Connect with us
Różowy Meczet (Nasir al-Mulk) w Szirazie, Iran

Artykuły

Na bliższy i daleki Wschód: Iran, Kuwejt, ZEA, Egipt i Kirgistan od 1179 zł

Na bliższy i daleki Wschód: Iran, Kuwejt, ZEA, Egipt i Kirgistan od 1179 zł

Z pewnością nie są to typowe kierunki podróżnicze, nie znaczy to jednak, że nie są warte odwiedzenia. Zobacz najlepsze miejsca w danych destynacjach. Przekonaj się, że mimo niejednokrotnie krzywdzącej opinii o tych miejscach mogą Cię one pozytywnie zaskoczyć.

Teheran, Iran

Praga/Berlin1 przesiadkaTeheran1 przesiadkaPraga/Berlin
StambułStambuł
od 1179 Rezerwacja

W mediach mówi się o Iranie jako o niebezpiecznej krainie, gdzie nie respektuje się praw człowieka, który jest niegościnny i wrogi. Ci, którzy zdecydowali się polecieć do Iranu jednak twierdzą, że jest to jedna z piękniejszych krain świata. Niedogodności związane z przestrzeganiem niektórych zasad i zwyczajów nie powoduje, że podróżowanie po Iranie jest udręką. Stolica Iranu – Teheran otoczona jest od północy górami Elbrus, od południa przez pustynię. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest wieża Azadi, nazywana też wieżą Wolności. 

Panorama Teheranu z Milad Tower, Teheran Iran
Panorama Teheranu z Milad Tower, fot. mahyar motebassem Unsplash
Wieża Azadi, Teheran Iran
Wieża Azadi, fot. Mahdiar Mahmoodi Unsplash

Planując wyprawę po Iranie warto zajrzeć do Isfahanu, który szczyci się przepięknymi zabytkami islamskimi. Ogromne wrażenie sprawia meczet szacha Lutf Allaha i meczet Królewski. Plac Imama wraz z pobliskimi budowlami został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba odwiedzić bazar – trudno Ci będzie wybrać z bogatej oferty lokalnych sprzedawców. 

Wielki Meczet w Isfahanie,Iran
Wielki Meczet w Isfahanie, fot. zahra khalili Unsplash

Dawna stolica Sziraz zachwyca m.in. łaźniami miejskimi, Bramą Koranu i meczetem Nasir al-Mulk, nazywany Różowym Meczetem. Niedaleko Szirazu położone jest Persepolis. Wpisane na listę dziedzictwa UNESCO ruiny starożytnego perskiego miasta po dziś dzień zachwycają szczegółowymi reliefami, kolumnami.

Różowy Meczet (Nasir al-Mulk) w Szirazie, Iran
Różowy Meczet (Nasir al-Mulk) w Szirazie, fot. Steven Su Unsplash

Iran i narty? To możliwe! Około 60 km na północ od Teheranu znajdziesz dwa ośrodki narciarskie: Shemshak i Dizin – dzięki licznym wyciągom, dobrze przygotowanym trasom w sezonie od grudnia do marca są celem miłośników białego szaleństwa.

Pasmo górskie Kuh-e Rud, prowincja Qom, Iran
Pasmo górskie Kuh-e Rud, prowincja Qom, fot. mostafa meraji Unsplash

Kuwejt, Kuwejt

Praga1 przesiadkaKuwejt1 przesiadkaPraga
StambułStambuł
od 1199 Rezerwacja

Położony na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej Kuwejt to kraj, który ma prawie 500-kilometrową linię brzegową. Stolica – Kuwejt podobnie jak Dubaj przekształciło się z niewielkiej osady w nowoczesne miasto. Dzięki złożom ropy miasto zmieniło się nie do poznania. Symbolem całego państwa są wieże – Kuwait Towers. Najwyższa z nich, mająca 187 m wysokości, dostępna jest dla zwiedzających. W ciągu kilku lat panorama miasta zmieni się jeszcze bardziej, stawiane są tu kolejne drapacze chmur.

Al Shaheed w Kuwejcie (stolicy), Kuwejt
Al Shaheed w Kuwejcie (stolicy), fot. Ahmad Mohammed Unsplash

Ras Al Khaimah, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Praga/Berlin1 przesiadkaRas Al Khaimah1 przesiadkaPraga/Berlin
StambułStambuł
od 1299 Rezerwacja

Położony najbardziej na północ arabski emirat sąsiaduje z Omanem. Są tu góry, dziesiątki kilometrów plaży z białym piaskiem i liczne resorty. W okolicach weźmiesz udział w pustynnym safari, przejedziesz się na wielbłądzie i prześpisz w luksusowym kempingu ze wspaniałym widokiem na rozgwieżdżone niebo. 

