Connect with us
tukan kostaryka

Artykuły

TOP destynacje w 2020 roku według Lonely Planet

TOP destynacje w 2020 roku według Lonely Planet

Od kilkunastu lat redaktorzy Lonely Planet wraz z influencerami oraz autorytetami wybierają te NAJLEPSZE destynacje. “Best in Travel” co roku inspiruje, podsuwa pomysły na podróże i wskazuje miejsca, które warto odwiedzić. W 2019 roku w kategorii “top value” (najlepszy stosunek ceny do dostępnej oferty) znalazła się między innymi Łódź (zobacz: TOP destynacje w 2019 roku).

W każdej z czterech kategorii: najlepsze państwo, najlepsze miasto, najlepszy region i najlepszy stosunek ceny do oferty Lonely Planet wybrało po 10 miejsc, które warto dodać do swojej listy podróżniczej w 2020 roku. Zobacz ranking Lonely Planet i zarezerwuj tanie bilety na Flipo.pl!

TOP destynacje Lonely Planet

Które z destynacji mają w sobie element „wow”?

10 najlepszych państw do odwiedzenia w 2020 roku

Bhutan

Królestwo Smoka położone jest we wschodniej części Himalajów. Ze względu na znaczną izolację kulturalną i ekonomiczną kraj zachował tradycje i obyczaje. Jeszcze do niedawna był ogólnie zamknięty dla cudzoziemców. Podróż tutaj nie należy do tanich, ale w zamian oferuje imponujące widoki, fascynujące klasztory. Bhutan to jedyny kraj na świecie, który nie emituje dwutlenku węgla.

Paro Taktsang, Bhutan,
Paro Taktsang, Bhutan, fot. Sam Power Unsplash

Anglia

Angielska linia brzegowa, która w przeszłości stanowiła pierwszą linię ataku ze strony najeźdźców jest dzisiaj spokojna. Dzięki rozrastającej się liczbie szlaków pieszych docierających do najbardziej malowniczych zakątków kraju Anglia staje się miejscem, które idealnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej. Zaplanuj swój wyjazd, zabierz wygodne buty i wybierz się na szlak England Coast Path, który ma prawie 3000 mil (około 4830 km) długości.

Durdle Door w południowej części Anglii,
Durdle Door w południowej części Anglii, fot. Daan Huttinga Unsplash

Macedonia Północna

Powstała w wyniku rozpadu Jugosławii Macedonia Północna to jeden z najmniejszych krajów w Europie. Położona w sercu Bałkanów słynie z gastronomii, starożytnej tradycji i przyrody. Jedną z atrakcji jest jeziora Ochryda. Lubisz wyzwania? Wybierz się na prawie 500-kilometrowy szlak  High Scardus Trail i zobacz te najbardziej majestatyczne górskie szczyty.

Ochryda, Macedonia
Ochryda, fot. Krisztian Miklosy Dreamstime.com

Aruba

Kolejną destynacją w rankingu Lonely Planet jest Aruba – wyspa położona na Morzu Karaibskim. Znana jest prawdopodobnie dzięki mieszkającym tam flamingom. Zobacz: Aruba + flamingi = idealne wakacje. Na niewielkiej wyspie prowadzone są różne działania mające na celu polepszenie środowiska naturalnego, chcą wprowadzić zakaz stosowania wszystkich plastików jednorazowego użytku.

Flamingi na Renaissance, Aruba, fot. Chiyacat Shutterstock
Flamingi na Renaissance, Aruba, fot. Chiyacat Shutterstock

Eswatini

Redakcja Lonely Planet umieściła na swojej liście również jedno z najmniejszych afrykańskich państw – Eswatini, dawniej Suazi. Położone w południowej części Afryki Eswatini graniczy z Mozambikiem i Republiką Południowej Afryki. Według redakcji jest to jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w tej części kontynentu. Warto wybrać się tu ze względu na parki, rezerwaty przyrody, wziąć udział w trekkingu lub raftingu.

