Connect with us
Bellagio nad jeziorem Como

TOP oferty

Atrakcje Jeziora Como i Bergamo

Atrakcje Jeziora Como i Bergamo

Północna część Włoch jest malownicza i różnorodna. Wioski i miasteczka wciśnięte między góry a jeziora, smaczna kuchnia. Aż trudno się zdecydować, które miejsce jest tym najpiękniejszym.

  • Do Mediolanu/Bergamo polecisz z Berlina, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Jezioro Como

Kształt Lago di Como przypomina odwróconą literę Y, dzięki czemu ma najdłuższą linię brzegową. Znajduje się w północnych Włoszech, Lombardii i jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech (po Jeziorze Garda i Maggiore).

Podzielone jest na trzy części: Ramo di Como, Lago di Lecco, Ramo di Colico. Najpopularniejsze kurorty to: Varenna, Bellagio i Menaggio, ale i mniejszym miejscowościom nie brakuje uroku. Z jednej strony górskie szczyty, z drugiej tafla jeziora.

Varenna

Varenna znajduje się we wschodniej części jeziora, jest starożytną wioską rybacką. To idealne miejsce dla romantyków i osób, które cenią sobie odpoczynek i smaczne jedzenie.

Zachód słońca w Varennie
Zachód słońca w Varennie, fot. Ben Graham Dreamstime.com

Bellagio

Bellagio jest najpopularniejszym miejscem nad Como. Znajduje się na trójkątnym cyplu, z dwóch stron otoczone jest jeziorem, trzecia to wzgórza. Jest to miejsce, które ma swój klimat, liczne kawiarnie, sklepiki, promenada nadaje temu miejscu wakacyjnego charakteru. Warto zajrzeć do ogrodu Giardini di Villa Melzi.

Bellagio, nad Jeziorem Como, Włochy
Bellagio, fot. stra490 Dreamstime.com

Menaggio

Menaggio jest popularnym ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu port i promenada, która pod wieczór wypełnia się mieszkańcami dyskutującymi na każdy możliwy temat.

Menaggio nad Jeziorem Como, Włochy
Menaggio, fot. Travelpeter Dreamstime.com

Argegno

W Argegno znajduje się kolejka linowa, która zawozi do Pigry, skąd rozpościera się przepiękny widok na jezioro. Na górze wytyczone są ścieżki widokowe.

Kolejka linowa z Argegno do Pigry, Jezioro Como
Kolejka linowa z Argegno do Pigry, fot. Marco Saracco Dreamstime.com

Isola Comacina

Na niewielkiej wyspa Isola Comacina, która leży przy Ossuccio znajduje się kościółek. Na wyspę można przepłynąć łódką.

Isola Comacina, Jezioro Como
Isola Comacina, fot. Marco Saracco Dreamstime.com

Como

Como jest miastem, które jest zamieszkiwane przez prawie 80 tys. Osób. Znajduje się tu gotycka katedra, której budowę zaczęto w XIV wieku.  Mieści się tu też zamek Baradello. Miasto jest rozwinięte i dobrze skomunikowane z pozostałymi większymi miejscowościami w Lombardii.

Miasto Como w południowo-zachodniej części jeziora Como,
Miasto Como w południowo-zachodniej części jeziora Como, fot. Alexandr Medvedkov Dreamstime.com

Greenway – szlak pieszy

Jezioro Como to idealne miejsce na turystykę. W lecie możesz tu pływać, kajakować lub wypożyczyć paddle board. Okoliczne szczyty również zachęcają do wybrania się w góry. Dla tych, którzy chcą połączyć pieszą turystykę i poznawanie malowniczych miejsc 10-kilometrowy szlak Greenway del Lago di Como będzie idealnym spędzeniem czasu nad jeziorem. Zaczyna się w miejscowości Colonno a kończy w Griante. Informacje o szlaku oraz miejscach, o które zahacza znajdują się na stronie greenway.

Szlak Green Way nad jeziorem Como
Szlak Green Way, fot. własne

Jak dojechać nad Jezioro Como

Bilety na pociąg można zakupić na stronie Trenitalia lub w automatach i kasie. Bilet kupiony w automacie i przy kasie trzeba skasować w żółtym automacie, który znajduje się przy wejściu na peron. Z Bergamo dojedziesz do miejscowości Como (południowy zachód) lub Lecco (południowy wschód). W Lecco możesz kontynuować podróż dalej pociągiem aż na północ jeziora. Południowa część skomunikowana jest busami.

