Connect with us
Zanzibar

TOP oferty

Zanzibar, prawdziwy raj na Ziemi, loty od 2499 zł

Zanzibar, prawdziwy raj na Ziemi, loty od 2499 zł

Patrząc na błękit morza zlewający się z horyzontem można odnieść wrażenie, że Zanzibar jest rajem na Ziemi. Do tego woda z kokosa i szumiące palmy. Czego chcieć więcej od idealnego odpoczynku?

Zanzibar jest archipelagiem wysp na Oceanie Indyjskim, które są autonomiczną częścią Tanzanii. Główna wyspa, Unguja ma dziewięćdziesiąt kilometrów długości i czterdzieści szerokości. Jest egzotyczna, zachwycająca i pachnąca. Poznaj jej największe atuty!

  • Z jaką linią lotniczą? Turkish Airlines, flydubai, Qatar Airways
  • Co jest w cenie? Lot tam i z powrotem, wszystkie opłaty, bagaż podręczny i rejestrowany (w zależności od linii), serwis pokładowy (napoje i ciepłe posiłki).
  • Dostępne terminy? Kwiecień-grudzień 2021
  • Zanzibar nie wymaga od podróżujących kwarantanny i negatywnego testu na COVID-19 (linie lotnicze, flydubai, Lufthansa oraz Turkish Airlines w tym przypadku również). KLM ze względu na przesiadkę w Holandii wymaga testu PCR oraz szybkiego antygenowego (przed lotem tam i przed powrotem) – przeczytaj: Test na COVID-19 na Zanzibarze. Qatar Airways od 2 marca będzie przed lotem powrotnym wymagać negatywnego testu.

Najpiękniejsze plaże są na Zanzibarze

Plaże na Zanzibarze są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Turkusowa tafla wody wylewa się na delikatny biały piasek. Horyzont przecina co jakiś czas dhow, tradycyjna drewniana rybacka łódka z żaglem.

Łódź dhow, Zanzibar
Łódź dhow, fot. Danmir12 Dreamstime

Na wyspie są setki plaż, na południowym-wschodzie znajdują się plaże Bwejuu, które przyciągają wysokimi palmami i Paje, które jest idealnym miejscem na naukę kitesurfingu.

Plaża Bwejuu, Zanzibar
Plaża Bwejuu, fot. Japonikus Dreamstime

W północno-wschodniej części znajduje się plaża Kiwengwa, jest długa i szeroka. Stąd też można wybrać się na snorkeling.

Plaża Kiwengwa,Zanzibar
Plaża Kiwengwa, fot. Djembe Dreamstime

Na północy jest to plaża Kengwa, w okolicach znajduje się też wiele resortów. Plaża Nungwi jest przez wiele przewodników i samych turystów uważana za najlepszą plaże na Zanzibarze.

Plaża Nungwi, Zanzibar
Plaża Nungwi, fot. Nick Johanson Shutterstock

Sand Bank jest ciekawym zjawiskiem, jest to piaszczysta plaża, która odsłania się po odpływie. Niektóre z odpływów pozostawiają kilkudziesięciometrowy pas dodatkowej plaży.

Zjawisko Sand Bank, Zanzibar
Zjawisko Sand Bank, fot. Dsukhov Dreamstime

Wyspa Kwale i Skazańców

Zanzibar jest archipelagiem wysp, wartymi odwiedzenia jest Wyspa Kwale i Wyspa Skazańców (Prison Island). Pierwsza z nich, Kwale znajduje się w południowo-zachodniej części, w lagunie znajduje się tu naturalny basen.

Wyspa Kwale, Zanzibar
Wyspa Kwale, fot. Anatolii Lyzun Dreamstime

Wyspa Skazańców (Prison Island; Changuu) znajduje się zaś pół godziny łodzią od Stone Town. Miał służyć jako więzienie dla niewolników oraz miejsce kwarantanny dla chorych. Jest atrakcją turystyczną ze względu na przepiękne laguny, turkusowe morze oraz przede wszystkim żółwie ogromne, których mieszka tu około stu.