Park Narodowy Swaziland w Eswatini,
Park Narodowy Swaziland w Eswatini, fot. Ashim D’Silva Unsplash

Kostaryka

Położona w Ameryce Centralnej Kostaryka jest jednym z państw, które warto odwiedzić przed 40-tką: 40 miejsc, które warto zobaczyć przed 40-tką. Zachwyca bujną fauną i florą. Rezerwat Las Mglisty Monteverde to miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć! Kraj jest banderą zrównoważonej turystyki, aż 90% energii wytwarzanej jest ze źródeł odnawialnych.

Park Narodowy Volcan Irazu, Kostaryka
Park Narodowy Volcan Irazu, fot. Alex Ip Unsplash
tukan kostaryka
Na Kostaryce żyją m.in. tukany, fot. Zdeněk Macháček Unsplash

Holandia

W roku, kiedy świętuje się 75 wolności od zakończenia II Wojny Światowej Holandia planuje mnóstwo uroczystości, nie tylko w Amsterdamie, ale też innych miastach. Zobacz: 16 miejsc w Holandii, które mogą Ci się bardziej niż Amsterdam. Lonely Planet poleca odwiedzić Holandię w kwietniu i maju – odbywa się wtedy m.in. Dzień Króla, Dzień Wyzwolenia i Konkurs Eurowizji. Jak najlepiej zwiedzać Niderlandy? Oczywiście na rowerze!

Tulipany w Lisse, Holandia
Tulipany w Lisse, fot. Nikolay Antonov Dreamstime.com

Liberia

Dla wielu osób Liberia jest swego rodzaju tajemniczym miejscem. Położona jest w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Są tu idylliczne plaże, gęste lasy tropikalne, gdzie można spotkać szympansy, słonie i słynne karłowate hipopotamy.

Połowa powierzchni Liberii pokryta jest lasem tropiklanym, Liberia
Połowa powierzchni Liberii pokryta jest lasem tropiklanym, fot. Bethany Laird Unsplash

Maroko

Redakcja Lonely Planet umieściła Maroko na swojej liście najlepszych destynacji ze względu na niepowtarzalną atmosferę, bogatą historię, kulturę, infrastrukturę i miasta. W kraju nie brakuje miejsc, gdzie można uciec od tłumów – znajdziesz tu opuszczone plaże nad Atlantykiem, prawie niezamieszkane wioski berberyjskie. Odwiedź Marrakesz, serce MarokaFez, Meknes i Rabat: w stronę zachodzącego słońca.

Trekking po Atlasie, w drodze na szczyt Tubkal, Maroko
Trekking po Atlasie, w drodze na szczyt Tubkal, fot. Wiktor Wojtas Dreamstime.com
Błękitnw fasady domów w Szafszawan, Maroko
Błękitnw fasady domów w Szafszawan, Pierre-yves Babelon Dreamstime.com

Urugwaj

Jeśli Urugwaj nie jest jeszcze na Twojej liście podróży w 2020, masz jeszcze czas to zmienić. Dzięki 660 kilometrowej rzece Río de la Plata, linii brzegowej, rozwijającemu się przemysłu winiarskiemu, bulgoczącymi gorącymi źródłami i niekończącymi się górami Uwugwaj ma do zaoferowania coś dla każdego. Redaktorzy Lonely Planet zwracają uwagę zwłaszcza na subtelne, głębokie piękno krajobrazu, promocję zrównoważonej turystyki i otwarciu na różne orientacje.

Punta del Este, Uwugwaj
Punta del Este, fot. Paz Arando Unsplash

10 najlepszych miast do odwiedzenia w 2020 roku

Salzburg, Austria

Festiwal w Salzburgu (Salzburger Festspiele) – prawdziwe święto muzyki i teatru kończy 100 lat. Weź udział w wydarzeniach, zarezerwuj bilety zawczasu (sprzedają się jak ciepłe bułeczki!) i daj się porwać muzyce! Inspiruj się naszymi dalszymi miejscami w Austrii: 6 miejsc w Austrii, które warto zobaczyć. Zimą wybierz się na jarmark bożonarodzeniowy – ten w Salzburgu uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie.

