Connect with us
Klasztor Cminda Sameba, Gruzja

TOP oferty

Gruzja: loty do Kutaisi z Polski

Gruzja: loty do Kutaisi z Polski

Gruzja to kraj, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Przepiękna przyroda, otwarci mieszkańcy i przepyszna kuchnia. Podróż po Gruzji to niezapomniana przygoda. Gdzie się wybrać? Co warto zobaczyć? Przedstawiamy TOP 7 miejsc w Gruzji, które Cię zachwycą.

  • Do Kutaisi polecisz z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Warszawy. NOWOŚĆ: Wizzair uruchomi od września nowe połączenie z Gruzją – do Kutaisi polecimy z Poznania!

Kazbek

Kazbek jest jednym z najwyższych szczytów Gruzji i Kaukazu, jego wysokość to 5033 m n.p.m. Jeśli jesteś miłośnikiem gór, to koniecznie powinieneś się tu wybrać. W okolicach znajduje się jeden z symboli Gruzji, Cminda Sameba, prawoslawny klasztor z XIV wieku. Położony niedaleko miejscowości Stepancminda z której można wybrać się na pieszą wędrówkę do klasztoru. Będąc w okolicach warto wybrać się również do Doliny Truso, gdzie znajdują się średniowieczne wieże i źródła mineralne.  

Klasztor Cminda Sameba, fot. Alexirina27000 Dreamstime.com
Kazbek, Gruzja
Kazbek, fot. Salajean Dreamstime.com

Tbilisi

Otoczona wzgórzami stolica Gruzji to miejsce, które urzeka labiryntem uliczek. Zabytki harmonijnie sąsiadują z nowoczesnymi budynkami i budowlami. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tbilisi jest Aleja Rustawelego, która wieczorami jest ładnie oświetlona. Symbolem stolicy jest monumentalny posąg wykonany z aluminium, Matka Gruzji. Prócz licznych świątyń w Tbilisi znajduje się starożytna twierdza Narikala, które początki datuje się na IV wiek n.e.

Tbilisi, fot. Vvvita Dreamstime.com

Mccheta

Znajdująca się niedaleko Tbilisi Mccheta jest jednym z najstarszych miast w Gruzji. Znajdują się tu trzy najważniejsze dla kraju kościoły. Katedra Sweti Cchoweli została wzniesiona na początku XI wieku na miejscu zbudowanego wcześniej, w IV wieku najstarszego kościoła Gruzji. Na pobliskim wzgórzu znajduje się Monastyr Dżwari z VI wieku, w której miała mieszka święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo. W Mccheta znajduje się również żeński klasztor Samtawro z XI wieku.

Kutaisi

Dawna stolica Gruzji to miasto, gdzie można znaleźć okazałą katedrę Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, Bagrata, której początki sięgają XI wieku. Na listę dziedzictwa UNESCO wpisany jest wpisany jest Monastyr Gelati z XII wieku, który był ważnym ośrodkiem naukowym.

Bagrata, Kutaisi Gruzja
Bagrata, fot. Peter Wieser Pixabay

Kaniony Okatse i Gachedili

Niedaleko Kutaisi znajdują się kaniony Okatse i Gachedili. Zapierające w piersiach widoki można zobaczyć spacerując po kładkach zawieszonych nad ziemią lub podczas spływu pontonami.

Wardzia

Skalne miasto Wardzia zaczęło być budowane pod koniec XII wieku. W skałach mieściło się ponad 3 tysiące komnat, połączonych ze sobą siecią korytarzy. Znajdował się tu klasztor, który został zniszczony przez trzęsienie ziemi i wojny.

Wardzia, Gruzja
Wardzia, fot. Artem Bryzgalov Unsplash

Radziecki pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej

Pomnik został zbudowany w latach 80-tych z okazji dwusetnej rocznicy traktatu gruzińskiego i przyjaźni pomiędzy oboma państwami. Znajduje się niedaleko ośrodka narciarskiego Gudauri a przełęczą Jvari.

Radziecki pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej, Gruzja
Radziecki pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej, fot. Jairph Unsplash

Plaże w Gruzji

Zachód Gruzji to wybrzeże Morza Czarnego. Sama Gruzja nie jest jednak miejscem, które wybierają turyści ze względu na plaże. Około 350-kilometrowa linia brzegowa ukrywa wiele zatoczek i klimatycznych miejsc. W Batumi, które leży niedaleko tureckiej granicy znajduje się jeden z popularniejszych kurortów w Gruzji. Ciekawą alternatywą są plaże w Magnetti, Anaklia lub położone niedaleko rosyjskiej granicy Gantiadi.

Batumi, Gruzja
Batumi, fot. Ruslan Petrov Unsplash

Narty w Gruzji

Majestatyczne szczyty Kaukazu zachęcają do uprawiania zimowego szaleństwa. Jeździsz na nartach lub snowboardzie? Wybierz się do jednego z trzech popularnych kurortów – Gudauri, Mestia i Bakuriani. Najbardziej nowoczesnym i zarazem największym jest Gudauri, który oferuje około 70 km tras narciarskich. Zimowa stolica Gruzji otoczona jest najwyższymi szczytami w Gruzji: Kazbek (5047 m.n.p.m.), Maili (4597 m.n.p.m.), i Kuro (4071 m.n.p.m.).

Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, narty w Gruzji
Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, fot. Actrisavesna Dreamstime.com
Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, marty w gruzji
Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, fot. Pixbull Dreamstime.com

Bilety do Gruzji

Loty do Gruzji realizuje przewoźnik LOT oraz Wizzair. Z LOT-em dolecisz bezpośrednio z Warszawy do Tbilisi. Wizzair realizuje połączenia do Kutaisi z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Bilety do Gruzji zarezerwujesz na flipo.pl.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.6/5 - (10 votes)
//
To Top