Connect with us
Odbiór bagażu rejestrowanego na lotnisku

Artykuły

Co wszystko można przewieźć w bagażu rejestrowanym

Co wszystko można przewieźć w bagażu rejestrowanym

Po pierwsze sprawdź aktualny limit swojego bagażu

Już w trakcie zakupu biletów zastanów się, jaki bagaż będzie Ci potrzebny w trakcie podróży. Jeśli wystarczy Ci tylko bagaż podręczny, przeczytaj nasz poradnik “Jak się spakować w bagaż podręczny?. Linie lotnicze zmieniają zasady dotyczące limitów bagażu, który może zabrać ze sobą osoba podróżująca. Niejednokrotnie w trakcie rezerwacji sugerujemy się ceną biletu i nie zwracamy uwagi na to jaki bagaż jest w cenie biletu. Niejednokrotnie może okazać się, że bilet z bagażem rejestrowanym w cenie biletu jest tańszy jak kupienie samego biletu a potem dokupienie do niego bagażu rejestrowanego.

Przed podróżą sprawdź limit swojego bagażu podręcznego i rejestrowanego, opłaty za jego przekroczenie mogą być bardzo wysokie,
Przed podróżą samolotem sprawdź limit swojego bagażu podręcznego i rejestrowanego, opłaty za jego przekroczenie mogą być bardzo wysokie, fot. Chris Lawton Unsplash

Weź pod uwagę to, kiedy lecisz, gdzie i na jak długo oraz czy lecisz samemu lub z dzieckiem (o podróżowaniu z dzieckiem przeczytasz u nas). Jeśli wybrałeś bagaż rejestrowany albo zdecydowałeś się na jego dokupienie, standardowo będziesz miał limit wagowy do 23 kg a łączna suma wymiarów (długość x szerokość x głębokość) nie może przekraczać 158 cm (o nadbagażu przeczytasz poniżej). W zależności też od tego, czy lecisz w klasie economy albo business limit bagażu może się różnić. Jeśli masz wątpliwości co do wagi i wymiarów bagażu, skontaktuj się z biurem podróży lub liniami lotniczymi.

Po drugie sprawdź, co możesz przewieźć w bagażu rejestrowanym

Ogólnie pisząc: wszystko co, co Ci się nie zmieści w bagażu podręcznym. Pamiętaj jednak o tym, że przy przekroczeniu limitu wagowego linia lotnicza może za każdy dodatkowy kilogram naliczyć karę. Walizka ma swoje dno, przed wyjazdem na lotnisko zważ swój bagaż, unikniesz nieprzyjemności. Kupując walizkę lub torbę weź pod uwagę również to, że ktoś na świecie może mieć taką samą jak ty. Oznacz ją wstążką, przyszyj naszywkę. Przydatna jest zawieszka, która pomoże też w identyfikowaniu bagażu jeśli nie doleci z Tobą w samolocie do miejsca docelowego.

W bagażu rejestrowanym można przewieźć większy limit płynów. O ile nie określają to przepisy celne, w bagażu rejestrowanym przewieziesz też alkohol (do 70%) i żywność. W bagażu rejestrowanym możesz przewieźć również leki, ale nie pierwszej potrzeby. W przypadku opóźnienia bagażu mogą one dotrzeć do Ciebie później.

Po trzecie urządzenia elektroniczne i przedmioty wartościowe miej przy sobie

Utrata dokumentów lub pieniędzy czy też karty może popsuć każdy wyjazd. Dlatego też zainwestuj w saszetki, specjalne paski z kieszeniami, gdzie schowasz cenne rzeczy. Nie umieszczaj ich w bagażu rejestrowanym. Umieszczając aparat lub biżuterię w bagażu rejestrowanym robisz to na własne ryzyko. W regulaminach linii lotniczych tego typu przedmiotów nie można przewozić w bagażu rejestrowanym, ponieważ mogą ulec zniszczeniu lub mogą zaginąć.

Biżuterię i cenne rzeczy przewóź w bagażu podręcznym, podróż samolotem
Biżuterię i cenne rzeczy przewóź w bagażu podręcznym, fot. Kyle Frederick Unsplash

Po czwarte sprawdź listę przedmiotów zabronionych i materiałów niebezpiecznych

O ile w bagażu podręcznym większe nożyczki albo scyzoryk będą zabronione, zapakujesz je bez problemu w bagażu rejestrowanym. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu takich akcesoriów, od momentu nadania i umieszczeniu w luku bagaż przejdzie długą drogę i zostawienie ich luźno w bagażu może spowodować, że uszkodzi rzeczy, które znajdują się koło niego, niejednokrotnie również sąsiadujące bagaże.

