Connect with us
LOT, fot. lot.com/pl

Artykuły

#LOTdoDomu: 54 tys. pasażerów, 388 rejsów z 6 kontynentów

#LOTdoDomu: 54 tys. pasażerów, 388 rejsów z 6 kontynentów

W związku z pandemią koronawirusa narodowy przewoźnik PLL LOT we współpracy z polskim rządem zrealizował specjalne loty repatriacyjne dla Polaków, którzy z powodu zamykania granic znajdowali się za granicą. Z samego Londynu zostały wykonane 133 operacje lotnicze. 

Projekt #LOTdoDomu trwał od 15 marca do 5 kwietnia 2020. Pierwsze loty czarterowe miały miejsce więc zaledwie dwa dni po ogłoszeniu rządu o tymczasowym zamknięciu granic. Rejsy były realizowane z 71 miast w 53 krajach. Do wielu destynacji LOT leciał po raz pierwszy.

388 rejsów z 6 kontynentów

Dzięki szybkiemu działaniu, pomocy ze strony rządu logistyce została utworzona podstrona za pomocą której Polacy przebywający za granicą mogli uzupełnić informacje na temat tego, gdzie się znajdują i możliwości dotarcia na najbliższe lotnisko. Zebrane dane pomogły logistycznie rozwiązać kwestie operacji lotniczych i potrzebnych pozwoleń oraz zapotrzebowania. Pasażerowie płacili zryczałtowaną kwotę za każdy lot, pozostała była pokrywana przez rząd.

“Liczba zgłoszeń rosła lawinowo w każdym dniem sprawiając, że skala projektu przybrała niespotykany dotąd rozmiar. Zrealizowane na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 388 operacji lotniczych do 71 destynacji z misją pomocy dla ponad 54 tys. obywateli Polski jest największym repatriacyjnym przedsięwzięciem w historii Polski, od czasu II wojny światowej. Wielkie podziękowania i wyrazy uznania za ciężką pracę należą się wszystkim zaangażowanym instytucjom publicznym oraz wykonawcy” – spółce PLL LOT – Michał Dworczyk, Minister-Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowe destynacje

W ciągu trzech tygodni narodowy przewoźnik zrealizował 388 rejsów. W tymczasowej siatce pojawiły się destynacje do których do tej pory LOT nie latał. Były to na przykład rejsy z Agadiru, Alicante, Abu Dhabi, Cebu i Manili, Baku, Reykjaviku, Sydney, Malty, Malediwów, Cork, Trondheim, Malagi, Marrakeszu, Ammanu, Algieru, Rijadu, Dohy czy Lizbony. Dużym wyzwaniem była realizacja lotów repatriacyjnych z Ameryki Południowej.

Skąd najczęściej wracali Polacy?

Aż 133 rejsy były realizowane z Londynu. Z lotnisk Londyn Heathrow i Londyn-City wróciło 21 tysięcy pasażerów. Z Dublina wróciło 3200 osób, z Oslo 2700. W ramach 12 lotów z Chicago do Polski wróciło 3100 osób. LOT latał również z Tajlandii (port w Bangkoku) – zrealizowanych zostało 10 rejsów z których skorzystało 2200 osób. Poza tym największym zainteresowaniem cieszyły się loty powrotne z Edynburga, Paryża i Amsterdamu.

Dzięki modyfikacji rozkładów lotów oraz współpracy z Lotniskiem Chopina, PKP Intercity i firmą Polonus od 20 marca wprowadzony został bezpłatny transport krajowy dla pasażerów operacji #LOTdoDomu. Z usług PKP Intercity skorzystało 3171 podróżnych wracających do Polski z LOT-em. Narodowy przewoźnik autokarowy w ramach #LOTdoDomu przewiózł 10,5 tys. pasażerów, realizując 654 specjalne kursy autokarowe w ramach 9 linii łączących 66 miast.

Źródło: lot.com/pl


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top