Okolice Ras Al Khaimah, ZEA
Okolice Ras Al Khaimah, fot. Anson Antony Unsplash
Resport w Ras Al Khaimah, ZEA
Resport w Ras Al Khaimah, fot. Siarhei Tsesliuk Shutterstock

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Praga1 przesiadkaDubaj1 przesiadkaPraga
StambułStambuł
od 1599 Rezerwacja

Z jednej strony arabska kultura i atmosfera, z drugiej jednak nowoczesność i pogoń za bycia NAJ pod każdym względem. Burdż Chalifa, najwyższy wieżowiec świata jest jednym z miejsc, gdzie zakręci Ci się w głowie. Egzotyka czeka Cię podczas safari na puszczy. Dubaj jest miastem, które jest potwierdzenie tego, że słowo “niemożliwe” nie istnieje. To miejsce, które Zobacz 20 powodów, dla których warto odwiedzić Dubaj.

Widok z Burj Khalifa, Dubaj
Widok z Burj Khalifa, fot. Photobac Dreamstime.com
Wyspa Palmowa w Dubaju,
Wyspa Palmowa w Dubaju, fot. Delstudio Dreamstime.com
Suk ze złotem w Dubaju,
Suk ze złotem w Dubaju, fot. Arnaud Martinez Dreamstime.com

Sharm El Sheik, Egipt

Praga1 przesiadkaSharm El Sheik1 przesiadkaPraga
StambułStambuł
od 1299 Rezerwacja

Sharm El Sheik to jeden z najbardziej popularnych kurortów w Egipcie. Położony w południowej części półwyspu Synaj nad brzegiem Morza Czerwonego. Riwiera Morza Czerwonego znana jest przede wszystkim z plaż, wakacyjnych kurortów i rafy koralowej. W wodach zatopionych jest kilkadziesiąt wraków statków, dzięki czemu miłośnicy nurkowania mogą odkrywać tajemnice podwodnego świata. 

Plaże w harm El Sheik, Egipt
Plaże w Sharm El Sheik, fot. jpatava Shutterstock

80 km od Sharm El Sheik znajduje się Góra Mojżesza – góra Synaj. Masyw mający prawie 2300 m n.p.m. został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Według tradycji szczyt utożsamiany jest z biblijną górą Synaj, gdzie Mojżesz otrzymał kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań od Boga Jahwe. U podnóży góry znajduje się klasztor św. Katarzyny. Na sam szczyt prowadzi kilka szlaków.

Niedaleko Sharm El Sheik znajdują się parki narodowe i rezerwaty. W Parku Narodowym Świętej Katarzyny znajdziesz miejsca związane z kultem religijnym umieszczone często w mało dostępnych miejscach na zobacz gór. Rezerwat Nabk słynie z rafy koralowej Al Dżarkana, podobnie jak Park Narodowy Ras Muhammad.

Egipt przyciąga miłośników nurkowania,
Egipt przyciąga miłośników nurkowania, fot. Nathalie Hurova Unsplash

Biszkek, Kirgistan

Praga/Berlin1 przesiadkaBiszkek1 przesiadkaPraga/Berlin
StambułStambuł
od 1639 Rezerwacja

Azja Środkowa przyciąga z roku na rok coraz większą ilość podróżników zafascynowanych autentycznością, otwartością mieszkańców i nieodkrytymi regionami. Górzysty kraj to raj dla miłośników wspinaczki. W ramach łańcuchu góskiego Tienszan (w tłumaczeniu nazwa oznacza “Niebiańskie góry”) na pograniczu z Kazachstanem, Uzbekistanem i Chinami położony jest najwyższy szczyt – Szczyt Zwycięstwa (dawniej Pik Pobiedy) mający prawie 7 500 m n.p.m.

Kirgizstan to idealne miejsce na trekking w górach,
Kirgizstan to idealne miejsce na trekking w górach, fot. Oziel Gómez Unsplash
Jezioro Köl-Suu, Kirgistan
Jezioro Köl-Suu, fot. David Peters Unsplash

Informacje o wizach i ruchu bezwizowym

Wiza do Iranu

Obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy przy podróży do Iranu. Wniosek wizowy można złożyć w Ambasadzie Iranu w Warszawie. Według informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych / Iran można otrzymać tzw. “wizę on arrival”, tj. bezpośrednio po przylocie, z tym, że nie jest to gwarantowane. Kolejną opcją jest możliwość złożenia wniosku online przy pomocy agencji turystycznej.

Wiza do Kuwejtu

Obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy przy podróży do Kuwejtu. Swój pobyt trzeba zarejestrować w elektronicznym systemie rejestracji wizowej. Po otrzymaniu potwierdzenia opłata (3 KWD) pobierana jest na lotnisku w punkcie kontrolnym. Informacja o wizie do Kuwejtu znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych / Kuwejt.

Wiza do ZEA (Zjednoczonych Emiratów Arabskich)

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (pobyt nie może przekroczyć 90 dni). Konieczne jest posiadanie ważnego paszportu (ważnego min. 6 miesięcy). Informacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wiza do Kirgistanu

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy podróży do Kirgistanu (pobyt nie może przekraczać 60 dni). Konieczne jest posiadanie ważnego paszportu (ważnego min. 6 miesięcy). Informacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Kirgistan.

Wiza do Egiptu

Obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy przy podróży do Egiptu. Wizę można otrzymać w placówce dyplomatycznej, na lotnisku lub poprzez wniosek złożony przez internet. Informacje o wizie do Egiptu: Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Egipt.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product