Connect with us
Jaskinia Benagil, Algarve Portugalia

TOP oferty

10 pomysłów na Algarve

10 pomysłów na Algarve

Planujesz urlop na południu Portugalii? Algarve zachwyca swoimi plażami ukrytymi między stromymi klifami, niewielkimi wioskami rybackimi i przepyszną kuchnią. Prócz Faro Nie zastanawiaj się długo i już dzisiaj zaplanuj city break na południu Portugalii!

Przedstawiamy 10 pomysłów na Algarve.

Aljezur

Miejscowość Aljezur znajdziesz w północno-zachodnich granicach regionu Algarve. Jedną z atrakcji w Aljezur jest położony na wysokim wzgórzu zamek Castelo de Aljezur, którego historia sięga X wieku. Ze względu na trzęsienia ziemi można obecnie zobaczyć tylko fragmenty murów i cylindryczną wieżę. Udając się z biegiem rzeki Aljezur dotrzesz nad ocean. Znajdziesz tu m.in. plaże Praia da Amoreira, Praia da Carriagem czy też Praia de Monte Clérigo.

Zachód słońca nad Aljezur. w tle zamek Aljezur, Algarve
Zachód słońca nad Aljezur. w tle zamek Aljezur, fot. Roland Nagy Dreamstime.com
Plaża Praia da Amoreira, Aljezur Algarve
Plaża Praia da Amoreira, fot. Sergioua Dreamstime.com

Sagres

Sagres to nie tylko nazwa jednego z najpopularniejszych portugalskich piw, ale też klimatyczne miasto. Sagres rozciąga się w jednej z najsłabiej rozwiniętych części Portugalii. Nie znaczy to jednak, że się będziesz tutaj nudzić. Leży niedaleko Przylądka Świętego Wincentego, najbardziej na południowy zachód wysuniętej części Europy. Udaj się na zwiedzanie Fortaleza Sagres, starej miejskiej twierdzy. Dowiesz się tu nie tylko historii Portugalii w czasach, kiedy była potęgą morską, ale też zobaczysz piękną panoramę na ocean. 4 kilometry od twierdzy znajduje się plaża Beliche, otoczona jest masywnymi klifami. Na samą plażę zejdziesz po schodach. Jeśli zgłodniejesz możesz wybrać się do restauracji rybnej, która leży w pobliżu. W okolicy znajdziesz też malowniczą plażę Tonel.

Plaża Praia do Beliche, Sagres Algarve
Plaża Praia do Beliche, fot. Lukasz Janyst Dreamstime.com
Latarnia morska na Przylądku Świętego Wincentego, Sagres Algarve
Latarnia morska na Przylądku Świętego Wincentego, fot. Vitaly Fedotov Dreamstime.com

Lagos

W Lagos typową architekturę i płytki azulejo, czyli cienkie, bogato zdobione ceramiczne płytki, które zdobią elewacje budynków. Miasto jest jednym z popularnych ośrodków turystycznych na wybrzeżu Algarve, jest pełne życia, klubów nocnych, restauracji i kawiarni. To właśnie z Lagos Henryk Żeglarz rozpoczął swoją wielką wyprawę i to stąd wypłynął Vasco de Gama odkrywając Brazylię. W okolicy znajdziesz wiele plaż, które otoczone są skałami, które wraz z upływającym czasem i erozją tworzą malownicze kamienne łuki i tunele. W Farol da Ponta da Piedade, 3 km na południe od Lagos znajdziesz majestatyczne klify i plaże na które prowadzą niezliczone schody.

Farol da Ponta da Piedade, niedaleko Lagos, Algarve
Farol da Ponta da Piedade, niedaleko Lagos, fot. Poike2017 Dreamstime.com

Góry Monchique

W Algarve oprócz plaż i dramatycznych klifów znajdziesz również góry. Serra de Monchique w zachodniej części regionu zachwyca ukształtowaniem terenu. Najwyższym szczytem łańcuchu górskiego Monchique jest Foia, która na wysokość 902 m n.p.m. Jest to również najwyższy szczyt w południowej Portugalii. W okolicach znajdziesz szlaki górskie, podczas wędrówek trafisz na niewielkie wioski i letnie domki.

