Connect with us
Mapa USA,

Artykuły

Jak wypełnić ESTA do USA (Stany Zjednoczone bez wizy)

Jak wypełnić ESTA do USA (Stany Zjednoczone bez wizy)

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA bez wizy. Włączenie do programu bezwizowego nakłada jednak obowiązek wypełnienia wniosku ESTA przez internet.

W tym artykule dowiesz się jak wypełnić wniosek ESTA krok po kroku, ile kosztuje ESTA, na jak długo jest wydawana oraz czy można złożyć wniosek online. Odpowiadamy również na najczęściej pojawiające się pytania.

Do USA bez wiz dla Polaków

Polska została objęta w listopadzie 2019 programem “Visa Waiver Program”. Pozwala to na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Dokumentami, które muszą posiadać wybierający się do USA są ważny paszport (tzw. biometryczny, ważny co najmniej pół roku przed datą podróży) oraz zatwierdzony wniosek ESTA.

Kto musi nadal wnioskować o wizę do USA?

Wiza do Stanów Zjednoczonych jest cały czas obowiązkowa dla osób, które podróżują do USA na okres dłuższy niż 90 dni, są zainteresowani podjęciem pracy i studiów. Standardowy wniosek wizowy muszą składać również te osoby, które po 1 marca 2011 roku przebywały na terenie następujących państw: Korea Północna, Irak, Iran, Libia, Somalia, Sudan. Syria i Jemen.

Moja wiza jest cały czas ważna, czy muszę wnioskować dodatkowo o ESTA?

Nie, posiadacze ważnej wizy do USA nie składają dodatkowego wniosku ESTA. Wiza do Stanów Zjednoczonych jest ważna do jej zakończenia.

Wniosek ESTA dla Polaków online

Kto powinien złożyć wniosek ESTA? Wniosek ESTA może wypełnić obywatel kraju, który objęty jest programem bezwizowym, nie ma wiz do celów turystycznych i biznesowych, podróżuje na krótszy czas niż 90 dni w celach turystycznych i biznesowych.

Gdzie złożyć wniosek ESTA?

Formularz i rejestracja ESTA znajduje się na oficjalnej stronie: https://esta.cbp.dhs.gov/. W prawy górnym rogu strony istnieje możliwość wyboru innego języka. Dzięki temu złożysz wniosek ESTA po polsku (lub też czesku, portugalsku, włosku i wielu innych).

ESTA: pojedynczy wniosek (instrukcja ze zdjęciami)

Instrukcja foto jak uzupełnić wniosek ESTA u nas. Zobacz co i jak trzeba uzupełnić oraz na co zwrócić uwagę w trakcie wypełniania formularzu ESTA.

Włącz oficjalną stronę do złożenia wniosku ESTA online: https://esta.cbp.dhs.gov/, wybierz język polski i klikjnij na “Utwórz nowy wniosek” i „Pojedyny wniosek”.

Każdą informację trzeba przeczytać i potwierdzić.

Kolejny krok to “Klauzula zrzeczenia się odpowiedzialności” (gdzie zwracana jest uwaga poprawne uzupełnienie danych oraz ich prawdziwość).

Następny kroku to “Ustawa Travel Promotion Act of 2009” (informująca m.in. o opłacie oraz sposobach płatności).

Następuje etap związany z uzupełnieniem danych wnioskodawcy (takie jak imię, nazwisko, numer paszportu itp.). Wszystkie odpowiedzi należy uzupełnić w języku angielskim. Nie wpisuje się też znaków diakrytycznych, np. zamiast MAŁGORZATA wpisz MALGORZATA. Jeśli masz dwa imiona (lub nazwiska), wpisz oba.

Jeśli masz podwójne obywatelstwo lub byłeś obywatelem innego kraju, musisz uzupełnić informacje dotyczące innego obywatelstwa i narodowości.

Ważną kwestią jest też paszport. Kliknij na “prześlij swój paszport” – możesz zeskanować paszport lub załączyć skan dokumentu.

Po uzupełnieniu danych, adresu e-mail i dodaniu paszportu należy przejść dalej. Na podany e-mail jest wysyłany specjalny kod.

Po chwili otrzymasz wiadomość z kodem, który trzeba wpisać na stronie. Na stronie trzeba go podać w ciągu 25 minut.

Krok trzeci to uzupełnienie informacji na temat pseudonimów, paszportów wydanych przez inne kraje. Tutaj też uzupełnia się dane osobowe.

Następny etap to “Media społecznościowe”. Podanie informacji jest opcjonalne (nie jest wymagane).

Na etapie “Członkostwo GE” (Global Entry Program) wybiera się między TAK albo NIE.

Następne pole do wypełnienia to “Rodzice” – podaje się tu imiona i nazwiska rodziców. Jeśli nie są znani, wpisuje się “UNKNOW”.


UWAGA: Jeśli nie możesz kontynuować uzupełnienia wniosku, wybierz kliknij na „ZAPISZ i WYJDŹ” (opcja znajduje się na końcu każdego kroku).

Do uzupełnienia wniosku ESTA wrócisz poprzez stronę https://esta.cbp.dhs.gov/ i wybranie opcji „Kontynuuj istniejący wniosek”.

Żeby odszukać wniosek podaje się numer paszportu oraz numer wniosku (numer wniosku wysyłany jest drogą mailową) lub określone poniżej dane.


