Connect with us
Piramida Cheopsa w Gizie, Egipt

Artykuły

6 miejsc w Afryce z listy dziedzictwa UNESCO

6 miejsc w Afryce z listy dziedzictwa UNESCO

Afryka jest kontynentem, który nie jest typowym kierunkiem, który rozważamy zastanawiając się nad urlopem. Nieznana, ale z drugiej strony fascynująca. Zabytki UNESCO w Afryce to ciekawa opcja na poznanie kontynentu, historii i życia mieszkańców.

Przedstawiamy 6 afrykańskich destynacji, które warto uwzględnić planując wyprawę do Afryki.

Portugalskie miasto Mazagan, Maroko

Fortyfikacja Mazagan jest obecnie częścią marokańskiego miasta Al-Dżadida, które leży na południowy-zachód od Casablanki. Historia fortecy sięga XVI wieku. Jedynymi z zachowanych budynków są: zbiornik na wodę, kościół Wniebowzięcia NMP. Mazagan jest popularnym kierunkiem Marokańczyków i turystów nie tylko ze względu na pozostałości portugalskiego miasta i fortecy, ale również szerokie plaże i luksusowe hotele.

Portugalskie miasto Mazagan, Maroko
Portugalskie miasto Mazagan, fot. Leonid Andronov Dreamstime.com
Zbiornik na wodę w Mazagan,  Maroko
Zbiornik na wodę w Mazagan, fot. Anibal Trejo Dreamstime.com

Mzab, Algieria

W sercu Sahary, 600 km na południe od Algieru, cytadeli otoczona jest murem obronnym, wewnątrz znajduje się meczet i minaret służący jako wieża obserwacyjna. Historia ksarów sięga XI wieku. Dolina Azab została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO jako nienaruszony przykład tradycyjnego siedliska człowieka, który doskonale adaptował się do nieprzyjaznego środowiska.

Mzab w sercu Sahary, Algieria
Mzab w sercu Sahary, fot. Leonid Andronov Dreamstime.com

Memfis i jego nekropolia – obszar piramid od Gizy do Dahszur

Piramidy, mumie, hieroglify – starożytny Egipt jest fascynujący! Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje nt. nowych odkryć. Podróż w wzdłuż krawędzi Pustyni Libijskiej to podróż w czasie. Zobacz na własne oczy pozostałości świetności faraonów i regionu. Zobacz Wielkiego Sfinksa, piramidę Cheopsa w Gizie, Czerwoną Piramidę w Dahszurze,  świątynie i piramidy władców V dynastii w Abusirze i Abu Gurab.

Piramida Cheopsa w Gizie, Egipt
Piramida Cheopsa w Gizie, fot. Günter Albers Dreamstime.com
Czerwona Piramid w Dahszur, Egipt
Czerwona Piramid w Dahszur, fot. Jakich Dreamstime.com

Park Narodowy Semien, Etiopia

Teren parku narodowego obejmuje góry Semien i Ras Daszan (Ras Dashen), najwyższy szczyt w Etiopii, który ma wysokość 4550 m n.p.m. Ogromna erozja przez lata tworzyła niepowtarzalny krajobraz parku, są tu spektakularne poszarpane górskie szczyty, głębokie doliny i strome urwiska. Teren parku Semien zamieszkują nigdzie indziej niespotykane okazy zwierząt takie jak dżelada brunatna, kaberu etiopski czy też koziorożec abisyński.

Krajobraz Parku Narodowego Semien, Etiopia
Krajobraz Parku Narodowego Semien, fot. Artushfoto Dreamstime.com
W parku Semien można spotlać małpy dżelada brunatna, Etiopia
W parku Semien można spotlać małpy dżelada brunatna, fot. Alfotokunst Dreamstime.com

Wodospady Wiktorii, Zambia i Zimbabwe

Wodospady Wiktorii uważane są za jeden z cudów świata. Leżące na granicy Zambii i Zimbabwe są jedną z głównych atrakcji w Afryce, ich wysokość wynosi 108 m, ich szerokość zaś 1,7 km. W okolicy znajdują się punkty widokowe, które zapewniają różnorodną panoramę. W lokalnym języku nazywane są Mosi-oa-Tunya. W okolicy są trzy parki narodowe: Mosi-oa-Tunya National Park (Zambia), Victoria Falls National Park (Zimbabwe) i Zambezi National Park (Zimbabwe).

Wodospady Wiktorii, Zambia i Zimbabwe
Wodospady Wiktorii, fot. Martin Mwaura Dreamstime.com

Kolonialne budynki Grand Bassam, Wybrzeże Kości Słoniowej

Grand Bassam, pierwsza stolica Wybrzeża Kości Słoniowej to przykład kolonialnego miasta przełomu XIX i XX wieku w którym znajdują się dzielnice handlowe, administracyjne i mieszkalne (dla Europejczyków i Afrykanów). Miasto miało jeden z największych portów na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej. Niestety wiele zabytkowych budynków popada w ruinę.

Kolonialne budynki Grand Bassam, Wybrzeże Kości Słoniowej
Kolonialne budynki Grand Bassam, fot. Rosaline Napier Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (5 votes)
//
To Top