Connect with us

Artykuły

Kobiety są coraz odważniejszymi i żądnymi przygód podróżniczkami

Kobiety są coraz odważniejszymi i żądnymi przygód podróżniczkami

Hedonizm, zmysłowość, duchowość. Trzy słowa, to na nich opiera się cała książka Jedz, Módl się, Kochaj, która przeszło 10 lat temu podbiła świat i oczarowała tysiące kobiet. Podróż sama w sobie jest wyzwaniem, ale jest także pięknem. Kobiety są coraz bardziej śmiałymi i żądnymi przygód podróżniczkami, chociaż nie każda z nas wybrałaby się w samotną podróż z plecakiem. Nie ze strachu, ale dla zachowania ostrożności.

Pragnienie niezależności kobiet jest tutaj od zawsze

Pragnienie niezależności kobiet sięga dalekiej przeszłości, ten obraz widzimy głównie w literaturze. Dowodem na to jest powieść Henry’ego Jamesa Portret Damy. Ta klasyczna, dziewiętnastowieczna literacka praca skupia się na historii Isabel Archer, młodej Amerykanki, którą odwiedza ciotka, pani Touchett, mieszkająca na stałe we Florencji. Dziewczyna przyjmuje ofertę podróży do Europy, a ta całkowicie ją pochłania. Po odziedziczeniu majątku, który zapewniłby jej wolność, dostaje multum ofert ożenku, które piękna i inteligentna Isabel odrzuca. Jej życie zmierza w nieoczekiwanym kierunku.

Adventure Women – kobiety, które organizują wyjazdy dla innych kobiet

Doświadczanie tętniącego życiem miejsca jest zupełnie innym przeżyciem, gdy jesteś sama. Jednak jak bardzo byś nie wierzyła w dobroć ludzką, nie można lekceważyć hipotetycznych niebezpieczeństw. Na tym, przy planowaniu swoich podróży, skupia się organizacja Adventure Women. Firma koncentruje się na kobietach-podróżniczkach, które w małych grupach oprowadza od Islandii aż po Indonezję, tym samym niewelując ryzyka samotnej podróży. Organizacją kieruje kobieta – matka dwójki dziewczyn. Wszystkie trzy spędziły większość życia na podróżach. Sekret jedynych w swoim rodzaju podróży tkwi w spotykaniu się podróżniczek z kobietami lokalnych społeczności, tak aby mogły odkrywać różnice kulturowe. Zawsze towarzyszy im osobista przewodniczka-tłumaczka, która pomaga wymieniać osobiste wrażenia dotyczące kultury i życia codziennego. W drogę z daną organizacją wyruszają również pary lesbijskie. Jak twierdzi Nicole, jedna z córek stojąca na czele biura, swoje klientki przed podróżą informują o miejscowych zwyczajach, tak aby miały jeszcze czas na pytania.

Kobiety są coraz odważniejszymi i żądnymi przygód podróżniczkami

Decyzji o podróży już żadna z nas nie musi podejmować sama. W magazynie Condé Nast Traveller możemy przeczytać wypowiedź generalnego dyrektora biura podróży REI Adventures, od roku 2010 odsetek kobiet podróżujących z ich firmą to aż 60% wszystkich klientów. Bazując na tych wynikach firma zaczęła organizować wycieczki nakierunkowane na płeć piękną. Wspinaczka czy jazda motocyklami to atrakcyjne opcje dla tych, które czują przygodę. W drogę możecie się wybrać z grupą koleżanek, z którymi wespniecie się na Alpy Południowe w Nowej Zelandii, czy przejedziecie zbocza na rowerach górskich – brzmi jak dobra zabawa, nie?

Podróże inspirują

Każda z nas ma w sobie coś z Alicji z krainy czarów. Spaść do nieodkrytego świata, daleko od rzeczywistości i odkrywać kolejne kąt tej krainy, wzmagać swoją własną ciekawość. Tak jak Reese Witherspoon w filmie Wild, opartym na wspomnieniach pisarki Cheryl Strayed, która wybrała się w niesamowitą podróż wzdłuż Pacyfiku, drogą wiodącą od meksykańskiej aż po kanadyjską granicę, biegnącą grzbietem gór aż 4 200 kilometry. Po opublikowaniu danego filmu w 2014 roku, liczba podróżników, która wybrała podróż tą samą trasą, podwoiła się.

Niezależność finansowa dodaje determinacji

Dlaczego tak jest? Dlaczego kobiety w ostatnim dzięsięcioleciu są odważniejsze, dlaczego co raz częściej wybierają na niekonwencjonalne wakacje – same? Potwierdzają to również dane firmy VBT Bicycling and Walking Vacations, gdzie w roku 2016 przez sparringpartnera usługi zabookowało 68 klientek. W biurze podróży Country Walkers liczba klientek wzrosła aż o 87%. Kobiety na poziomie międzynarodowym są odważniejsze niż mężczyźni – stwierdził James Yeaton-Masi, wicedyrektor Country Walkers & CW Safaris – Stają się niezleżne finansowo, a to dodaje im odwagi i pewności siebie.

Kobiety podróżujące wzmacniają swoją pozycję w społeczeństwie

W CN Traveller wypowiedziała się również menadżerka firmy Big Five Tours and Expeditions, za pośrednictwem której kobiety zwiedzają Egipt, czy Indie. Kobiety odnajdują się w rolach, które kiedyś były męskie – twierdzi Deborah Kilcollins – Przez to, że podróżujące kobiety, wpływają na inne podróżniczki podczas odwiedzania konkretnych miejsc, dochodzi do subtelnego wzmocnienia ich pozycji. Deborah dodaje, że kiedy kobiety podróżują razem, mają tendencję do jednoczenia się bardziej niż w grupach mieszanych. „Wspierają się nawzajem, próbując czegoś, czego nigdy wcześniej nie próbowały. To małe zwycięstwo dla nas wszystkich. „


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product