Ostatnim punktem w 3 kroku jest uzupełnienie informacji na temat zatrudnienia. Po wybraniu “TAK” uzupełnia się adres i dane kontaktowe, nazwę oraz stanowisko.

Krok 4 to informacje o podróży. Podaje się tu dane o tym, czy jest to podróż przejazdowa (transferowa) albo docelowa. Po kliknięciu na “NIE” (tę opcję wybiera się jeśli miejscem docelowym jest USA) trzeba uzupełnić dane osoby kontaktowej (np. członek rodziny, na terenie lub poza terenem USA).

Następnie uzupełnia się “Adres podczas pobytu w USA”. Nie ma konieczności wpisania adresu, ale poleca się to zrobić. W przypadku jeśli zatrzymujesz się w kilku miejscach, wystarczy podać pierwszy adres (np. adres hotelu).

Ostatni etap kroku 4 to uzupełnienie danych osoby, z którą można się skontaktować w nagłych przypadkach (na terenie lub poza terenem USA).

Krok 5 to “Pytania dotyczące uprawnień”. Są to kwestie dotyczące popełnionych przestępstw, chorób, wcześniejszych aplikacji o wizę do USA itp. Trzeba je uzupełnić zgodnie z prawdą.

Jeśli odpowiedziałeś na pytanie: “9) Czy podróżowałeś/aś do Iranu, Iraku, Libii, Korei Północnej, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu lub przebywałeś/aś w którymkolwiek z tych krajów 1 marca 2011 r. lub później?” TAK – uzupełnij dodatkowe pole.

Ostatni punkt to przeczytanie i potwierdzenie: “Zrzeczenie się praw”.

Krok 6 to weryfikacja danych podanych we wniosku ESTA. Tu istnieje możliwość edycji, poprawy. Zwróć uwagę na literówki, jeszcze raz wolno przeczytaj podane przez siebie dane, czy są zgodne z prawdą. Pojawia się też ponowne pytanie o dane paszportu.

Ostatni, 7 krok wypełnienia wniosku ESTA to płatność. Koszt ESTA to 14 dolarów (14 USD). Jak dokonać płatności za ESTA? Za wniosek ESTA płaci się kartą lub PayPal. Nie ma możliwości dokonania przelewu. Jeśli wniosek nie zostanie opłacony w wyznaczonym czasie, zostaje anulowany.

ESTA wnioski dla grupy

Wniosek o ESTA dla większej ilości osób może być złożony za jednym razem. Takie rozwiązanie jest korzystne dla rodzin i znajomych. W praktyce wygląda to tak, że tworzy się konto dla osoby kontaktowej i dodaje informacje o grupie.Jednorazowo można dodać maksymalnie 50 osób (nie ma obowiązku, żeby każda osoba podróżowała do USA w tym samym czasie).

ESTA: status wniosku

Status swojego wniosku możesz sprawdzić na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/ i wybrać “Sprawdź status ESTA”.

ESTA: najczęściej pojawiające się pytania (FAQs)

Potrzebujesz pomocy z wypełnieniem wniosku ESTA? Na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=pl znajdziesz pytania i odpowiedzi, które pozwolą Ci rozjaśnić wątpliwości jak poprawnie i bezbłędnie uzupełnić wniosek ESTA.

Kiedy najpóźniej złożyć wniosek ESTA? 

Wniosek ESTA należy złożyć najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Ze względu na możliwe dłuższe oczekiwanie na odpowiedź, poleca się złożyć go jak najszybciej.

Ile trwa oczekiwanie na ESTA?

Wypełnienie formularza ESTA i złożenie wniosku zajmuje kilka-kilkanaście minut. Rejestracja zabiera standardowo kilka godzin. Po przetworzeniu aplikacji na podany adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie. Rejestracja ESTA jest konieczna do wpuszczenia na pokład samolotu do USA (bez ESTA pasażer nie może wejść na pokład samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych, dotyczy to lotów bezpośrednich i z przesiadką).

Ile kosztuje ESTA?

Koszt wniosku ESTA to łącznie 14 dolarów (14 USD). 10 $ płaci się za wniosek, 4$ za jego rozpatrzenie.

Płatność za ESTA

Wniosek ESTA uzupełnia się w całości przez internet: strona ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/, wnioskujący może dokonać płatności 14 dolarów za wniosek za pomocą karty (MasterCard, VISA, American Express, Discover) lub PayPal. Za wniosek ESTA nie można zapłacić przelewem.

ESTA – ilość wjazdów i wyjazdów

ESTA jest ważna 2 lata. Na podstawie ESTA można wjeżdżać do USA wielokrotnie, czas pobytu w USA nie może przekraczać 90 dni.

Odrzucony wniosek ESTA – co dalej?

Jeśli Twój wniosek ESTA zostanie odrzucony nie oznacza, że nie możesz lecieć do USA. Powodem odrzucenia może być błędne podanie danych lub też odwiedzenie krajów, które znajdują się na specjalnej liście, np. Korei Północnej, Syrii czy też Iranu. Złóż wniosek o standardową wizę według starych zasad. Kontakt: Ambasada i Konsulat USA w Polsce.

Tanie loty do USA

Dzięki zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych Twoja podróż do USA może być jeszcze tańsza. Sprawdź nasze aktualne oferty biletów.

Tanie loty do USA


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top