Zamek w Salzburgu, Austria
Zamek w Salzburgu, fot. Erik Odiin Unsplash

Waszyngton, D.C., USA

Wszystkie oczy będą zwrócone na Waszyngton, który będzie obchodził stulecie 19. poprawki do Konstytucji, która przyznała prawa wyborcze kobietom. Rok 2020 będzie też rokiem wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Waszyngton będzie tętnił życiem i zdarzeniami, które mogą zmienić losy całego świata. Bądź w centrum wydarzeń!

Waszyngton, USA
Waszyngton, fot. Jacob Creswick Unsplash

Kair, Egipt

Historia starożytnego Egiptu towarzyszy nam od najmłodszych lat. Piramidy, faraonowie, hieroglify – zobacz na własne oczy fascynujące dziedzictwo! Odwiedź Memfis i 6 miejsc w Afryce z listy dziedzictwa UNESCO. My nie możemy doczekać się otwarcia nowego muzeum: Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, gdzie będzie można zobaczyć m.in. wyposażenie grobowca Tutanchamona. 

Piramida Cheopsa w Gizie, Egipt
Piramida Cheopsa w Gizie, fot. Günter Albers Dreamstime.com

Galway, Irlandia 

Kolor zielony jest narodową barwą kraju. Trudno się z tym nie zgodzić widząc bezkresne tereny pokryte soczystą zieloną trawą. Jednym z top miejsc w Irlandii według Lonely Planet jest jest artystyczny Galway. Studenckie miasto fascynuje swoją atmosferą. Ta będzie jeszcze wspanialsza w 2020 roku – Galway będzie Europejską Stolicą Kultury. Czuj się zaproszony na całoroczną imprezę w mieście!

Galway, Irlandia
Galway, fot. James Byard Dreamstime.com

Bonn, Niemcy 

Była stolica RFN będzie w 2020 roku świętować 250-te urodziny Ludwika van Beethovena, kompozytora i pianisty. Nie znasz żadnego z jego utworów? Wiele osób ma ustawiony dzwonek z V symfonią Beethoven w swoim telefonie!

Bonn, Niemcy
Bonn, fot. Thomas B. Pixabay

La Paz, Boliwia

Lonely Planet umieścił w rankingu najlepszych miast na rok 2020 boliwijskie La Paz. Miasto położone jest w Andach Środkowych i jest jednym z najwyżej położonych miast na świecie. Dzięki swojemu położeniu na zboczach górskich szczytów zachęca do niekończących się spacerów i poznawania lokalnej kuchni.

La Paz nocą, Boliwia
La Paz nocą, fot. Geziel Esteban Unsplash

Koczin, Indie

Położone na wybrzeżu Morza Arabskiego Koczin jest jednym z najważniejszych portów w Indiach. Od XIV wieku miasto było centrum handlu przyprawami. Koczin stało się na przestrzeni ostatnich lat świetnym przykładem zdobywania i wykorzystywania energii odnawialnej. Bazuje na swojej przeszłości z czasów kolonialnych, ale otwiera się na nowe doświadczenia.

Będąc w Indiach zrób sobie obowiązkowo tatuaż z henny,
Będąc w Indiach zrób sobie obowiązkowo tatuaż z henny, fot. Vitaliy Lyubezhanin Unsplash

Vancouver, Kanada

Kanada zachwyca swoją przyrodą, znajdują się tu najpiękniejsze parki narodowe i miasta, które tętnią życiem. Według redaktorów Lonely Planet Vancouver to naturalny plac zabaw – majestatycznie wciśnięty między wodami Pacyfiku a bujnymi lasami North Shore. Dzięki licznym działaniom na rzecz ochrony środowiska to miasto, które jest bardzo przyjazne, znajduje się tu wiele ścieżek rowerowych i pieszych. Wybierz się na dwudniową wycieczkę pociągiem Rocky Mountaineer z Vancouver do Banff.

