Connect with us
Klasztor Cminda Sameba, Gruzja

TOP oferty

Gruzja: Kutaisi od 160 zł

Gruzja: Kutaisi od 160 zł

Gruzja to kraj, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Przepiękna przyroda, otwarci mieszkańcy i przepyszna kuchnia. Podróż po Gruzji to niezapomniana przygoda. Gdzie się wybrać? Co warto zobaczyć? Przedstawiamy TOP 7 miejsc w Gruzji, które Cię zachwycą.

Advertisement
  • Do Kutaisi polecisz z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Warszawy. NOWOŚĆ: Wizzair uruchomi od września nowe połączenie z Gruzją – do Kutaisi polecimy z Poznania!

Gruzja: loty do Kutaisi

Kazbek

Kazbek jest jednym z najwyższych szczytów Gruzji i Kaukazu, jego wysokość to 5033 m n.p.m. Jeśli jesteś miłośnikiem gór, to koniecznie powinieneś się tu wybrać. W okolicach znajduje się jeden z symboli Gruzji, Cminda Sameba, prawoslawny klasztor z XIV wieku. Położony niedaleko miejscowości Stepancminda z której można wybrać się na pieszą wędrówkę do klasztoru. Będąc w okolicach warto wybrać się również do Doliny Truso, gdzie znajdują się średniowieczne wieże i źródła mineralne.  

Klasztor Cminda Sameba, fot. Alexirina27000 Dreamstime.com
Kazbek, Gruzja
Kazbek, fot. Salajean Dreamstime.com

Tbilisi

Otoczona wzgórzami stolica Gruzji to miejsce, które urzeka labiryntem uliczek. Zabytki harmonijnie sąsiadują z nowoczesnymi budynkami i budowlami. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tbilisi jest Aleja Rustawelego, która wieczorami jest ładnie oświetlona. Symbolem stolicy jest monumentalny posąg wykonany z aluminium, Matka Gruzji. Prócz licznych świątyń w Tbilisi znajduje się starożytna twierdza Narikala, które początki datuje się na IV wiek n.e.

Tbilisi, fot. Vvvita Dreamstime.com

Mccheta

Znajdująca się niedaleko Tbilisi Mccheta jest jednym z najstarszych miast w Gruzji. Znajdują się tu trzy najważniejsze dla kraju kościoły. Katedra Sweti Cchoweli została wzniesiona na początku XI wieku na miejscu zbudowanego wcześniej, w IV wieku najstarszego kościoła Gruzji. Na pobliskim wzgórzu znajduje się Monastyr Dżwari z VI wieku, w której miała mieszka święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo. W Mccheta znajduje się również żeński klasztor Samtawro z XI wieku.

Katedra Sweti Cchoweli, fot. Rafał Cichawa Dreamstime.com

Kutaisi

Dawna stolica Gruzji to miasto, gdzie można znaleźć okazałą katedrę Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, Bagrata, której początki sięgają XI wieku. Na listę dziedzictwa UNESCO wpisany jest wpisany jest Monastyr Gelati z XII wieku, który był ważnym ośrodkiem naukowym.

Katedra Bagrati, fot. Saiko3p Dreamstime.com

Kaniony Okatse i Gachedili

Niedaleko Kutaisi znajdują się kaniony Okatse i Gachedili. Zapierające w piersiach widoki można zobaczyć spacerując po kładkach zawieszonych nad ziemią lub podczas spływu pontonami.

Kanion Okatse, fot. MrFly Dreamstime.com

Wardzia

Skalne miasto Wardzia zaczęło być budowane pod koniec XII wieku. W skałach mieściło się ponad 3 tysiące komnat, połączonych ze sobą siecią korytarzy. Znajdował się tu klasztor, który został zniszczony przez trzęsienie ziemi i wojny.

Skalne miasto, fot. roibul | Dreamstime.com

Radziecki pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej

Pomnik został zbudowany w latach 80-tych z okazji dwusetnej rocznicy traktatu gruzińskiego i przyjaźni pomiędzy oboma państwami. Znajduje się niedaleko ośrodka narciarskiego Gudauri a przełęczą Jvari.

Pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej, fot. MrFly Dreamstime.com

Plaże w Gruzji

Zachód Gruzji to wybrzeże Morza Czarnego. Sama Gruzja nie jest jednak miejscem, które wybierają turyści ze względu na plaże. Około 350-kilometrowa linia brzegowa ukrywa wiele zatoczek i klimatycznych miejsc. W Batumi, które leży niedaleko tureckiej granicy znajduje się jeden z popularniejszych kurortów w Gruzji. Ciekawą alternatywą są plaże w Magnetti, Anaklia lub położone niedaleko rosyjskiej granicy Gantiadi.

Plaża w Batumi, fot. ImagesLib Dreamstime.com

Narty w Gruzji

Majestatyczne szczyty Kaukazu zachęcają do uprawiania zimowego szaleństwa. Jeździsz na nartach lub snowboardzie? Wybierz się do jednego z trzech popularnych kurortów – Gudauri, Mestia i Bakuriani. Najbardziej nowoczesnym i zarazem największym jest Gudauri, który oferuje około 70 km tras narciarskich. Zimowa stolica Gruzji otoczona jest najwyższymi szczytami w Gruzji: Kazbek (5047 m.n.p.m.), Maili (4597 m.n.p.m.), i Kuro (4071 m.n.p.m.).

Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, narty w Gruzji
Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, fot. Actrisavesna Dreamstime.com
Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, marty w gruzji
Gruziński ośrodek narciarski Gudauri, fot. Pixbull Dreamstime.com

Bilety do Gruzji

Loty do Gruzji realizuje przewoźnik LOT oraz Wizzair. Z LOT-em dolecisz bezpośrednio z Warszawy do Tbilisi. Wizzair realizuje połączenia do Kutaisi z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Bilety do Gruzji zarezerwujesz na flipo.pl.

Zdjęcie: Shutterstock, Dreamstime, Unsplash.com
Click to comment
//
To Top