Connect with us
Panormama Szanghaju, Chiny

Artykuły

Szanghaj w 144 godziny lub na dłużej, loty z KLM od 2039 zł (z bagażem)

Szanghaj w 144 godziny lub na dłużej, loty z KLM od 2039 zł (z bagażem)

Lecisz do Azji lub Australii i po drodze przesiadasz się w Szanghaju? Sprawdź możliwość tzw. stopoveru, czyli dłuższego tranzytu w miejscu przesiadkowym. Szanghaj jest na to idealnym miejscem! Co zobaczyć, zjeść w Szanghaju?

Dzięki 144-godzinowemu zezwoleniu na ruch bezwizowy nie musisz mieć żadnych specjalnych dokumentów. Szanghaj jest jednym z kilku miast w Chinach, gdzie podczas dłuższego tranzytu możesz zwiedzać miasto posiadając tylko paszport oraz bilet na dalszy odcinek bezpośredniej podróży do kraju trzeciego. Informacje o obowiązkach wizowych i tranzytowych przeczytać można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych / Chiny.

Szanghaj i okolice są na tyle ciekawe, że może wybierzesz się tu spędzić więcej czasu. Skorzystaj z aktualnej oferty KLM. Leć do Szanghaju z Warszawy z jedną przesiadką od 2039 zł.

  • Terminy: październik – czerwiec.
Warszawa1 przesiadkaSzanghaj1 przesiadkaWarszawa
AmsterdamAmsterdam
od 2039 Rezerwacja

Szanghaj: narodziny nowoczesnych Chin

Szanghaj nazywany jest Paryżem Wschodu, Królową Orientu, ale również Azjatycką Prostytutką. Znajduje się tu jeden z największych portów morskich na świecie oraz działa tu Szanghajska Giełda Papierów Wartościowych, również jedna z największych na świecie.  

Ze względu na book budowlany Szanghaj przypomina miejscami ogromny plac budowy. Znajduje się tu ponad 300 wieżowców. Nie przeszkadza to jednak władzom miasta wyznaczać tereny zielone i parki, które mają polepszyć jakość powietrza.

Szanghaj,Chiny
Szanghaj, fot. Sean Pavone Dreamstime.com

Co zobaczyć w Szanghaju w 144 godzin?

Bund

Bund to nadbrzeżna promenada znajdująca się na prawym brzegu rzeki Huangpu. Bund to jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Szanghaju. Znajduje się tu ponad 50 budynków, które reprezentują różne style architektoniczne. Panoramę można podziwiać z przeciwległej dzielnicy, Pudong.

Promenada Bund to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Szanghaju, Chiny
Promenada Bund to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Szanghaju, fot. Prasit Rodphan Dreamstime.com

HSBC Building

Neoklasycystyczny budynek został nazwany “najbardziej luksusowym budynkiem od Kanału Sueskiego po Cieśninę Beringa”. HSBC został otwarty w 1923 roku. Wnętrze jest luksusowe, kolumny zostały wykute z marmuru. Charakterystyczna jest kopuła, która wewnątrz jest ozdobiona mozaiką. Przed budynkiem znajdują się dwa brązowe lwy, które symbolizują ochronę i bezpieczeństwo.

Budynek HSBC, Szanghaj
Budynek HSBC, fot. Yejun Dreamstime.com

Peace Hotel

Hotel mieści się w dwóch budynkach, które rozdziela ulica Nankińska. W północnym budynku nazywanym Sassoon House mieści się obecnie Fairmont Peace Hotel. W południowym znajduje się obecnie The Swatch Art Peace Hotel. 4-piętrowy budynek mieści nie tylko pokoje hotelowe, ale również galerię.

Peace Hotel, Szanghaj
Peace Hotel, fot. William Perry Dreamstime.com

Gutzlaff Signal Tower

Wieża jest znana również pod nazwą Bund Weather Tower lub Bund Signal Tower. Zbudowana w stylu Art Deco służyła do dostarczania informacji o pogodzie i sygnalizowała, kiedy zbliżał się tajfun. W 1993 roku został przesunięta o kilknascie metrów, obecnie znajduje się tu muzeum oraz kawiarnia.

Ulica Nankińska

Nanjing Road to 5,5-kilometrowa ulica handlowa. Jest to jeden z najdroższych deptaków w Szanghaju, który przyciąga miłośników mody. Znajdują się tu zarówno ekskluzywne butiki z markowym towarem, ale również tradycyjne sklepy, gdzie można kupić wyroby z jedwabiu. Wieczorami przyciąga różnokolorowymi i pulsującymi reklamami.

