Connect with us
Vinicunca, Góry Tęczowe, Peru

Artykuły

10 najpiękniejszych miejsc w Peru

10 najpiękniejszych miejsc w Peru

Ameryka Południowa to prawdziwa skarbnica miejsc, które warto zobaczyć, rzeczy, które warto spróbować i potraw, które warto skosztować.

Przedstawiamy 10 najpiękniejszych miejsc w Peru.

Machu Picchu

Utracone miasto Inków to jeden z 7 cudów współczesnego świata. “Stary Szczyt”, który jest położony na wysokości 2430 m n.p.m. został odkryty na początku XX wieku przez amerykańskiego uczonego, Hirama Binghama. Machu Picchu to niewątpliwie jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi, które fascynuje i zachwyca.

Machu picchu, Peru
Machu Picchu, fot. Martin Bisof Dreamstime.com

Kanion Colca

Księżycowy krajobraz znajdziesz w regionie Arequipa na południu Peru. Na jej terenie znajdują się dwa najgłębsze kaniony świata: Colca i Cotahuasi. Ściany Cañon del Colca wznoszą się z jednej strony na wysokość ponad 3200 m, z drugiej na 4200 m nad poziom rzeki. Podczas trekkingu po Kanionie Colca można zobaczyć kondora andyjskiego i lamy. Rzekę Rio Colca można spróbować spłynąć na kajaku lub pontonie jeśli jej poziom jest wystarczający.

Kanion Colca, Peru
Kanion Colca, fot. Byelikova Dreamstime.com

Klasztor Santa Catalina w Arequipe

Stare Miasto Arequipy znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Jednym z najważniejszych zabytków w mieście jest Monasterio de Santa Catalina, klasztor św. Katarzyny, który został zbudowany w XVI wieku. Był ufundowany przez bogatą wdowę, która zdecydowała się zostać zakonnicą, z początku siostry nie przywiązywały wagi do ślubu ubóstwa, często prowadziły wystawny styl życia. Od 1970 roku część klasztoru udostępniona jest zwiedzającym, którzy mogą zobaczyć kompleks klasztorny, który zwraca uwagę również ze względu na ściany pomalowane na czerwony czy niebieski kolor.

Klasztor Santa Catalina w Arequipe, Peru
Klasztor Santa Catalina w Arequipe, fot. Coconutdreams Dreamstime.com
Klasztor Santa Catalina w Arequipe, Peru
Klasztor Santa Catalina w Arequipe, fot. Hecke01 Dreamstime.com

Jezioro Titicaca

Titicaca położone jest na granicy peruwiańsko-boliwijskiej. Znajduje się na wysokości 3812 m n.p.m., jego maksymalna głębokość to około 280 metrów. Turystów przyciąga zwłaszcza Isla del Sol, Wyspa Słońca , która jest zamieszkiwana przez Indian. Legenda mówi, że narodził się tu biały bóg Viracocha i pierwsi Inkowie. Przez tubylców uważana jest za miejsce święte, podobnie jak inna leżąca na jeziorze wyspa – Isla de la Luna, Wyspa Księżyca.

Jezioro Titicaca, miejscowość Puno, Peru
Jezioro Titicaca, miejscowość Puno, fot. Pixattitude Dreamstime.com
Isla del Sol leży na Jeziorze Titacaca, na bolowijskiej stronie
Isla del Sol leży na Jeziorze Titacaca, na bolowijskiej stronie, fot. Rafał Cichawa Dreamstime.com

Iquitos

Region Iquitos jest popularnym miejscem ze względu na możliwość rozpoczęcia tu wypraw do dżungli Amazonii lub spływu po rzece Amazonce. Do Iquitos można dotrzeć tylko drogą wodną lub lotniczą, nie prowadzą tu żadne drogi i tory kolejowe.

Iquitos, życie na Amazonce, Peru
Iquitos, życie na Amazonce, fot. Noraluca Dreamstime.com

Naturalne baseny Aguas Turquesas Millpu

Na południe od Ayacucho znajdziesz kolejny peruwiański klejnot – baseny Aguas Turquesas Millpu. Około 20 naturalnych basenów z turkusową wodą skrywa się pomiędzy stromymi zboczami. Po drodze na baseny zobaczysz wodospady oraz niezliczone przykłady peruwiańskiej fauny i flory.

Naturalne baseny Aguas Turquesas Millpu, Peru
Naturalne baseny Aguas Turquesas Millpu, fot. Luis Alberto Peña Ramos Dreamstime.com

Vinicunca, Góry Tęczowe

Góra Siedmiu Kolorów sprawia wrażenie, jakby była grafiką komputerową, nie prawdziwym okazem przyrody. Wyprawa na Vinicunca to jeden z atrakcji w okolicy Cusco. Widok na Góry Tęczowe zapiera dech w piersiach, i to dosłownie! Kolorowa Dolina znajduje się na wysokości 5 tys. metrów n.p.m.

Vinicunca, Góry Tęczowe, Peru
Vinicunca, Góry Tęczowe, fot. Emicristea Dreamstime.com

Wyspy Ballestas

Islas Ballestas to grupa małych wysp leżących na południowym wybrzeżu Peru. Ciekawą opcją jest opłynięcie wyspy łodzią, podczas wycieczki można zobaczyć kormorany, flamingi, pelikany czy też lwy morskie. W przewodnikach często pisze się o wyspach Ballestas jako o mniejszych wyspach Galapagos ze względu na ukształtowanie.

Wyspy Ballestas, Peru
Wyspy Ballestas, fot. Vitmark Dreamstime.com

Jezioro Laguna Humantay

Laguna de Humantai to wspaniałe jezioro polodowcowe położone w regionie Cusco. Nieskazitelne turkusowo-błękitne wody kontrastują z szaro-zielonymi zboczami. Jezioro Humantay można zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki z Cusco lub wziąć udział w treku Salkantay Trek podczas którego można zobaczyć nie tylko jezioro, ale też m.in. Machu Picchu.

Jezioro Laguna Humantay, Peru
Jezioro Laguna Humantay, fot. Saletomic Dreamstime.com

Rysunki z Nazca

Peru jest tak trochę magiczne i tajemnicze. Atmosfera panująca w Nazca, w południowo-zachodniej części kraju jest specyficzna. Setki geoglifów, które przedstawiają figury geometryczne i zwierzęta – po dziś dzień nie tylko naukowcy zastanawiają się, czy jest to kalendarz astronomiczny, centrum religijne lub wskazówki dla przybyszów z kosmosu. Linie i rysunki naziemne pustyni Nazca i Pampas de Jumana znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO.

Rysunki z Nazca, peru
Rysunki z Nazca, fot. Lenka Pribanova Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (13 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product