Connect with us
Kotor, Czarnogóra

Artykuły

Kotor, perła Czarnogóry

Kotor, perła Czarnogóry

Miasto leżące nad Zatoką Kotorską, która jest uważana za najbardziej południowy “fiord” Europy, jest miejscem, które zachwyca swoją architekturą i atmosferą. Kotor z jednej strony otaczają wzniesienia górskie, z drugiej zaś woda. Kotor i okolice są idealnym miejscem na spacerowanie i błądzenie po klimatycznych uliczkach.

Przedstawiamy 5 miejsc w Kotorze, które warto zobaczyć.

Kotor, Czarnogóra
Kotor, fot. Ivana Djudic Unsplash

Mury miejskie

Mury miejskie mają około 4,5 kilometra i zostały postawione w XV wieku. Część z nich jest stopniowo odnawiana i restaurowana. Wejście na mury kosztuje 8 euro. Szlak nie należy do łatwych, ale nagrodą są piękne widoki na Kotor i zatokę.

Kotor, Czarnogóra
Kotor, fot. Evelyn Paris Unsplash
Mury miejskie, Kotor Czarnogóra
Mury miejskie, fot. falco Pixabay

Bramy miejskie

Do Starego Miasta prowadzą bramy: Morska, Południowa i Północna. Najstarsza z nich, Południowa nazywana Vrata od Gurdića została zbudowana już w IX wieku. Pozostałe dwie zostały wzniesione w XV i XVI wieku w stylu renesansowym.

Cerkiew św. Łukasza

Prawosławna cerkiew została zbudowana w XII wieku. Cerkiew do XVII była świątynią katolicką, później dopiero prawosławną, odbywały się tu nawet msze obu obrządków. Cerkiew jest jednym z budynków, który wyszedł bez szwanku z trzęsienia ziemi, które miało miejsce w latach 80. XX wieku.

Katedra św. Tryfona

Katedra jest poświęcona patronowi miasta, świętemu Tryfonowi, męczennikowi. Romańska budowla została zbudowana w XII wieku na miejscu mniejszego kościoła. Później zostały dobudowane do katedry dwie dzwonnice, ta wyższa ma 35 m wysokości, druga 33 m. Wewnątrz znajdują się obrazy o tematyce religijnej, relikwiarz, sarkofag, chrzcielnica. Na ścianach odsłonięte są też fragmenty bizantyjskich fresków.

Katedra św. Tryfona w Kotorze, Czarnogóra
Katedra św. Tryfona w Kotorze, fot. Ivana Djudic Unsplash

Muzeum kotów

Podczas spacerów po mieście turystom towarzyszą koty. Można je spotkać nawet na najwyższych miejscach podczas wspinaczki po murach miejskich. W Starym Mieście znajduje się Cats Museum Cattaro. W niewielkim muzeum można zobaczyć kolekcję pocztówek i rzeczy związanych z tymi zwierzętami.

Podczas spacerów po Kotorze natkniesz się na dziesiątki kotów, Czarnogóra
Podczas spacerów po Kotorze natkniesz się na dziesiątki kotów, fot. Christopher Alvarenga Unsplash

Loty do Czarnogóry

Zatoka Kotorska Czarnogóra
Zatoka Kotorska, fot. Mark Foley Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (6 votes)
//
To Top