Connect with us
Cmentarz Highgate, Londyn

Artykuły

Turystyka cmentarna, czyli nowy trend w podróżowaniu

Turystyka cmentarna, czyli nowy trend w podróżowaniu

Podróżowanie wiąże się z odwiedzaniem ciekawych miejsc, poznawaniem innych kultur i lokalnej kuchni. Ciekawym, choć może nietypowym powodem podróży może być chęć odwiedzenia cmenatarzy i zostawienie bukietu kwiatów i zapalenie znicza na grobie znanej osoby.

Przedstawiamy najpopularniejsze cmentarze świata, które warto odwiedzić podczas swoich podróży.

Cimetière du Père-Lachaise, Paryż

Paryski cmentarz odwiedza dziennie wiele osób. Przy wejściu na cmentarz dostaniesz nawet mapkę z miejscami pochówku znanych osobności. Leżą tam Jim Morrison, Edith Piaf, czy też słynni pisarze tacy jak Honoré de Balzac, Marcel Proust lub Oscar Wilde. Sam cmentarz rozciąga się na 48 hektarach, kilka tysięcy drzew jesienią zmienia kolory, dzięki temu panuje tam niesamowita, nostalgiczna atmosfera.

Cmentarz Père-Lachaise, Paryż,
Cmentarz Père-Lachaise, fot. Echo Grid Unsplash

Cmentarz Highgate, Londyn

Uznano go za rezerwat przyrody, jest jednym z najpiękniejszych wiktoriańskich cmentarzy na świecie. Pochowany jest tu Karol Marks, pisarz George Eliot i rodzina Charlesa Dickensa (szczątki Dickensa pochowane są w opactwie Westminsterskim). Według legendy znajdują się tu też szczątki krwiożerczego mordercy, Kuby Rozpruwacza, atmosferę miejsca podgrzewają również opowieści o wampirach.

Cmentarz Highgate, Londyn
Cmentarz Highgate, fot. MikesPhotos Pixabay

Cmentarz Centralny, Wiedeń

Jest to drugi największy cmentarz w Europie, spoczywa tu ponad 3 miliony osób. Cmentarz ma sekcję katolicką, protestancką, małą rosyjską część prawosławną oraz dwie żydowskie. Odwiedzany jest głównie ze względu na znane osoby, które były związane z muzyką. Wśród alei są groby  Ludwiga Van Beethovena, Franciszka Schuberta, Antonio Salieriego, Johannesa Brahmsa i Johanna Straussa II. Wolfgang Amadeusz Mozart ma na tym cmentarzy honorowy pomnik. Po cmentarzu można przejechać się również dorożką, która kosztuje od 50 do 80 euro.

Cmentarz Centralny we Wiedniu, Austria
Cmentarz Centralny we Wiedniu, fot. tuku Pixabay

Cimitirul Vesel, czyli Wesoły Cmentarz, Sapanta, Rumunia

Najbardziej niesamowity cmentarz świata. Dzieło Stana Ioana Patrasa, artysty naiwnego, który stworzył kilkaset kolorowych nagrobków, które upamiętniają zmarłego w wesoły sposób. Tradycję nagrobków kontynuuje uczeń Patrasa, Dumitru Pop. Sapanta, gdzie znajduje się cmentarz leży tuż przy granicy ukraińsko-rumuńskiej. Anegdota i rysunek na nagrobku przedstawia życie zmarłego, nawet nie znając rumuńskiego można domyślić się, że ktoś zmarł z powodu uderzenia piorunem albo pijaństwa.

Wesoły Cmentarz w Rumunii,
Wesoły Cmentarz w Rumunii, fot. falco Pixabay

Cimitero Monumentale, Mediolan

O cmentarzu mówi się jako o muzeum, ma wielką wartość historyczną. Podzielony jest na trzy części, gdzie leżą katolicy, laicy i żydzi. Od początku cmentarzu chowano głównie osoby znane, burżuazję, osoby, które zasłużyły się na polu kultury. Nagrobki, mauzolea są monumentalne, pomniki i rzeźby wydają się wręcz żywe, mimo upływu lat prezentują kunszt artystów, którzy je wykonali. W pobliżu ruchliwych ulic Mediolanu miejsce jest bardzo klimatyczne, jest niczym miasto w mieście, gdzie znajdziesz chwilę na refleksję i zachwyt nad włoską kulturą.

Mediolański cmentarz,
Mediolański cmentarz, fot. Francesco Ungaro Unsplash

Cmentarz Waverley, Sydney

Cmentarz mieszczący się na klifie z pięknym widokiem na ocean. Między nagrobkami i pomnikami rosną palmy, które wyglądają jeszcze bardziej egzotycznie. W Australii odwiedzanie grobów bliskich nie jest popularne, na nagrobkach nie znajdziesz zniczy i kwiatów, spacerując alejkami spotkasz raczej biegaczy. Atmosfera jest tu niesamowita, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Cmentarz Waverley,Australia
Cmentarz Waverley, fot. Soft Rattles Unsplash

Cmentarzu Aoyama, Tokio

To pierwszy miejski cmentarz w Tokio. Między nagrobkami rosną wiśnie, w czasie ich kwitnienia spacer będzie niezapomnianym przeżyciem. Japończycy przychodzą na cmentarze w innej atmosferze niż w Polsce, nierzadko spotkać można biesiadujących krewnych siedzących między nagrobkami.

Green-Wood Cemetery, Nowy Jork

Green-Wood Cemetery to cmentarz w Brooklynie, który został zbudowany w 1838 r. Jest zarówno pięknym parkiem miejskim ze świetnymi widokami na panoramę Nowego Jorku. Dawniej było to miejsce na tyle popularne, że stało się inspiracją do budowy Central Parku na Manhattanie. Jest to idealne miejsce na spacer i chwilę odpoczynku.

Cmentarz La Recoleta, Buenos Aires

Na argentyński cmentarzu znajduje się tu wiele pięknych marmurowych grobowców ozdobionych wyszukanymi pomnikami. Spoczywają tu znane osobistości oraz prezydenci i przywódcy wojskowi oraz naukowcy. Najsłynniejszą osobą pochowaną na cmentarzu jest Eva Perón, pierwsza dama Argentyny.

Cmentarz Recoleta, Buenos Aires
Cmentarz Recoleta, fot. estergb Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (8 votes)
//
To Top