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

W 2020 roku odbędzie się tu wystawa Expo 2020, której hasło brzmi „Łączenie umysłów”. Dubaj to miasto, które idealnie nadaje się na organizację tego typu przedsięwzięć – będą prezentowane tu najnowsze wizje zrównoważonego rozwoju i mobilności. Chcesz przekonać się na własne oczy, że słowo “niemożliwe” nie istnieje w arabskim słowniku? Zobacz 20 powodów, dla których warto odwiedzić Dubaj.

Kite Festival w Dubaju,
Kite Festival w Dubaju, fot. Maria Fedotova Dreamstime.com

Denver, USA

Amerykańskie miasto jest według Lonely Planet jednym z przykładów miejsc, które przeżywa swój “boom”. W powietrzu unosi się kreatywna energia, puste parki zaczynają tętnić życiem, krajobraz miasta zmienia się wraz z powstającymi nowymi wieżowcami. 

Denver, USA
Denver, fot. Saletomic Dreamstime.com

10 najlepszych regionów do odwiedzenia w 2020 roku

Jedwabny szlak w Azji Środkowej

Region, niegdyś bogaty i często uczęszczany przez handlarzy oraz turystów znajduje się ponownie w centrum globalnego zainteresowania. Starożytne miasta, tętniące życiem bazary oraz dzikie i bezkresne krajobrazy Azji Środkowej przyciągają znowu podróżników, którzy chcą przemierzyć jeden z najbardziej historycznych szlaków handlowych między Azją a Europą. Nazwa szlaku pochodzi od materiału, który był jednym z najpopularniejszych towarów przewożonych do Europy.

Uzbekistan znajduje się na trasie Jedwabnego szlaku,
Uzbekistan znajduje się na trasie Jedwabnego szlaku, fot. Darrell Chaddock Unsplash

Marche, Włochy

Sąsiadujący z Emilią-Romanią, Toskanią, Umbrią, Lacjum i Abruzją region Marche znany jest przede wszystkim z rolnictwa i winnic. Organizowane są tu liczne festiwale poświęcone lokalnym produktom. Dlaczego warto odwiedzić Marche w 2020 roku? W Urbino, najbardziej malowniczym mieście regionu będą odbywać się uroczystości z okazji 500. rocznicy śmierci renesansowego malarza Rafaela.

Urbino, region Marche Włochy
Urbino, fot. Valter Cirillo Pixabay

Tōhoku, Japonia

Japonia będzie w 2020 roku żyć wydarzeniami sportowymi, w Tokio odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Region Tōhoku który poniósł ogromne szkody ludzkie i materialne w czasie tsunami przebudza się do życia. Zobacz przepiękne krajobrazy, weź udział w festiwalach, spróbuj lokalnej kuchni i poczuj się jak gość w tym przepięknej części Japonii.

Górskie regiony w prefekturze Fukushima w regionie Tōhoku, Japonia
Górskie krajobrazy w prefekturze Fukushima w regionie Tōhoku, fot. Eiji Kikuta Pixabay

Maine, USA

Największy stan w regionie Nowej Anglii od zawsze było dumnym miejscem. W przyszłym roku będzie świętować swoje dwusetnie urodziny. Odwiedzający mogą oczekiwać licznych festiwali, koncertów i wystaw. Nie jest to jednak jedyny powód dla którego Lonely Planet umieścił Maine w swoim rankingu – region zachwyca rozległymi lasami, dramatyczną linią brzegową i ciekawą kuchnią.