Wyspa Skazańców, Zanzibar
Wyspa Skazańców, fot. Ventura69 Dreamstime
Żółwie ogromne żyjące na Wyspie Skazańców, Zanziba
Żółwie ogromne żyjące na Wyspie Skazańców, fot. Lucie Zrnova Dreamstime

Masajscy wojownicy

Spacerując po plażach natrafisz tu na grupki masajów, którzy wyróżniają się typowym tradycyjnym strojem, obecnie żywią się sprzedażą biżuterii. Niektórzy z nich są też przewodnikami

Spice Tour

Zanzibar słynie z przypraw, nazywany jest wyspą przypraw. Dobrym pomysłem jest wycieczka w poszukiwaniu zapachów wyspu podczas której można poznać nie tylko tajemnice wyspy, ale również to, jak wyglądają naprawdę przyprawy zanim trafią do sklepów w formie proszku. Wanilia, goździki, gałka muszkatołowa, pieprz, kurkuma są popularnym towarem eksportowym, mało jednak kto wie, że niektóre z nich rosną na drzewach, inne zaś trzeba wykopać z ziemi.

Spice Tour na Zanzibarze, fot. redakcja
Spice Tour na Zanzibarze, fot. redakcja

Smaki Zanzibaru

Kuchnia na Zanzibarze jest połączeniem wpływów portugalskich, brytyjskich, indyjskich i arabskich. Owoce są soczyste, wielokolorowe, smaczne. Warto spróbować takich, które mało kiedy można zobaczyć w europejskich sklepach: dżakfrut (smakowo przypomina połączenie ananasa i banana), rambutan (smakuje jak liczi), guyabano (połączenie truskawki i ananasa). Woda kokosowa jest oszałamiająco orzeźwiająca.

Woda kokosowa, Zanzibar
Woda kokosowa, fot. Andrii Kucher Dreamstime

Owoce morza są częstym gościem na talerzach. Ośmiornice w mleku kokosowym (pweza wa nazi), homar z rusztu (cigal), zanzibarska pizza (smażony placek z dodatkami oraz jajkiem), placuszki lub papka z dodatkami (ugali)… To tylko niektóre z przykładów dań, których można skosztować w restauracjach i targach.

Owoce morza, jedno z popularnych dań na Zanzibarze
Owoce morza, jedno z popularnych dań na Zanzibarze, fot. Margarita Polyakova Dreamstime

Wakacyjny klimat tworzą również drinki, np. Zanzibar Kiss (dżin, sok ananasowy i syrop truskawkowy). Z piw warto spróbować “Kili” (skrót od piwa Kilimanjaro), Safari lub Serengeti.

Tropikalny drink, Zanzibar
Tropikalny drink, fot. Oskanov Dreamstime

Darajani Market

Darajani Market, znajdujący się w Stone Town targ jest idealnym miejscem do tego, żeby poznać lokalne produkty. W jego ramach znajdują się różne sekcje, gdzie można kupić tekstylia, owoce i warzywa, ryby i mięso. Ciekawym miejscem jest też Forodhani Gardens, street food: kulinarne przysmaki, grillowane owoce morza i ryby.

Park Narodowy Jozani Forest

Jedyny na wyspie park narodowy, znajduje się w centralnej części wyspy. Las zamieszkują endemiczne małpy, gerezy rude (red colobus). Park można zwiedzać z przewodnikiem, który opowiada o roślinach i zwierzętach, które go zamieszkują. Atrakcją jest las mandowcowy przez który przechodzi się specjalnym chodnikiem.

Gereza ruda żyje na Zanzibarze
Gereza ruda żyje na Zanzibarze, fot. annaklein Pixabay

Stolica Zanzibar i Stone Town

Zanzibar City jest stolicą Zanzibaru. Stone Town, czyli Kamienne Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Unosi się tu kolonialny duch, uliczki pamiętają wydarzenia, które wpłynęły na historię miasta i całej wyspy. Miasto przypomina raczej arabską medinę, unosi się tu intensywny zapach kawy z kardamonem. Spacerując po mieście można natrafić na bogato zdobione drzwi, mosiężne kolce mogą odstraszać, są pozostałością po Hindusach, którzy w taki sposób chronili przez słoniami swoje domy.

Mosiężne kolce na drzwiach domów w Stone Town, Zanzibar
Mosiężne kolce na drzwiach domów w Stone Town, fot. Sohadiszno Dreamstime

Old Dispensary, który został zbudowany w indyjskim stylu jest uważany za najpiękniejszy budynek w mieście. Nazwa pochodzi od przychodni, która się tu mieściła. Znajduje się tu małe muzeum. Niedaleko od Old Dispensary znajduje się Palace Museum, orientalny pałac. Oryginalnie był nazywany Pałacem Sułtana. Został wybudowany pod koniec XIX wieku. Dzisiaj mieści się tu muzeum.

