Connect with us
Święty Mikołaj

Artykuły

Mikołajki w Polsce i za granicą

Mikołajki w Polsce i za granicą

Znaczna nadwaga, czerwony strój, biała broda i zaczerwienione policzki – tak współcześnie wyobrażamy sobie Świętego Mikołaja. W Polsce pojawia się niepostrzeżenie pod osłoną nocy 6 grudnia i zostawia w czystych butach drobne prezenty, słodycze, mandarynki.

A kto przynosi prezenty w innych krajach? Jak obchodzone są Mikołajki za granicą?

Spotkałeś się z jakimś ciekawym zwyczajem?

Mikołajki w Polsce

Tradycyjnie w Polsce obchodzi się Mikołajki 6 grudnia. Święto ku czci świętego Mikołaja, biskupa z Miry obchodzony jest na wiele sposobów i różni się od regionu. Jedno jest pewne – pojawia się niezauważony w nocy z 5 na 6 grudnia i zostawia pod poduszką (lub w czystych butach) drobne prezenty, słodycze i owoce. 

Święty Mikołaj,
Święty Mikołaj, fot. Pezibear Pixabay

Mikuláš w Czechach i na Słowacji 

U naszych południowych sąsiadów święto obchodzone jest również 6 grudnia. Mikuláš, czyli święty Mikołaj zostawia drobne podarunki w butach, które przygotowywane są przy drzwiach lub na parapecie okien. Im piękniejsze buty (lub jeśli jest ich więcej), obdarowany ma większą szansę na więcej prezentów.

Sinterklaas w Holandii

Większość roku holenderski święty Mikołaj, Sinterklaas mieszka w Hiszpanii. W odpowiednim czasie wyrusza w podróż łodzią do Holandii. Przypływa do Holandii 5 grudnia. Obdarowuje grzeczne dzieci drobnostkami, tym złym przypomina o tym, żeby dobrze się zachowywały.

Tradycja pochodzi z XIX wieku, kiedy Holendrzy musieli wyruszyć po owoce ze względu na ich brak w kraju. W dzisiejszych czasach dzieci przygotowują buty przy kominku, w których często zostawiają marchew albo siano dla konia Sinterklaas, który może się nimi posilić latając ze świętym od komina do komina.

Sinterklaas w Holandii,
Sinterklaas w Holandii, fot. olliebrands0 Pixabay

Knecht Ruprecht i Krampus w Niemczech

Świętemu Mikołajowi w Niemczech towarzyszy Knecht Ruprecht. Ma bujną brodę, często ciemną barwę skóry (jak węgiel), na szyi ma zawieszone łańcuchy, nosi wielkie futro. W różnych regionach może przybierać inną formę. Nawiasem mówiąc, podobna postać towarzyszy również świętemu Mikołajowi w Szwajcarii, nazywana jest Schmutzli.

W niektórych regionach, na przykład w Bawarii świętemu Mikołajowi towarzyszy Krampus, czert. I to nie byle jaki – wyglądem przypomina gdyby przed chwilą wyszedł z piekła.

Krampus
Krampus, fot. NickyPe Pixabay

Austria: Mikołaj, Anioł i Krampus

W Austrii wraz z Mikołajem chodzi Anioł i Krampus. Nosi ze sobą wielki zeszyt, w którym zapisuje które dzieci są grzeczne, a które nie. Jednym z ważniejszych wydarzeń jest specjalna parada Krampusów – Krampuslauf. 

W nocy przed przyjściem Mikołaja dorośli i dzieci przygotowują i czyszczą swoje buty. Mają nadzieję, że rano znajdą w nich słodkości, orzechy i owoce.

Finlandia: Joulupukki i góra Korvatunturi

W Finlandii mają wioskę świętego Mikołaja, która jest znana na całym świecie. W 1927 w finlandzkim radiu odbiorcy usłyszeli, że w okolicy lapońskiej góry Korvatunturi (obecnie na granicy fińsko-rosyjskiej) odkryli dom świętego Mikołaja. Legenda spopularyzowana przez Markusa Rautio głęboko zakorzeniła się w świadomości Finów, którzy zaczęli wysyłać listy na adres tamtejszej poczty. Obecnie oficjalna siedziba znajduje się w Rovaniemi – list do świętego możesz napisać również Ty!

Wioska świętego Mikołaja, Rovaniemi
Wioska świętego Mikołaja, fot. Roman Babakin Shutterstock

Kiedy Hiszpanie obchodzą Mikołajki?

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie, czyli tzw. Reyes Magos. Zamiast więc w grudniu, drobne podarunki i prezenty rozdawane są nie 6 grudnia, ale 6 stycznia. Jeśli dzieci są niegrzeczne, otrzymują un trozo de carbón, czyli kawałek cukru przypominający bryłę węgla.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
2.1/5 - (75 votes)
//
To Top