Connect with us
Góra Rushmore, Dakota, USA

Artykuły

Góra Rushmore: efektowny pomysł na przyciągnięcie turystów

Góra Rushmore: efektowny pomysł na przyciągnięcie turystów

Ogromne, 18-metrowe wyryte w skale głowy są jednym z symboli Dakoty Południowej i USA. George Washington, Thomasa Jeffersona, Theodore Roosevelt i Abraham Lincoln – czterech najważniejszych prezydentów “czuwa” nad okolicą. Prace nad pomnikiem rozpoczęły się w 1927 roku i trwały 14 lat. Gutzon Borglum, główny autor popiersi nie doczekał się zakończenia prac, rzeźbę dokończył jego syn, Lincoln. 

Mount Rushmore National Memorial

400 robotników, 450 000 ton kamienia i wysokość 6-piętrowego budynku – imponujący pomnik po prawie 80 latach cały czas wprawia w osłupienie. Wrażenie robi również suma, którą pochłonął projekt: 98 999 232 dolarów. 

Góra Rushmore: ciekawostki

  • Góra Rushmore nazywana była przez Dakatów, autochtoniczną ludność Ameryki, górą “Sześciu Dziadków” (ang. Six Grandfathers) – prawa do jej własności są od początku przedmiotem sporów. Plemiona rdzenne kwestionują prawo własności USA do tych terenów – uważają, że ich miejsce święte zostało bezprawnie odebrane. Po wielu sporach sprawa cały czas nie jest rozwiązana.
  • Na pomysł wykonania rzeźby wpadł w 1923 roku historyk Doane Robinson. Miał to być według niego dobry pomysł na przyciągnięcie turystów w góry Black Hills.
  • Wyboru prezydentów dokonał sam Borglum – symbolizują pierwsze 150 lat historii Stanów Zjednoczonych.
  • Popiersia nie były dokończone w tym samym czasie. Jako pierwsza została dokończona twarz Waszyngtona (1930 r.), Jeffersona ( 1936 r.), Lincolna (1937 r.) i Roosevelta (1939 roku). Każde z nich ma około 18 metrów wysokości.
  • Za wyrzeźbionymi twarzami znajduje się specjalna komnata, gdzie znajdują się płyty z np. tekstem Deklaracji Niepodległości.
Pomnik prezydentów USA widoczny jest nawet odległości 100 km, góra Rushmore
Pomnik prezydentów USA widoczny jest nawet odległości 100 km, fot. John Bakator Unsplash

Góra Rushmore w filmie i serialach

“Wielka ucieczka Misia Yogi”, “Richie milioner”, “Superman II”, “Asterix podbija Amerykę” – to tylko kilka przykładów, gdzie pojawiły się popiersia prezydentów. Zostają w nich zniekształcone lub ich wizerunki zostają zamienione z bohaterami filmów. 

Źródło: Mount Rushmore National Memorial South Dakota


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top