Stan Maine nazywany jest często Vacationland (uwielbiany wśród urlopowiczów), USA
Stan Maine nazywany jest często Vacationland (uwielbiany wśród urlopowiczów), fot. Frank Winkler Pixabay

Wyspa Lord Howe, Australia

Położona pośrodku morskiego “pustkowia”, 600 km od australijskiego wybrzeża wyspa zachwyca swoją oszałamiającą przyrodą. Nie bez powodu została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Zielone szczyty, turkusowe laguny, imponująca rafa koralowa – wyspę Lord Howe zamieszkują liczni przedstawiciele fauny i flory, których próżno szukać gdzieś indziej. Wyspa jest świetnym przykładem zrównoważonej turystyki, rocznie może ją odwiedzić 400 osób. Jeśli będziesz chciał wziąć udział w licznych projektach ekologicznych, może uda Ci się ją odwiedzić!

Wybrzeże wyspy Lord Howe Australia
Wybrzeże wyspy Lord Howe, fot. maximus1954 Pixabay

Prowincja Kuejczou, Chiny

Kuejczou (Guinzhou) jest górzysto-wyżynną prowincją. Jej stolica, Guiyang, to miasto zamieszkane przez ponad 4 miliony osób. Wieczorami jego ulice wypełniają się straganami z jedzeniem – za miskę makaronu ryżowego zapłacisz grosze! Na każdym kroku znajdują się sklepy rzemieślnicze, kawiarnie, restauracje. Kuejczou ma dwie twarze – tradycyjną opartą na uprawie ziemi i nowoczesną z drapaczami chmur i drogami szybkiego ruchu.

W Kuejczou znajdziesz malownicze pola ryżowe, Chiny
W Kuejczou znajdziesz malownicze pola ryżowe, fot. Yang Shuo Unsplash

Prowincja Kadyks, Hiszpania

Hiszpańska Andaluzja potrafi zachwycić. Jednym z regionów, na które warto zwrócić uwagę jest Kadyks z największym miastem Jerez de la Frontera. Redaktorzy Lonely Planet polecają Kadyks ze względu na liczne kulinarne sukcesy. To właśnie tu pisze się na nowo historia sherry – hiszpańskiego wina wzmocnionego. Odkryj przepiękne zakątki, spróbuj najlepszych andaluzyjskich przysmaków w prowincji Kadyks.

Kadyks, Hiszpania
Kadyks, fot. Vidar Nordli-Mathisen Unsplash

Północno-wschodnia Argentyna

Dzięki najbardziej imponującym wodospadom w Ameryce Południowej, bogatej historii regionu i bogatej faunie i florze, północno-wschodni region Argentyny powinien znaleźć się na liście każdego prawdziwego podróżnika. Tak twierdzą w Lonely Planet a nam nie pozostaje nic innego jak się z tym zgodzić. Wodospad Iguazú jest jednym z prawdziwych cudów natury. Podróż do Rio, São Paulo i Iguazú jest jednym z naszych najpopularniejszych kombinacji biletów Multicity.

Wodospad Iguazú, Argentyna
Wodospad Iguazú, fot. Derek Oyen Unsplash

Zatoka Kvarnerska, Chorwacja

Położona pomiędzy turystycznymi atrakcjami Dalmacji i Istrii, ta mniej znana część chorwackiego wybrzeża w ciągu ostatnich lat zyskała na uznaniu w gastronomii i ochronie środowiska. Rijeka będzie w 2020 roku Europejską Stolicą Kultury. Chorwacja jest bezsprzecznie destynacją, którą miałbyś odwiedzić jak najszybciej!

Rijeka. Chorwacja
Rijeka. fot. paulinas Pixabay

Brazylijska Amazonka

Ostatnim top regionem w rankingu według Lonely Planet jest brazylijska Amazonka. Mglista dżungla, chaotyczna przyroda, ludy żyjące zgodnie z prawami natury.. W dzisiejszych czasach znaczenie Amazonki jest jeszcze ważniejsze. Jej ochrona jest zadaniem dla całego świata. Zrównoważona turystyka może pomóc w odnowie regionu i polepszenia poziomu życia osób, których życie zależy od rzeki.

Amazonka,
Amazonka, fot. Nareeta Martin Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top