Jak poruszać się po Jeziorze Como

Po jeziorze kursują promy i łodzie. Można kupić bilety całodniowe oraz tylko na jeden przejazd. Można też wybrać autobusy lub pociąg.

Bergamo

Bergamo jest głównie miejscem przesiadkowym przy podróży do Mediolanu. Na pobliskie lotnisko dolecisz z Polski tanimi liniami lotniczymi Ryanair i Wizzair. Bergamo zasługuje jednak na większą uwagę ze względu na swoją architekturę i klimat.

Citta Bassa (Dolne Miasto)

Centralnym miejscem jest Porta Nuova, gdzie znajdują się dwa symetryczne budowy w stylu neoklasycystycznym. Po drodze do Città Alta (Górnego Miasta) można zobaczyć również kościół Santa Maria Immacolata, Torre dei Caduti (Wieżę Poległych) oraz liczne butiki i restauracje.

Dolne Miasto w Bergamo
Dolne Miasto w Bergamo, fot. Ekaterina Kriminskaya Dreamstime.com

Do Górnego Miasta można dostać się pieszo lub kolejką (Funicolare Bergamo Alta).

Funicolare, Bergamo
Funicolare, fot. Stocksnapper Dreamstime.com

Città Alta (Górne Miasto)

Città Alta jest historycznym centrum znajdującym się na wzniesieniu. Na Piazza Vecchia, przepięknym placu zbudowanym w XV wieku, które jest najpopularniejszym miejscu w górnej części  znajduje się fontanna, wieża miejska z XII wieku oraz Palazzo della Regione z XVI wieku. Cappella Colleoni (Kaplica Colleoni) jest również jednym z charakterystycznych miejsc w Bergamo, została zbudowana w XV wieku nosi wezwanie św. Jana Chrzciciela. W kaplicy znajduje się mauzoleum. Podczas letnich dni warto odwiedzić ogród Spalto delle Cento piante, co w tłumaczeniu oznacza “Taras stu drzew”. Znajdują się tu liczne poziomy i grządki z roślinami i egzotycznymi kwiatami.

Kaplica Colleoni, Bergamo
Kaplica Colleoni, fot. Ekaterina Kriminskaya Dreamstime.com

Bazylika Santa Maria Maggiore jest jednym z najbardziej ozdobionym kościołem we Włoszech. Został zbudowany w XII wieku, zewnątrz zachowuje romański styl, wystrój wewnątrz jest jednak barokowy. Znajdują się tu też oryginalne freski z XIV wieku, które przedstawiają “Historie z życia św. Eligiusza” oraz “Ostatnią Wieczerzę”.

Wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore, Bergamo
Wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore, fot. Krajinar Dreamstime.com

Na wzgórze San Vigilio można wjechać kolejką lub wejść pieszo. Rozpościera się tu piękny widok na miasto, będąc tu warto odwiedzić również ruiny zamku Castello di San Vigilio.

Fragmenty zamku San Vigilio, Bergamo
Fragmenty zamku San Vigilio, fot. Elena Odareeva Dreamstime.com
Panorama miasta z Castello di San Vigilio,  Bergamo
Panorama miasta z Castello di San Vigilio, fot. Krajinar Dreamstime.com

Weneckie mury Bergamo (Cinta Muraria di Bergamo) zostały zbudowane w XVI wieku i miały charakter obronny.

Brama Porta San Giacomo i mury miejskie, Bergamo
Brama Porta San Giacomo i mury miejskie, fot. Elena Odareeva Dreamstime.com

Jak dolecieć do Bergamo

Z Polski dolecisz liniami niskobudżetowymi: Rayanair z Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy (Modlin) i Wrocławia, Wizz Air z Gdańska, Warszawy (Chopina) i Katowic. Loty do Mediolanu – Bergamo zarezerwujesz na flipo.pl.

Jak dojechać z lotniska do centrum Bergamo

Co mniej więcej 20 minut między lotniskiem, dworcem kolejowym i Górnym Miastem kursuje autobus linii 1, cena biletu wynosi 2,3 euro.

Jak poruszać się po Bergamo

Można zakupić bilet 24-godzinny, który kosztuje 5 euro lub 72-godzinny, który kosztuje 7 euro.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.9/5 - (12 votes)
//
To Top