Ogród Yuyuan

Ogród Yuyuan jest zabytkowym ogrodem, który znajduje się w centrum Szanghaju. Powstał w połowie XVI wieku. Znajduje się na powierzchni 2 hektarów w ramach których znajduje się wiele pawilonów i zbiorników wodnych. Jest oazą spokoju w centrum nowoczesnego miasta. Bilet wstępu kosztuje 40 juanów.

Ogród Yuyuan, Szanghaj
Ogród Yuyuan, fot. Zhaojiankang Dreamstime.com

Dzielnica Pudong

Dzielnica znajdująca się we wschodniej części miasta jest centrum finansowym i komercyjnym. Znajdują się tu liczne budynki, które są architektonicznymi symbolami miasta.

Dzielnica finansowa Pudong, Szanghaj
Dzielnica finansowa Pudong, fot. Ipadimages Dreamstime.com

Shanghai Tower

Shanghai Tower jest najwyższym wieżowcem w Chinach oraz drugim po Burdż Chalifa budynkiem na świecie. Znajdują się tu biura, sklepy i sale konferencyjne. Ma się tu mieścić też jeden z najwyżej położonych hoteli na świecie, 6* Shanghai Tower J Hotel. Shanghai Tower ma 632 m wysokości i został oddany do użytku w 2017 roku.

Shanghai Tower, wieżowiec Szanghaj
Shanghai Tower, fot. Askar Karimullin Dreamstime.com

Shanghai World Financial Center

W skrócie Shanghai WFC znajduje się w pobliżu Jin Mao Tower i jest drugim pod względem wysokości budynkiem w Chinach (wysokość całkowita to 492 m). Między 79 a 93 piętrem mieści się hotel Park Hyatt Shanghai. Zwraca uwagę swoim charakterystycznym otworem w kształcie trapezu o szerokości 50 m. Na przedostatnim, setnym piętrze znajduje się taras widokowy. Bilet wstępu do SWFC kosztuje 180 juanów.

Najwyższe budynki w Szanghaju Shanghai Tower, Shanghai World Financial Center i Jin Mao Tower, Szanagaj
Najwyższe budynki w Szanghaju Shanghai Tower, Shanghai World Financial Center i Jin Mao Tower, fot. Xin Hua Dreamstime.com

Jin Mao Tower

Cyfra 8 jest w kulturze chińskiej uznawana za przynoszącą szczęście. Jin Mao, który został oficjalnie otwarty 28.08.1998 roku ma rdzeń w kształcie ośmiokąta. Ma 88 pięter i jest podzielony na 16 segmentów. Mieści się tu hotel Shanghai Grand Hyatt, który jest znany ze swojego atrium, które zaczyna się na 56 a kończy na 87 piętrze. Na 88 piętrze w Jin Mao Tower znajduje się Skywalk, wewnętrzny taras widokowy. Bilet wstępu do Jin Mao Tower kosztuje 120 juanów.

Wnętrze Jin Mao Tower, Szanghaj
Wnętrze Jin Mao Tower, fot. Ning Zhao Dreamstime.com

Oriental Pearl Tower

Jedna z najwyższych wież telewizyjnych ma 468 m wysokości została oddana do użytku w 1994 roku. Oriental Pearl tower jest ikoną Szanghaju. Zwraca swoją uwagę ze względu na kule, których łącznie jest 11. Najniższa z nich ma średnicę 50 m, najwyższa zaś 14 m. Nazwy kul do międzyplanetarnej podróży, najwyższy taras widokowy Space Module znajduje się na wysokości 351 m. Bilet na taras widokowy w Oriental Pearl Tower to koszt  175 juanów.

Oriental Pearl Tower, Szanghaj
Oriental Pearl Tower, fot. Pixattitude Dreamstime.com

Świątynie w Szanghaju

Konfucjanizm, taoizm i buddyzm są najpopularniejszymi religiami w Chinach. Również w Szanghaju znajduje się wiele świątyń, katedr i miejsc świętych. Wiele z nich ma fascynującą historię i panuje w nich niesamowita atmosfera, która kontrastuje z pędem za nowoczesnością.

Świątynia Longhua

Buddyjska świątynia  Longhua, największa z buddyjskich świątyń Szanghaju. W pawilonach znajdują się posągi Buddy. W ramach kompleksu znajduje się również 40-metrowa siedmiopiętrowa pagoda, która została postawiona w X wieku.

