Connect with us
Azory,

TOP oferty

Zachwycające Azory

Zachwycające Azory

Magiczne jeziora Sete Cidades, czarne plaże, plantacje herbaty i szczęśliwe krowy. Azory są TOP podróżniczą destynacją. Zastanawiasz się, czy lecieć na Azory? Zdjęcia i atrakcyjne ceny biletów z pewnością Cię przekonają!

Azory

Wsiadając do samolotu w Lizbonie lub Porto każdego podróżnika czeka około 2 godzin lotu przez ocean. Przez szyby samolotu widać tylko wodę i czasami jakieś statki. W oddali zaczynają być widzieć małe punkciki, które powoli stają się coraz większe. Azory tworzy dziewięć portugalskich wysp. Podzielone są na grupy: zachodnią (Flores i Corvo), centralną (Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira) oraz wschodnią (São Miguel i Santa Maria). Najpopularniejszymi wśród turystów są São Miguel i Terceira.

Azory
Azory, fot. Yves Alarie Unsplash

Wyspa São Miguel

Największa wyspa archipelagu nazywana jest również “Zieloną Wyspą”. Panujący tu klimat należy do kapryśnych. O ile temperatura jest w miarę stała, około 15-18°C to jest bardzo zmienna. W ciągu kilku chwil można doświadczyć deszczu, słońca, silnego wiatru i gęstej mgły. Najbardziej przyjazne warunki panują od czerwca do sierpnia. Niezależnie jednak od pory roku Azory zachwycają swoją przyrodą.

Azory,
Azory, fot. Daniel Cox Unsplash

Ponta Delgada

Największe miasto na wyspie poprzecinane jest wąskimi uliczkami. Centrum miasta skupione jest w pobliżu portu. Znajdują się tu charakterystyczne czarno-białe budynki i kościoły kontrastują z zielenią drzew.

Charakterystyczne budynki na Azorach,
Charakterystyczne budynki na Azorach, fot. Maria e Fernando Cabral Pixabay

Jeziora Sete Cidades

Dwa jeziora – Lagoa Verde i Lagoa Azul to symbol całej wyspy. Najlepiej podziwiać je z punktów widokowych. Wokół jezior wytyczone są szlaki piesze, dzięki którym można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy. Na wzgórzu nad jeziorami znajduje się jedno ciekawe miejsce, hotel Monte Palace, który pod koniec XX wieku został zamknięty. Porośnięty drzewami przypomina o dawnej świetności.

Sete Cidades, Azory
Sete Cidades, fot. Chris Slupski Unsplash

Ceramika na Azorach

Azory słyną z ceramiki. Na wschód od Ponta Delgada w miejscowości Lagoa znajduje się fabryka ceramiki Cerámica Vieira, która została założona w drugiej połowie XIX wieku. Podczas zwiedzania można zobaczyć na własne oczy proces produkcji przedmiotów użytkowych i płytek.

Czarne plaże

Azorskie wyspy są pochodzenia wulkanicznego, dlatego też znajdujące się tu plaże są czarne. W pobliżu Ponta Delgada warto wybrać się na plażę w São Roque, zatoczka jest często wybierana przez osoby, które uczą się surfingu.

Czarne plaże na Azorach,
Czarne plaże na Azorach, fot. Filipe Lourenço Marques Unsplash

Uprawa ananasów

Na przedmieściach Ponta Delgada na wyspie São Miguel można zajrzeć do hodowli ananasów i skosztować popularnego likieru ananasowego i innych produktów z nich wykonanych.

Na Azorach uprawia się ananasy, fot. Sandro Kradolfer Unsplash
Na Azorach uprawia się ananasy, fot. Sandro Kradolfer Unsplash

Plantacje herbaty na Azorach

Na Azorach znajdują się jedyne w Europie plantacje herbaty. Na największej wyspie, São Miguel możesz przejść się pomiędzy soczysto zielonymi herbacianymi krzewami. Podczas wizyty plantacji Chá Gorreana można wziąć udział w degustacji herbaty i dowiedzieć się historii rodzinnej firmy.

Plantacja herbaty na Azorach,
Plantacja herbaty na Azorach, fot. Daniel Krueger UnsplashPlantacja herbaty na Azorach, fot. Daniel Krueger Unsplash

Wieloryby

Okolice Azorów to idealne miejsce na obserwację wielorybów i większych ssaków. Do lat 80-tych XX wieku wiele osób żywiło się tu wielorybnictwem. Po wprowadzeniu zakazu organizowane są wycieczki dla turystów, którzy chcą zobaczyć wielkie ssaki z bliska. Z Ponta Delgada można wybrać się na rejs statkiem podczas którego można będzie zobaczyć płetwale czy delfiny.

Raj dla krów

Podczas zwiedzania wyspy można odnieść wrażenie, że na São Miguel można częściej natrafić na krowę niż człowieka. Z krowiego mleka produkowane są tu sery, które są popularne również w lądowej części Portugalii.

Na Azorach można spotkać setki krów,
Na Azorach można spotkać setki krów, fot. António Pedroso Pixabay

Gorące źródła

Znajdujące się pośrodku wyspy gorące źródła to naturalne jacuzzi na świeżym powietrzu. Idealne miejsce na relaks wśród soczysto zielonych drzew.

Furnas na wyspie Sao Miguel, gorące źródła
Furnas na wyspie Sao Miguel, fot. Nuno Antunes Unsplash

Wyspa Terceira

Najwyższym szczytem na Terceirze jest Santa Bárbara, który wysokość 1023 m n.p.m. Jednym z większych miasta jest położona na wschodzie Praia da Vitoria, gdzie z pobliskiego Cabo Da Praia można popłynąć w rejs na pobliskie wyspy Pico, São Jorge i Faial. Pośrodku wyspy znajduje się wulkan Algar do Carvão, który można zwiedzić od środka. Terceira poprzecinana jest szlakami turystycznymi, które prowadzą przez najciekawsze miejsca na wyspie.  

Wyspa Pico

Druga co do wielkości wyspa w archipelagu Azorów swoją nazwę zawdzięcza szczytu Pico (“pico” to portugalsku szczyt), który góruje nad nią. Ma wysokość 2351 m n.p.m. i porośnięty jest m.in. winogronem. Na Pico można odpocząć w licznych naturalnych basenach.

Szczyt Pico na wyspie Pico,
Szczyt Pico na wyspie Pico, fot. Vianney Dugrain Pixabay

Bilety na Azory z Polski

Bilety lotnicze na Azory z Polski można dolecieć z przesiadką z m.in. portugalskimi liniami lotniczymi TAP Portugal z Warszawy. Przesiadka odbywa się w Lizbonie. Podczas lotu pasażerowie otrzymują przekąskę i napoje.

Można wybrać również połączenie tanimi liniami do Lizbony lub Porto, zorganizować kilkudniową przesiadkę polecieć również tanimi liniami lub TAP Portugal. Bilety do Lizbony i Porto możesz zarezerwować na flipo.pl.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.6/5 - (5 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product