Connect with us
Plaża Navagio, Zakintos, Grecja

Artykuły

Grecja chce w maju otworzyć się na turystów. Wystarczy szczepienie, negatywny test lub przeciwciała

Grecja chce w maju otworzyć się na turystów. Wystarczy szczepienie, negatywny test lub przeciwciała

Turyści, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19, mają przeciwciała lub negatywny wynik testu na COVID-19, będą mogli już w lecie spędzić urlop w Grecji. Poinformowała o tym grecki minister turystyki, Theocharis.

Podróż do Grecji w lecie 2021

Grecja pozytywnie nastawia się również w kwestii specjalnych certyfikatów zdrowotnych (paszportów immunologicznych), które umożliwiłyby bezpieczne podróżowanie w Europie. Dla tych, którzy są ozdrowieńcami, posiadają negatywny test lub zostali zaszczepieni.

Turystyka jest ważnym elementem PKB kraju, każdy piąty Grek jest zatrudniony w tym sektorze. Ze względu na pandemię sytuacja ekonomiczna zmieniła się dramatycznie.

Grecja ma w planie otwarcie sezonu letniego w połowie maja, powiedział Harry Theocharis 

W Grecji od początku pandemii nowym koronawirusem zarażonych zostało 209 000 osób, zanotowano prawie 7000 zgonów. Sytuacja epidemiologiczna jest tam jednak nieco lepsza niż w większości innych krajów europejskich.

  • Od dnia 14 maja 2021 r. osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie później niż 72 godziny przed przyjazdem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 5 lat), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.
  • Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

  • Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego zaświadczenia (tj. wyniku testu PCR lub świadectwa szczepień), może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.
  • PLF i QR code – pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz należy wypełnić co najmniej 72 godziny przed wjazdem a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą (zalecamy jednak wcześniejsze rejestrowanie podróży). Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować.  W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.

Źródło: reurets.com

Loty do Grecji


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top