Świątynia Longhua, Szanghaj
Świątynia Longhua, fot. Richie Chan Dreamstime.com

Świątynia boga miasta

Niedaleko ogrodu Yuyuan znajduje się taoistyczna Świątynia boga miasta. Poświęcona jest trzem miejskim bogom: Huo Guang, kanclerza dynastii Han, Qin Yubo, który służył dynastii Yuan oraz Chen Huacheng, generałowi dynastii Qing. Przed świątynią znajduje się centrum handlowe, gdzie można kupić tradycyjne produkty.

Świątynia boga miasta, Szanghaj
Świątynia boga miasta, fot. Pixattitude Dreamstime.com

Świątynia Nefrytowego Buddy

W świątyni znajdują się dwie figury buddy, które są pokryte białym nefrytem. Jedna z figur przedstawia siedzącego Buddę, który ma niecałe 2 m. Druga przedstawia leżącego Buddę, który reprezentuje jego śmierć. Znajduje się tu również 4-metrowa marmurowa kopia Buddy, która została podarowana przez wyznawców z Singapuru.

Świątynia Nefrytowego Buddy, Szanghaj
Świątynia Nefrytowego Buddy, fot. Pixattitude Dreamstime.com

Urban Planning Exhibition Centre

Znajdujący się na Placu Ludowym Centrum Planowania Miasta pokazuje urbanistykę i rozwój Szanghaju. Duże wrażenie sprawia wielkoskalowy model całego miasta, który przedstawia nie tylko aktualne budynki, ale również te, które mają powstać. Bilet wstępu kosztuje 30 juanów.

Dzielnica francuska

Znajdująca się w pobliżu centrum Shanghai French Concession jest miejscem, które architektonicznie przypomina Europę. Mieszczą się tu kawiarnie, sklepy oraz rezydencje bogaczy.

Dzielnica francuska w Szanghaju,
Dzielnica francuska w Szanghaju, fot. Pavel Sipachev Dreamstime.com

Kuchnia w Szanghaju

Kuchnia chińska jest jedną z najbardziej różnorodnych, która łączy ze sobą różne smaki. Popularne są pierożki dim sum, które są przekąskami podawanymi tradycyjnie do herbaty. Dobrym pomysłem jest kociołek z wywarem (hot pot) do którego wrzuca się składniki według własnych preferencji. Szanghaj to dobre miejsce na skosztowanie street foodu, liczne stoiska rozkładają się w porze śniadań i obiadów na ulicy. Nie znając chińskiego warto zaryzykować i zdać się na intuicję wybierając między daniami i przekąskami z kawałkami mięsa, ryb, owoców morza i warzyw.

Pierożki dim sum, chińskie pierożki
Pierożki dim sum, fot. Rontav123 Dreamstime.com
Street food w szanghaju,
Street food w Szanghaju, fot. Nikolay Tsuguliev Dreamstime.com

Herbata

W Szanghaju warto wybrać się do tradycyjnej chińskiej herbaciarni, trudno Ci będzie wybrać z dziesiątek (jak nie setek) rodzajów i kombinacji herbat. Wiele z nich organizuje nie tylko degustacje, ale również oferuje np. kursy kaligrafii.

Doskonałą pamiątką z Szanghaju będzie herbata,
Doskonałą pamiątką z Szanghaju będzie herbata, fot. Zatletic Dreamstime.com

Jak dolecieć do Szanghaju

Do Szanghaju dolecisz z Warszawy i Berlina z przesiadką z KLM/Air France. Bilety kupisz na stronie flipo.pl.

Dojazd z lotniska w Szanghaju do centrum miasta

Lotnisko w Szanghaju oddalone jest ok. 30 km od miasta. Do centrum można dojechać autobusem lotniskowym lub metrem (linia nr 2). Można też spróbować super szybkiej kolei Maglev, która dojeżdża do Pudong.

Komunikacja miejska w Szanghaju

Komunikacja miejska w Szanghaju jest zorganizowana i tania. Można poruszać się po mieście metrem, autobusem oraz rowerem.

Gdzie spać w Szanghaju

W Szanghaju znajduje się wiele hosteli hoteli o różnym standardzie. Rezerwacji możesz dokonać według własnych preferencji na stronie booking. W lokalnym klimacie można wybrać mieszkanie przez airbnb. Polecamy nocleg w tradycyjnych Shikumen.

Tradycyjne zakwaterowanie Shikumen w Szanghaju,
Tradycyjne Shikumen w Szanghaju, fot. Li Kang Long Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.6/5 - (14 votes)
//
To Top