Connect with us
Święty Mikołaj

Artykuły

Mikołajki w Polsce i na świecie

Mikołajki w Polsce i na świecie

Znaczna nadwaga, czerwony strój, biała broda i zaczerwienione policzki – tak współcześnie wyobrażamy sobie Świętego Mikołaja. W Polsce pojawia się niepostrzeżenie pod osłoną nocy 6 grudnia i zostawia w czystych butach drobne prezenty, słodycze, mandarynki.

Advertisement

A kto przynosi prezenty w innych krajach? Jak obchodzone są Mikołajki za granicą?

Spotkałeś się z jakimś ciekawym zwyczajem?

Mikołajki w Polsce

Tradycyjnie w Polsce obchodzi się Mikołajki 6 grudnia. Święto ku czci świętego Mikołaja, biskupa z Miry obchodzony jest na wiele sposobów i różni się od regionu. Jedno jest pewne – pojawia się niezauważony w nocy z 5 na 6 grudnia i zostawia pod poduszką (lub w czystych butach) drobne prezenty, słodycze i owoce. 

Święty Mikołaj,
Święty Mikołaj, fot. Pezibear Pixabay

Mikuláš w Czechach i na Słowacji 

U naszych południowych sąsiadów święto obchodzone jest również 6 grudnia. Mikuláš, czyli święty Mikołaj zostawia drobne podarunki w butach, które przygotowywane są przy drzwiach lub na parapecie okien. Im piękniejsze buty (lub jeśli jest ich więcej), obdarowany ma większą szansę na więcej prezentów.

Sinterklaas Holandii

Większość roku holenderski święty Mikołaj, Sinterklaas mieszka w Hiszpanii. W odpowiednim czasie wyrusza w podróż łodzią do Holandii. Przypływa do Holandii 5 grudnia. Obdarowuje grzeczne dzieci drobnostkami, tym złym przypomina o tym, żeby dobrze się zachowywały.

Tradycja pochodzi z XIX wieku, kiedy Holendrzy musieli wyruszyć po owoce ze względu na ich brak w kraju. W dzisiejszych czasach dzieci przygotowują buty przy kominku, w których często zostawiają marchew albo siano dla konia Sinterklaas, który może się nimi posilić latając ze świętym od komina do komina.

Sinterklaas w Holandii,
Sinterklaas w Holandii, fot. olliebrands0 Pixabay

Knecht Ruprecht i Krampus w Niemczech

Świętemu Mikołajowi w Niemczech towarzyszy Knecht Ruprecht. Ma bujną brodę, często ciemną barwę skóry (jak węgiel), na szyi ma zawieszone łańcuchy, nosi wielkie futro. W różnych regionach może przybierać inną formę. Nawiasem mówiąc, podobna postać towarzyszy również świętemu Mikołajowi w Szwajcarii, nazywana jest Schmutzli.

W niektórych regionach, na przykład w Bawarii świętemu Mikołajowi towarzyszy Krampus, czert. I to nie byle jaki – wyglądem przypomina gdyby przed chwilą wyszedł z piekła.

Krampus
Krampus, fot. NickyPe Pixabay

Austria: Mikołaj, Anioł i Krampus

W Austrii wraz z Mikołajem chodzi Anioł i Krampus. Nosi ze sobą wielki zeszyt, w którym zapisuje które dzieci są grzeczne, a które nie. Jednym z ważniejszych wydarzeń jest specjalna parada Krampusów – Krampuslauf. 

W nocy przed przyjściem Mikołaja dorośli i dzieci przygotowują i czyszczą swoje buty. Mają nadzieję, że rano znajdą w nich słodkości, orzechy i owoce.

Finlandia: Joulupukki i góra Korvatunturi

W Finlandii mają wioskę świętego Mikołaja, która jest znana na całym świecie. W 1927 w finlandzkim radiu odbiorcy usłyszeli, że w okolicy lapońskiej góry Korvatunturi (obecnie na granicy fińsko-rosyjskiej) odkryli dom świętego Mikołaja. Legenda spopularyzowana przez Markusa Rautio głęboko zakorzeniła się w świadomości Finów, którzy zaczęli wysyłać listy na adres tamtejszej poczty. Obecnie oficjalna siedziba znajduje się w Rovaniemi – list do świętego możesz napisać również Ty!

Wioska świętego Mikołaja, Rovaniemi
Wioska świętego Mikołaja, fot. Roman Babakin Shutterstock

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Click to comment
//
To Top