Connect with us
Seven Sister Chalk Cliffs, anglia

Artykuły

10 najlepszych cudów natury w Wielkiej Brytanii

10 najlepszych cudów natury w Wielkiej Brytanii

Redakcja Lonely Planet przygotowała zestawienie 10 cudów natury w Wielkiej Brytanii. Malownicze zakątki, urocze zatoki, mgliste góry – te miejsca warto zobaczyć na własne oczy! Jeśli planujesz podróż do Zjednoczonego Królestwa i szukasz ciekawych miejsc, zapraszamy do czytania.

Wybrzeże Jurajskie, Doset, Anglia

Wschodnie wybrzeże klifowe hrabstwa Devon i hrabstwa Dorset znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Długość wybrzeża Jurassic Coast wynosi łącznie 153 km. Z czego słynie? Z imponujących plaży, wysokich i stromych klifów, wyrzeźbionych przez naturę zatok. Wybrzeże Jurajskie jest znane miłośnikom paleontologii – tu znaleziono m.in. komplety szkielet ichtiozaura.

Durdle Door, Wybrzeże Jurajskie, anglia
Durdle Door, Wybrzeże Jurajskie, fot. Belinda Fewings Unsplash

Cadair Idris, Snowdonia, Walia

Jedno z najpopularniejszych pasm górskich w Walii – Cadair Idris (893 m n.p.m.) położone jest na południowym krańcu Parku Narodowego Snowdonia, w pobliżu miasta Dolgellau. Nazwa pochodzi od giganta o imieniu Idrs, który – jak mówi legenda – stworzył surowy krajobraz okolicy podczas pojedynku z rywalami w rzucaniu kamieniami. 

W okolicach zostało wytyczonych wiele szlaków turystycznych, które można pokonać w ciągu dnia. Malownicze i tajemnicze widoki gwarantowane!

Cadair Idris, Walia
Cadair Idris, Walia, fot. Karen Purcell Pixabay

Grota Fingala, Szkocja

Fingal’s Cave można znaleźć na jednej z wysp archipelagu Hebrydów, Staffa. Bazaltowe kolumny, które tworzą wejście do groty inspirowały wielu pisarzy i malarzy. Swoją strukturą przypominają swego rodzaju katedrę. 

Na opuszczoną wyspę można dotrzeć łodzią, np. z wyspy Mull. Odwiedzając ją od maja do września można obserwować tu gnieżdżące się na wyspie maskonury. 

Na wyspie Staffa można obserwować maskonury, Szkocja
Na wyspie Staffa można obserwować maskonury, fot. Kate Bielinski Unsplash

Góry Kaledońskie, Szkocja

Znane również jako Góry Północnoszkockie pasmo znajduje się w północnej Szkocji (angielska nazwa: North-West/Northern Highlands lub Scottish Highlands). Łagodne stoki, torfowiska, jeziora a do tego unosząca się mgła – każdy, kto zawita w te tereny będzie “prześladować” poczucie, że ktoś albo coś śledzi każdy krok – spokojnie, w większości są to owce :).

Torridon, Góry Kaledońskie, Szkocja
Torridon, Góry Kaledońskie, fot. Olle August Pixabay

Park Narodowy Dartmoor, Devon, Anglia

Na pierwszy rzut oka Dartmoor przypomina krainę rodem z opowieści Tolkiena. Granitowe wzgórza, pokryte mchem głazy, wrzosowiska, serpentyny stumieni… W słoneczne dni panuje tu iście wakacyjna atmosfera, ale wraz z deszczem i mgłą staje się mistyczna i tajemnicza.

Dartmoor, anglia
Dartmoor, fot. Liam Richards Unsplash

Seven Sister Chalk Cliffs, East Sussex, Anglia

Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill Baily’s Hill, Went i  Hill Brow – na szczytach każdego z tych klifów miały mieć zbudowane domy legendarne siostry. Spacerując wzdłuż wybrzeża można obserwować wody kanału La Manche, które kontrastują z kredowymi ścianami klifów. 

Seven Sister Chalk Cliffs,anglia
Seven Sister Chalk Cliffs, fot. Joseph Pearson Unsplash

Lake District, Anglia

Kraina Jezior – Lake District znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. W jego ramach został stworzony m.in. park narodowy, który ma na celu ochronę górzystego obszaru jezior. Jednym z charakterystycznych elementów jest niewielka ilość drzew, uroku dodają jednak wąskie jeziora morenowe. Najwyższym szczytem jest Scafell Pike, który ma 978 m n.p.m. Jest to równocześnie najwyższe wzniesienie w Anglii. 

Scafell Pike, anglia
Scafell Pike, fot. PublicDomainPictures Pixabay

Z Krainą Jezior związani byli pionierzy romantyzmu w kraju – nazywani dzisiaj “poetami jezior”. Zaliczyć można do nich Williama Wordswortha (1770-1850), Samuela Taylora Coleridge’a (1772-1834) i Roberta Southeya.

Lake District, anglia
Lake District, fot. Morgan Unsplash

Doliny Yorkshire, Anglia

Yorkshire Dales w dużej części położony jest w znacznej części na terenie parku narodowego. To jeden z najlepszych regionów w Anglii dla miłośników szlaków pieszych i rowerowych. Charakterystyczne są tu wysokie wrzosowiska i płaskie malownicze wzniesienia. Jeden z ciekawszych szlaków prowadzi przez trzy wzniesienia (Yorkshire Three Peaks): Pen-y-ghent, Whernside i Ingleborough.

Doliny Yorkshire, Anglia
Doliny Yorkshire, fot. Gary Butterfield Unsplash

Wir Corryvreckan, Szkocja 

Corryvreckan Whirlpool to jeden z trzech najpotężniejszych wirów pływowych na świecie. Legenda mówi, że w tym miejscu zimowa bogini Cailleach Bheur pierze swoje ubrania.

Grobla Olbrzyma (Giant’s Causeway), Irlandia Północna

W hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej znajduje się formacja około 40 tysięcy bazaltowych kolumn, które do siebie ciasno przylegają. Uwagę zwraca ich podstawa większości z nich – jest ona sześciokątna. Grobla Olbrzyma jest uważana za jeden z cudów natury.

Grobla Olbrzyma, Irlandia
Grobla Olbrzyma, fot. Zhifei Zhou Unsplash

Źródło: lonelyplanet.com


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top