Szczyt Foia w Górach Monchique, Algarve
Szczyt Foia w Górach Monchique, fot. Mauro Rodrigues Dreamstime.com

Jaskinia Benagil

Kilkanaście kilometrów na wschód od Portimão znajduje się jedna z najpiękniejszych jaskiń w Portugalii. Algar de Benagil fascynuje ze względu na otwór w sklepieniu przez który do wnętrza docierają promienie słoneczne. Piaszczysta plaża jest ukryta głęboko pod skałami.  Dotrzeć tu można zorganizowaną wycieczką z pobliskiej plaży lub np. wypożyczonym kajakiem.

Jaskinia Benagil, Algarve Portugalia
Jaskinia Benagil, fot. Paulo Costa Dreamstime.com

Palácio de Estoi, Różowy Pałac

Pałac Estoi jest jedną z atrakcji niedaleko Faro. Barokowy pałac z XIX wieku otoczony jest okazałym ogrodem, w którym rosną pomarańcze i cytryny oraz mandarynki. Pałac w Estoi można zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Można również się tu przespać, w części pałacu mieści się luksusowy hotel Pousada Palacio de Estoi (rezerwacji możesz dokonać na flipo.pl / hotele). W niewielkim mieście znajduje się Villa Romana de Milreu, pozostałość dawnej osady rzymskiej.

Estoi Palace, Różowy Pałac w Estoi niedaleko Faro, Algarve
Estoi Palace, Różowy Pałac w Estoi niedaleko Faro, fot. Stuartan Dreamstime.com

Portimão

Portowe miasto leży u ujścia rzeki Arade. W Portimão znajduje się jedna z najpiękniejszych plaży w Portugalii, Praia da Rocha. Piaszczysta plaża przyciąga turystów, którzy aktywny wypoczynek. Wypożycz deskę i zacznij surfować! Niedaleko znajdziesz również plażę Praia dos Tres Castelos, która zachwyci Cię dramatycznymi formacjami skalnymi. Jeśli znudzi Ci się piasek i słona woda wybierz się do lokalnych restauracji i spróbuj lokalnej kuchni.

Plaża Praia da Rocha, Algarve
Plaża Praia da Rocha, fot. Golasza Dreamstime.com
Plaża Praia João de Arens na południe od Portimão, Algarve
Plaża Praia João de Arens na południe od Portimão, fot. Sergioua Dreamstime.com

Wyspa Culatra

Ilha da Culatra położona jest niedaleko Faro i Olhão. Stanowi cel weekendowych wycieczek mieszkańców stolicy regionu Algarve. Ma około 7 km długości, oprócz plaż i klimatycznych restauracji znajdziesz tu latarnię morską. Jedną z atrakcji jest wycieczka łódką pomiędzy sąsiadującymi wyspami Armona, Coco i Cavalos.

Latarnia morska na wyspie Culatra, Algarve
Latarnia morska na wyspie Culatra, fot. Gabirosca Dreamstime.com
Wyspa Culatra i Cavalos, Algarve
Wyspa Culatra i Cavalos, fot. Gabirosca Dreamstime.com

Odeleite

“Rzeka Niebieskiego Smoka” – tak nazywają poetycznie rzekę Odeleite na wschodzie regionu Algarve. Jej kształt najlepiej widać z perspektywy ptaka. Okolice idealnie nadają się na wycieczki piesze i rowerowe. Przepiękny krajobraz dopełniają białe domki postawione nad brzegiem.

Odeleite, Rzeka Niebieskiego Smoka Algarve Portugalia
Odeleite, Rzeka Niebieskiego Smoka fot. Sergioua Dreamstime.com

Vila Real de Santo António

Vila Real de Santo António leży nad rzeką Gwadiana, która stanowi granicę portugalsko-hiszpańską. Będąc tu warto wybrać się do leżącego po drugiej stronie rzeki hiszpańskiego miasta Ayamonte i przespacerować się uliczkami pomiędzy pomalowanymi na biało budynkami. Wypożycz rower i udaj udaj się na wycieczkę wzdłuż plaży na zachód do twierdzy Fortaleza de Cacela z XVIII wieku.

Vila Real de Santo António, Algarve
Vila Real de Santo António, fot. Gadzius Dreamstime.com
Ayamonte, hiszpańska Andaluzja
Ayamonte, hiszpańska Andaluzja, fot. Jacek Sopotnicki Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (7 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product