Connect with us
Garbiarnie w Fezie, Maroko

Artykuły

Maroko: Fez, Meknes i Rabat: w stronę zachodzącego słońca

Maroko: Fez, Meknes i Rabat: w stronę zachodzącego słońca

Maroko jest krainą, która fascynuje. Jest różnorodne i niejednoznaczne. Odkrywa wiele tajemnic, niektóre zaś zostawia tylko dla siebie.

Wybierz się w podróż i poznać sekrety Fezu, Meknesu i Rabatu. Daj się uwieść zapachu kardamonu i zgób się w labiryncie niekończących się uliczek. Maroko jest jedną z TOP destynacji roku 2020 według Lonely Planet.

Fez

Fez był pierwszą stolicą Maroko. Miasto zostało założone w VIII wieku. Labirynt uliczek, garbarnie, targi – spacer po mieście przypomina podróż w czasie. Fez jest uważany za najbardziej tradycyjne miasto w Maroko. Po przejściu niebieską bramą Bab Bou Jeloud trafia się do centrum Fes El Bali, najstarszej murowanej części Fezu. Nie wszystkie jednak zabytki są dostępne dla zwiedzających lub osób, które nie wyznają islamu, np. XIII-wieczny Pałac Królewski, wnętrze uniwersytetu albo mauzoleum Idrisa II.

Ręcznie wykonane marokańskie naczynia, Maroko
Ręcznie wykonane marokańskie naczynia, fot. rigel Unsplash

Plac Stolarzy

Palace Nejjarine jest miejscem, gdzie handluje się rzemiosłem, które głównie zostało wykonane z drewna. W centrum znajduje się ozdobna fontanna.

Meczet i Uniwersytet Karawijjin

Karawijjin został wzniesiony na początku IX wieku. Był i cały czas jest centrum uniwersyteckim. Nauka koncentruje się na islamie, gramatyce języka arabskiego i innych. Nauczanie odbywa się w tradycyjny sposób, uczniowie siedzą wokół nauczyciela, który zgłębia z nimi arkana wiedzy.

Meczet i Uniwersytet Karawijjin w Fezie, Msroko
Meczet i Uniwersytet Karawijjin w Fezie, fot. ricpucc Pixabay

Farbiarnie i garbiarnie

Garbiarnie nie zmieniły się od czasów średniowiecza, w Fezie znajdują się największe z nich. Garbiarnia Szawara i Garbiarnia Sidi Moussa są najpopularniejszymi z nich. O ile obserwowanie  z wysokości pracy nad kadziami z barwnikami sprawia oszałamiające wrażenie to unoszący się zapach może być nie do zniesienia.

Garbiarnie w Fezie, Maroko
Garbiarnie w Fezie, fot. D L Unsplash

Meknes

60 km na zachód od Fezu leży Meknes, jedno z cesarskich miast, które zostało założone w X wieku. Nazywany jest miastem murów i bram. Meknes był za czasów sułtana Mulaja Ismaila stolicą Maroko (przełom XVII i XVIII wieku), który z jednej strony doprowadził do rozkwitu miasta, ale z drugiej strony rządził krwawą ręką. Wiele z wzbudzających w zachwyt budynków, które zostało z jego czasów pozostało do dziś dzień.

Architektura Meknes, Maroko
Architektura Meknes, fot. stratageme2015 Pixabay

Medyna

Medyna w Meknes znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Jest ciekawą mieszanką różnych stylów i wpływów. 16-metrowa brama Bab al-Mansur, uważaną za najpiękniejszą w całym Maroko ze względu na mozaiki, zdobienia i ornamenty, które sprawiają wrażenie delikatnych, wręcz ażurowych.

Mauzoleum Mulaja Ismaila należy do jednych z najbardziej ozdobnych, grobowiec mogą zobaczyć też wyznawcy innych religii, nie tylko islamu. Miejsce odwiedza wielu pielgrzymów, którzy chcą oddać cześć dawnemu władcy.

Królewskie stajnie jest pozostałością, która zachwyca swoją wielkością, miały pomieścić 12 tysięcy koni. Konstrukcja budowy zapewniała stabilną temperaturę, był tam też dopływ świeżej wody. W jego pobliżu był też ogromny spichlerz, gdzie przechowywana było siano i karma dla zwierząt.

Targ w Meknes, Maroko
Targ w Meknes, fot. Daniel Wanke Pixabay

Rabat

Rabat jest stolicą Maroko, położone jest nad Oceanem Atlantyckim. Protektorat Francji wpłynął na architekturę miasta, widoczna jest tu stara arabska część miasta, z niezliczonymi wąskimi uliczkami oraz nowsza z bardziej przestronnymi ulicami.

Ulice Rabatu.
Ulice Rabatu. fot. Idriss Meliani Pixabay

Wieża Hassana i ruiny meczetu

44-metrowy minaret jest symbolem miasta. Miał być też jednym z fragmentów meczetu, który jednak nie został ukończony, budowę przerwała śmierć władcy oraz późniejsze trzęsienie ziemi.

Wieża Hassana i ruiny meczetu w Rabacie, Maroko
Wieża Hassana i ruiny meczetu w Rabacie, fot. Larsonb Pixabay

Mauzoleum Muhammada V

Wzniesione w tradycyjnym marokańskim stylu znajduje się naprzeciwko Wieży Hassana. Co ciekawe, budowa mauzoleum została dokończona w 1971 roku.

Kazba al-Udaja

Kazba al-Udaja jest cytadelą, która została postawiona w XII wieku. Znajduje się przy ujściu rzeki Wadi Bu Rakrak. Ze wzgórza rozpościera się widok na okolicę i plażę. Spokojny spacer między pomalowanymi na biało i niebiesko budynkami będzie przyjemną alternatywą dla zatłoczonego miasta.

Kazba al-Udaja, Rabat Maroko
Kazba al-Udaja, fot. Wim van 't Einde Unsplash

Jak poruszać się po Maroko

Najłatwiej poruszać się po Maroko samochodem, ale nie ma problemu ze znalezieniem wygodnych połączeń pociągiem między większymi miastami. Połączenia kolejowe realizuje ONCF, bilety można kupić na stronie oncf.ma, autobusowe zas przewoźnik CTM, bilety można znaleźć na stronie ctm.ma. Można również wybrać taksówki, ale trzeba być asertywnym i umieć się targować.

Gdzie spać w Maroko

W Maroko znajdziesz hostele i kilku gwiazdkowe hotele. Rezerwacji możesz dokonać według własnych preferencji na stronie booking. Warto sprawdzić również ofertę pokojów gościnnych, riadów. 

Bilet lotnicze do Fezu i Rabatu

Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia z Fezem i Rabatem. Można lecieć z Londynu, Mediolanu, Brukseli, Paryża, Rzymu, Dusseldorfu z Ryanairem. Tanie bilety do Maroko zarezerwujesz na flipo.pl


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top