dreamstime.com

Zamek w jaskini: Predjama

Predjamski Grad to jedna z atrakcji Słowenii. Ukryty w skale zachwyca i fascynuje. Dzięki swojemu położeniu nie był zdobyty przez setki lat. Legenda mówi, że w XV wieku był siedzibą Erazma Lüggera – barona-rozbójnika, który kradł bogatym i rozdawał biednym. Zamek Predjama udostępniony jest zwiedzającym, którzy podczas zwiedzania mogą zobaczyć fragmenty jaskini i ekspozycji znajdującej się wewnątrz.

Zamek Predjama, Słowenia
Zamek Predjama, fot. Pytyczech Dreamstime.com
Wybrane lotnisko486 inspiracjiWybrane lotnisko
od 90 Rezerwacja

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (4 votes)
//
To Top