W bagażu rejestrowanym nie wolno umieszczać dokumentów, cennych rzeczy, biżuterii, urządzeń elektronicznych i przyrządów optycznych, przedmiotów, które ze względu na ich cechy i właściwości, w tym rodzaj, wagę, wielkość lub łatwość psucia, delikatność i kruchość, łatwość stłuczenia lub szczególną wrażliwość nie nadają się do przewoz i przedmiotów niebezpiecznych (pistolety, broń palna i inne urządzenia wystrzeliwujące pociski, urządzenia do ogłuszania, przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią, narzędzia robocze, tępe narzędzia, materiały wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające, przedmiotów niebezpiecznych lub szkodliwych, które mogą stwarzać zagrożenie dla samolotu, osób lub przedmiotów na pokładzie samolotu.

Sprzęt elektroniczny i cenne przedmioty nie miałyby być przewożone w bagażu rejestrowanym,
Sprzęt elektroniczny i cenne przedmioty nie miałyby być przewożone w bagażu rejestrowanym, fot. Marten Bjork Unsplash

Przed podróżą odwiedź stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub sprawdź przepisy celne, czy wwóz danych rzeczy jest możliwy albo karalny. Szczególne przepisy mogą dotyczyć egzotycznych wysp, gdzie nie można przywieźć np. żywności.

Po piąte zgłoś bagaż niewymiarowy: bagaż specjalny i sportowy

Zasady linii lotniczej mogą określać to, czy dany sprzęt sportowy lub muzyczny może być przewieziony bezpłatnie lub odpłatnie i na jakich warunkach. Podejście “jakoś to upchnę” na pewno się nie sprawdzi a raczej spowoduje problemy na lotnisku, łącznie z odmową wejścia do samolotu. Przewoźnicy polecają zgłosić chęć takiego niewymiarowego lub specjalnego bagażu do 48 godzin przed wylotem.

Sprzęt sportowy

Jeśli chcesz wziąć w podróż rower albo lecisz na narty w góry w trakcie rezerwacji zgłoś to do biura podróży lub liniom lotniczym. Przygotuj informację na temat wagi oraz wymiarów. Niektóre linie informują: sprzęt sportowy może być przewożony bezpłatnie jeśli mieści się w dozwolonym limicie bagażowym, inne pobierają za to opłaty. Im bardziej skomplikowane połączenie (z przesiadkami i realizowane przez różnych przewoźników) tym cena dodania może być wysoka, czasami lepiej zastanowić się nad wynajęciem sprzętu na miejscu).

Narty, fot. Kipras Štreimikis Unsplash
Narty i deskę snowboardową przewieziesz w luku bagażowym za dodatkową opłatą, fot. Kipras Štreimikis Unsplash

Instrument muzyczny

Wiele instrumentów nawet jeśli mieści się w bagażu podręcznym podlega specjalnemu cenniku. W przypadku cennych i większych instrumentów, np. wiolonczeli możesz spotkać się z tym, że zajmuje ona swoje własne miejsce i “siedzi” obok właściciela.

Broń

Bez pozwolenia jest zakazana. Wielokrotnie jednak nawet o tym nie wiedząc podróżuje się osobami, które taką broń posiadają. W większości przypadków dotyczy to broni myśliwskiej i sportowej po okazaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń i licencji.

Po szóste warto wykupić ubezpieczenie

Ubezpieczenie podróży w większości zawiera również ochronę bagażu. Koszt polisy ubezpieczeniowej przy kosztach całej podróży jest niewielki a ma wiele korzyści. Podróżując tanimi liniami lotniczymi albo w sytuacji jeśli lot jest zapełniony do ostatniego miejsca często pracownicy na lotnisku często proszą o nadanie bagażu podręcznego do luku. Taki bagaż (oraz standardowy rejestrowany) może być więc zagubiony, uszkodzony lub opóźniony, co może spowodować nieprzyjemności w miejscu docelowym. W warunkach wielu polis przeczytasz np. to, że w przypadku opóźnienia bagażu firma ubezpieczeniowa zwróci Ci za zakupy podstawowych rzeczy. Przeczytaj nasz artykuł Ubezpieczenie podróży”.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
3.2/5 - (4 votes)
//
To Top