Connect with us
Autobus z "Wszystko za życie", Denali, Alaska, fot. Olga Khrustaleva Shutterstock

Artykuły

Alaska: bus z “Wszystko za życie” został usunięty Parku Narodowego Denali w USA

Alaska: bus z “Wszystko za życie” został usunięty Parku Narodowego Denali w USA

Od kiedy Sean Penn wyreżyserował w 2007 roku film “Wszystko za życie” (oryginalnie “Into the Wild”) wielu turystów chciało na żywo zobaczyć wrak autobusu znajdującego się w dziczy na Alasce. Wielu przypłaciło to życiem, dlatego też została podjęta decyzja o usunięciu pojazdu. Autobus za pomocą helikoptera Gwardii Narodowej Armii Alaskiej został przetransportowany w inne miejsce.

Słynny autobus i Alexander Supertramp

Prawdziwa historia Christophera McCandlessa, znanego pod pseudonimem Alexander Supertramp, zafascynowała wielu miłośników przygód. Młody chłopak porzuca bliskich i karierę, żeby żyć z dala od cywilizacji, w zgodzie z naturą. W trakcie swojej samotnej podróży po Ameryce Północnej natrafił na rozpadający się pojazd porzucony na szlaku Stampede. 

Park Narodowy Denali to  jeden z największych parków narodowych w USA, w południowej części stanu Alaska. Na jego terenach został wytyczony jest z najcięższych szlaków – Stampede Trail. Jego historia sięga lat 30. XX wieku – służył jako górniczy szlak w celu dostępu do rud antymonu. Ze względu na brak mostów, powodzie i trudne warunki jego przejście jest prawdziwy wyzwaniem. W 1992 roku Christopher McCandless natrafił tu na wrak autobusu. Pojazd należał to firmy Yutan Construction, stawiającej drogę – służył jako schronienie dla pracowników i myśliwych. Przez kilka miesięcy był też domem dla McCandlessa. Na podstawie informacji w dzienniku, który tam zostawił, ze względu na wysoki poziom wody w rzece Teklanika znajdującej się na szlaku nie był w stanie wrócić do cywilizacji. 

Historia, która została opisana przez Jona Krakauera w książce “Wszystko za życie” stała się inspiracją dla filmu Seana Penna. Tragiczna w swoich skutkach podróż nie odradziła turystów, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć rozsławiony autobus i zmierzyć się z trudnym szlakiem. 

„To była śmiertelna przynęta na turystów” – dla wielu turystów podróż skończyła się tragicznie – śmiercią lub ciężkimi zranieniami. Władze Alaski zdecydowały się na jego przewiezienie w bezpieczniejsze miejsce. Nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja.

fot. Alaska Department of Natural Resources Reuters
fot. Alaska Department of Natural Resources Reuters

Ciekawostką jest to, że w trakcie kręcenia filmu “Wszystko za życie” powstała replika wraku, który można znaleźć w miasteczku Healy przy restauracji 49th State Brewing Co.

Źródło: CNN Travel

fotografia tytułowa: Olga-Khrustaleva, Shutterstock

Park Narodowy Denali, Alaska
Park Narodowy Denali, Alaska, fot. Joris Beugels Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top