Stone Town, Zanzibar
Stone Town, fot. Dmitry Malov Dreamstime

House of Wonders jest największym budynkiem w Stone Town, jest też pierwszym budynkiem we Wschodniej Afryce, gdzie znajdowała się winda. Obecnie ze względu na uszkodzenie części budynku nie jest dostępny dla zwiedzających.

House of Wonders w Stone Town, Zanzibar
House of Wonders w Stone Town, fot. Dmitry Malov Dreamstime

Warto odwiedzić też arabskie fortyfikacje, Old Fort. Zostały postawione pod koniec XVII wieku. Służyły m.in. jako więzienie. Obecnie znajduje się tu amfiteatr, odbywają się liczne koncerty i wystąpienia.

Historia Zanzibaru i Slave Market

Wyspa ma ciekawą historię. OD początku XVI wieku była portugalską kolonią. Później była częścią sułtanatu Omanu oraz pod koniec XIX wieku Wielkiej Brytanii. Zanzibar był punktem przerzutu niewolników. Wartym odwiedzenia jest Anglikańska katedra w Stone Town, która została zbudowana w miejscu, gdzie wcześniej działał największy targ niewolników. Podczas zwiedzania przewodnik opowiada o historii, liczbach, pokazuje cele, piwnice, gdzie byli przetrzymywani. Miejsce przyprawia o ciarki na plecach, ale też zmusza do refleksji.

Rzeźba upamiętniająca niewolników, Zanzibar
Rzeźba upamiętniająca niewolników, fot. Margarita Polyakova Dreamstime

Freddie Mercury

Na Zanzibarze mieszka wielu imigrantów z Indii. Jednym z nich był Farrokh Bulsara, znany wszystkim jako Freddie Mercury, wokalista grupy Queen. Jego rodzice wyemigrowali z Indii za pracą. Lokalni przewodnicy oprowadzają turystów po Stone Town i pokazują oficjalny dom Freddiego Mercurego, który tak naprawdę nie musiał nim w ogóle być. W “Mercury’s’ Bar” można podobno spędzić czas tak jak muzyk, tu też jednak nie ma pewności, że w ogóle to miejsce odwiedził. Warto może jednak zajrzeć tu na jedno piwo.

Kiedy lecieć na Zanzibar

Idealną porą na Zanzibar jest styczeń-luty, jest wtedy jednak wietrznie. Sezon trwa tu od lipca do marca, temperatury wahają się w okolicach 30°C. Marzec-maj to pora deszczowa, latem (czerwiec-wrzesień) temperatury nie są tak wysokie, nie ma też wiele opadów.

Szczepienia

Zalecane są szczepienia na żółtaczkę A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny.

Jak dolecieć na Zanzibar

Z Polski dolecisz z Warszawy z jedną przesiadką z Qatar Airways, Turkish Airlines. Bilety na Zanzibar kupisz na stronie flipo.pl.

Można również wybrać kombinację lotu do Dar es Salaam (loty operowane są przez Qatar Airways, Turkish Airlines, Emirates) i promu na wyspę. Rejs trwa ok. 1,5-2 godziny. Połączenie jest realizowane przez Kilimanjaro lub Flying Horse. Bilet kosztuje do 20 do 35 dolarów.

Jak dojechać z lotniska do stolicy Stone Town

Można dojechać lokalnym busem dala-dala lub prywatnym transferem. Warto spytać się w swoim hotelu, czy w cenie pobytu nie zapewniają transferu z lotniska.

Jak poruszać się po Zanzibarze

Można skorzystać z prywatnych minibusów, lokalnych busów dala-dala lub wybrać taksówka z kierowcą.

Gdzie spać na Zanzibarze

Na Zanzibarze jest szeroki wybór resortów, hoteli i hosteli. Wiele z nich prowadzą też Polacy. Rezerwacji możesz dokonać według własnych preferencji na stronie booking. Można wypróbować również airbnb.

Wiza na Zanzibar

Wizę można dostać na lotnisku w Stone Town, kosztuje 50 dolarów.

Jak poruszać się po Zanzibarze

Można skorzystać z prywatnych minibusów, lokalnych busów dala-dala lub wybrać taksówka z kierowcą.

Gdzie spać na Zanzibarze

Na Zanzibarze jest szeroki wybór resortów, hoteli i hosteli. Wiele z nich prowadzą też Polacy. Rezerwacji możesz dokonać według własnych preferencji na stronie booking. Można wypróbować również airbnb.

Wiza na Zanzibar

Wizę można dostać na lotnisku w Stone Town, kosztuje 50 dolarów.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (4 votes)
//
To Top