Connect with us
Park Burren, Irlandia

Artykuły

Irlandia: 9 powodów dla których warto odwiedzić Zieloną Wyspę, bilety od 102 zł

Irlandia: 9 powodów dla których warto odwiedzić Zieloną Wyspę, bilety od 102 zł

Wiedziałeś, że w Irlandii po drugiej stronie tęczy jest zakopany garniec złota? Strzeże go leprechaun, lokalny skrzat, który dodatkowo uwielbia płatać złośliwe figle. Irlandia nazywana jest Zieloną Wyspą, kolorem narodowym Irlandii jest zielony, który nawiązuje do soczysto-zielonej trawy i krajobrazu.

Przedstawiamy 9 powodów dla których warto wybrać się do Irlandii.

  • Z Polski polecisz do Irlandii do Dublina, Corku i Shannon.
11 lotniskLot bezpośredniIrlandiaLot bezpośredni11 lotnisk
od 102 Rezerwacja

Klify Moheru (Cliffs of Moher)

Klify Moheru to jedna z głównych atrakcji Irlandii. Znajdziesz je u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w hrabstwie Clare. Monumentalne klify mają łączenie około 14 km długości i od 120 do 214 metrów wysokości. Najlepszym punktem obserwacyjnym jest wieża O’Brien’s Tower.

Najbardziej znana część klifów nazywa się Hag’s Head (głowa jędzy). Legenda głosi, że nazwa pochodzi od czarownicy Mal, która zakochała się w irlandzkim bohaterze, Cú Chulainn i ścigała go po całym kraju. Cú Chulainn uciekał przeskakując po nadmorskich filarach. Jędzy Mal niestety nie udało się tego dokonać i zginęła spadając w otchłań oceanu. Mówi się, że w tafli wody można zobaczyć kobietę, która spogląda z dna, Irlandczycy dodają jednak, żeby to zobaczyć potrzeba dużej wyobraźni i kilku wypitych Guinnessów ;).

Klify Moheru, Irlandia
Klify Moheru, fot. Jarek Skowron Unsplash

Grobla Olbrzyma (Giant’s Causeway)

Grobla Olbrzyma to jedna z najpiękniejszych miejsc, które znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO. W hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej znajduje się formacja około 40 tysięcy bazaltowych kolumn, które do siebie ciasno przylegają. Uwagę zwraca ich podstawa większości z nich – jest ona sześciokątna. Grobla Olbrzyma jest uważana za jeden z cudów natury.

Grobla Olbrzyma, Irlandia Północna UNESCO
Grobla Olbrzyma, fot. Patriciagomezmontero Dreamstime.com

Fish&Chips w studenckim mieście Galway

Znasz jedną z piosenek Eda Sheerana – “Galway Girl”? Amerykański piosenkarz napisał piosenkę o dziewczynie z Galway, o której nie może zapomnieć. Dziewczyna musiała być prawdopodobnie tak samo wyjątkowa jak to malownicze miasto położone na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Galway zamieszkuje około 80 tys. mieszkańców, niepowtarzalny charakter miejsca nadaje miastu port i studenci oraz artyści, którzy niejednokrotnie próbują zarobić na wieczorne imprezy grając na harfie i gitarze. Według miejscowych w Galway jest najlepsza Fish&Chips, ryba (najczęściej dorsz) z frytkami.

Galway, Irlandia
Galway, fot. James Byard Dreamstime.com
Fish&Chips
Fish&Chips, fot. Shaiith Dreamstime.com

Zamek w Blarney (Blarney Castle)

Średniowieczny zamek w Blarney został zbudowany w połowie XV wieku. Znajduje się w hrabstwie Cork. Znany jest m.in. z wapiennego bloku, który został wmurowany w mury obronne zamku. Jeśli wierzyć legendzie, jeśli się go pocałuje wisząc głową w dół, uzyska dar elokwencji i przekonywania.

Zamek w Blarney, Irlandia
Zamek w Blarney, fot. Michael Walsh Dreamstime.com

Region Connemara

Connemara jest słabo zaludnionym regionem położonym na obszarze hrabstwa Galway i Mayo. Oscar Wild opisał tę krainę jako nieokiełznaną i naturalnie piękną. Nie ma się czemu dziwić, Park Narodowy Connemara szczyci się tym, że jest jednym z najbardziej nietkniętych miejsc na świecie. Są tu skaliste wzgórza, opuszczone ciemne tajemnicze jeziora, zielone łąki pełne owiec. Tereny idealnie się nadają do uprawiania turystyki pieszej. Wybierając się na szlak nie ominie Cię wrażenie, jakbyś był odkrywcą.

