Connect with us
Chatki na wodzie na Tahiti, Polinezja Francuska

Artykuły

Tahiti: 10 powód dlaczego warto wybrać się na koniec świata

Tahiti: 10 powód dlaczego warto wybrać się na koniec świata

W bezkresnych wodach Oceanu Spokojnego można znaleźć wyspy, o których mało kto słyszał, a jeszcze mniej widziało na własne oczy. Biały piasek, drewniane domki na wodzie, która jest tak przejrzysta, że widać dno i różnorodny wodny świat, pokryte bujną zielenią wzniesienia – Polinezja Francuska uważana jest za raj na Ziemi.

Tahiti, największa spośród wysp archipelagu jest sercem Polinezji Francuskiej. Jeśli chcesz nabrać apetyt na podróże, sprawdź naszych 10 powodów dlaczego miałbyś szybko zacząć szukać biletu lotniczego do Papeete i Polinezji Francuskiej.

Bungalow na wodzie

Obudzić się w drewnianej willi nad laguną i rozkoszować się tropikalną bryzą – nie ma chyba człowieka, który by chociaż na chwile o tym nie marzył. Filmowe krajobrazy zobaczysz tu co chwilę. “Chatka” na wodzie może przypominać hotel w miniaturze – w cenie są nie tylko zachwycające widoki, ale również basen (jeśli woda w Ocenie będzie za zimna ;), bogata oferta egzotycznych dań i możliwości zorganizowania wycieczek po okolicy.

Chatki na wodzie na Tahiti, Polinezja Francuska
Chatki na wodzie na Tahiti, fot. Izanbar Dreamstime.com

Nurkowanie

Podwodny świat w Polinezji Francuskiej jest tak samo fascynujący jak ten nad poziomem morza. Otaczająca wyspę rafa koralowa przyciąga miłośników nurkowania i snorkelingu. Nie zapomnij do walizki spakować maski, aparatu do fotografowania pod wodą i przygotuj się na niezapomniane doświadczenie.

Polinezja Francuska to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu,
Polinezja Francuska to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu, fot. Alexander Shalamov Dreamstime.com

Podwodny świat

Każdy z ponad setki wysp i atoli w Polinezji Francuskiej otoczony jest unikalnym światem. W pobliżu brzegów żyje ponad 800 gatunków ryb, które możesz zobaczyć zaledwie kilka metrów od plaży ukrywające się w rafie koralowej. Weź udział w wycieczce na “głębsze morze” i wybierz się na poszukiwanie zatopionych wraków łodzi, delfinów i mant ogromnych.

Podwony świat na Tahiti, Polinezja Francuska
Podwony świat na Tahiti, fot. Estrela11 Dreamstime.com

Pływanie z rekinami

Skoczyć do wody, gdzie jest najwięcej rekinów? Brzmi to jakby ktoś spadł na głowę i proponował coś irracjonalnego. Nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą popływać między tymi fascynującymi zwierzętami. Jedno z najbardziej ekstrawaganckich doświadczeń oferują liczne biura w Polinezji Francuskiej. Półdniowa wycieczka może kosztować około 70 euro. W wodzie oprócz rekinów pływa z Tobą doświadczony nurek, nie musisz się więc aż tak bać ;).

Pływanie na Tahiti i Moorea,
Pływanie na Tahiti i Moorea, fot. Estrela11 Dreamstime.com

Perły Pacyfiku

Suwenir z Polinezji Francuskiej? Magnes na lodówkę? Jeśli masz w portfelu jeszcze jakieś “drobne” na pamiątkę z Tahiti zabierz do domu wspaniałe czarne perły – klejnoty Południowego Pacyfiku. Cena “zwykłej” perły zaczyna się na 100 dolarach, te najpiękniejsze kosztują nawet kilka tysięcy.

Czarne perły to popularny suwenir z Polinezji Francuskiej,
Czarne perły to popularny suwenir z Polinezji Francuskiej, fot. Krilt Dreamstime.com

Kultura polinezyjska

Kultura Polinezji Francuskiej to różnokolorowy mix różnych zwyczajów i tradycji różnych regionów i wysp Oceanu Spokojnego. Duże znaczenie w lokalnej kulturze mają tatuaże, które są bardzo rozpowszechnione w wielu archipelagach. Wykonywane są one w taki sposób, że robi się głębokie nacięcia, które wypełnia się czarnym barwnikiem. Osoby odwiedzające wyspy Polinezji Francuskiej mogą spotkać się z pokazami tańca z ognistymi obręczami, legendami, mitami i swego rodzaju magią i szamanami.

Obserwowanie wielorybów i delfinów

Jeśli planujesz lecieć do Polinezji Francuskiej od sierpnia do października, koniecznie wybierz się na rejs połączony z obserwacją wielorybów. Idealnym miejscem do tego jest archipelag Tupua´i i wyspy Papa Iti oraz Marotiri. W czasie zorganizowanej wycieczki można zobaczyć na żywo zwyczaje migracyjnego wielorybów i ich potomstwa.

W wodach w okolicach Polinezji Francuskiej można zobaczyć humbaka,
W wodach w okolicach Polinezji Francuskiej można zobaczyć humbaka, fot. Izanbar Dreamstime.com

Górskie szczyty

Tahiti to nie tylko turkusowa woda i przepiękne plaże. Duża część wyspy zdominowana jest przez góry. Najpopularniejszy szczyt to Mount Aorai, trzeci najwyższy szczyt Tahiti. Na sam szczyt, który znajduje się na wysokości 2066 m n.p.m. prowadzi szlak, nazywany przez lokalnych mieszkańców “wejście na diabelski szczyt”. Trasa nie należy do łatwych, zdecydowanie nie jest polecana osobom bez doświadczenia. Z doświadczonym przewodnikiem i odrobiną odwagi możesz zobaczyć jedne z najpiękniejszych widoków na świecie.

Mount Aorai na wyspie Tahiti, Francuska Polinezja
Mount Aorai na wyspie Tahiti, fot. Seadam Dreamstime.com

Paul Gauguin i Polinezja Francuska

Pod koniec XIX wieku Gauguin opuścił Francję i udał się na Martynikę, potem Tahiti, gdzie się osiedlił. Zafascynowany tutejszą kulturą, ludźmi i krajobrazem zaczął kolejny etap w swojej twórczości. Tahiti było dla niego dziewiczym rajem, do którego nie dotarła cywilizacja. Obrazy z tamtego okresu można podziwiać w wielu muzeach i galeriach na całym świecie. Warto zajrzeć do jego muzeum – Musée Paul Gauguin.

Moorea i Bora Bora

Jeśli szukasz inspiracji, które wyspy w Polinezji Francuskiej warto zobaczyć, wybierz się na Bora Bora, która jest jedną z wysp w archipelagu Wysp Towarzystwa. Jednym z charakterystycznych miejsc na wyspie jest Góra Otemanu, mająca 727 m n.p.m. Warto też zwrócić uwagę na Moorea. W północnej części znajdują się dwie zatoki: Cooka (Paopao) oraz Opunohu. Dzięki przepięknym rafom koralowym to idealne miejsce na snorkeling i poznawanie podwodnego świata.

Bora Bora, Polinezja Francuska,
Bora Bora, Polinezja Francuska, fot. Mark Skalny Dreamstime.com
Moorea, Polinezja Francuska
Moorea, fot. Mfron Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.8/5 - (6 votes)
//
To Top