Connemara, Irlandia
Connemara, fot. Altezza Dreamstime.com

Owce, które spokojnie pasą się na wzgórzach Connemary mają zwyczajowo niebieski, różowy albo niebiesko-różowy pas. Niebieski oznacza samców, różowy samice, tubylcy lubią żartować, że owce mające oba kolory cały czas nie potrafią się zdecydować ;).

Connemara, owce Irlandia
Connemara, fot. Andrea La Corte Dreamstime.com

Irlandzkie dźwięki w Dingle

Mieszkańcy Irlandii twierdzą, że najbardziej irlandzkim miastem jest Dingle. Portowe miasto położone w hrabstwie Kerry jest mekką tradycyjnych irlandzkich muzyków, którzy potrafią grać na dowolnym instrumencie: na skrzypcach, flecie, banjo i bębnie. W każdym z ponad 50 pubów grają irlandzką muzykę.

Dingle, Irlandia
Dingle, fot. Grafxart Dreamstime.com

Jeśli akurat w Dingle jest dobra pogoda, wybierz się w odwiedziny do delfina Fungiego, którego uwielbiają Irlandczycy. Fungie uwielbia ludzi i wesoło na nich reaguje. Ssak nazywany jest również Dingle Dolphin, pierwszy raz został zauważony w zatoce w 1983 roku, mimo swoich lat po dziś dzień można go spotkać w czasie rejsu.

Park Burren

W 1651 roku żołnierz Ludlow powiedział, że w Burren nie ma wystarczającej ilości wody, żeby się utopić, wystarczającej ilości drewna na budowę domów i wystarczającej ziemi, żeby ją uprawiać. Prawdopodobnie myślał to tak, że nie starczy też terenu na pochowanie tych, którzy nie przeżyli spotkania z nim. To, co znajdziesz w Burren to przede wszystkim skał. Sama nazwa pochodzi z irlandzkiego Boíreann i oznacza skalne miasto.

Park Burren, Irlandia
Park Burren, fot. Jennifer Barrow Dreamstime.com

Dlaczego warto wybrać się do Burren? Znajduje się tu oryginalny park narodowy na terenie którego obok siebie rosną afrykańskie, alpejskie i śródziemnomorskie rośliny. Spacerując po Burren natrafisz m.in. fioletowe orchidee. W Burren and Cliffs of Moher Geopark w hrabstwie Clare wytyczone zostały liczne ścieżki turystyczne dzięki czemu możesz poznać region pieszo i na rowerze.

Park Burren, Irlandia
Park Burren, fot. Upthebanner Dreamstime.com

Prawdziwy Guinness z Dublina

Irlandia to chyba jedyne państwo na świecie, gdzie większość pamiątek i suwenirów związanych jest z piwem. Nie chodzi jednak o takie zwyczaje piwo – Guinness to marka znana na całym świecie. Guinness został wynaleziony w XVIII wieku i od tego czasu podbił serca nie tylko Irlandczyków, ale miłośników złotego trunku na całym świecie. Na etykiecie piwa umieszczona jest harfa, która jest jednym z symboli Irlandii.

Piwo Guinness, Dublin Irlandia
Piwo Guinness, fot. Yegor Karavaitsev Dreamstime.com

W Guinness Storehouse możesz dowiedzieć się o historii browaru oraz dowiedzieć się, że nalanie pinty piwa wcale nie należy do łatwych zadań. Prawdziwe “know how” uzyskasz podczas kursu w Akademii Guinnessa.

Brama do farbyki Guinness Dublin Irlandia
Brama do farbyki Guinness, fot. Louis Hansel Unsplash

Wiecznie zielony park Killarney

Miasto Killarney jest początkiem malowniczej trasy Ring of Kerry, który ma długość 179 km. Podczas niej zobaczyć skarby zachodniego wybrzeża Irlandii: dziewicze plaże, średniowieczne ruiny, jeziora, klify, wodospady… Miasto Killarney znajduje się tuż obok Parku Narodowego Killarney, jeśli go odwiedzisz już nigdy nie powiesz, że Twój trawnik jest wystarczająco zielony.

Park Narodowy Killarney, Irlandia
Park Narodowy Killarney, fot. Paop Dreamstime.com

W parku Killarney znajduje się malowniczy wodospad Torc, spotkać też możesz przy odrobinie szczęścia ostatnie stado czerwonych jeleni w Irlandii oraz słynną rezydencję Muckross House, którą w XIX wieku należała do rodziny Guinnessów. Pałąc w stylu wiktoriańskim Muckross House to miejsce z prawdziwego zdarzenia, spędzała tu czas nawet sama królowa Wiktoria.

Muckross House w Parku Narodowym Killarney, Irlandia
Muckross House w Parku Narodowym Killarney, fot. Jennifer Barrow Dreamstime.com
11 lotniskLot bezpośredniIrlandiaLot bezpośredni11 lotnisk
od 102 Rezerwacja

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (4 votes)
//
To Top