Connect with us
Norymberga, Niemcy

Artykuły

Norymberga na weekend: co zobaczyć?

Norymberga na weekend: co zobaczyć?

Bawaria to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów w Niemczech. Zachwyca również ze względu na przyrodę: jeziora, góry i lasy. O każdej porze roku się tu coś dzieje, wystarczy wspomnieć organizowany jesienią Oktoberfest.

Szukasz nietypowego miasta na weekendowy wypad? Wybierz się do Norymbergii, która po Monachium jest największym miastem w Bawarii. Co warto zobaczyć w Norymberdze podczas city-breaku?

Zamek w Norymberdze i wieża Sinwellturn

Nürnberger Kaiserburg składa się z trzech części: zamku cesarskiego, burgrabiego i miejskiego. Górujący nad miastem zamek jest jego symbolem. Często zatrzymywali się tu cesarze, np. Ludwik IV Bawarski przebywał na zamku na przełomie XIII i XIV wieku ponad 70 razy. Warto zajrzeć do cesarskiej kaplicy oraz wspiąć się na wieżę Sinwellturn z której rozpościera się świetny widok na miasto i okolice. Wejście na teren zamku jest bezpłatne, za opłatą można wejść na wieżę lub zwiedzić różne ciekawe ekspozycje, które prezentują historię miejsca oraz jego znaczenie.

Zamek w Norymberdze,
Zamek w Norymberdze, fot. Gerhard Gellinger Pixabay

Fortyfikacje w Norymberdze

Ciekawą propozycją zwiedzania miasta może być spacer po murach miejskich. W Norymberdze mają one długość około 4 kilometrów.

Wieża Sinwellturn i fortyfikacje miejskie, Norymberga
Wieża Sinwellturn i fortyfikacje miejskie, fot. Gerhard Gellinger Pixabay

Plac Hauptmarkt

Hauptmarkt jest głównym placem w centrum Norymbergi. Zimą odbywają się tu popularne w całej Europie jarmarki bożonarodzeniowe.

Piękna studnia w Norymberdze

Jedną z głównych atrakcji jest Schöner Brunnen, Piękna Studnia. Została ona zbudowana pod koniec XIV wieku, zwraca uwagę ażurową wieżycą wykonaną z kamienia oraz licznymi figurkami. Jest to jednak kopia, oryginalna konstrukcja jest przechowywana w muzeum.

Schöner Brunnen (Piękna studnia), Norymberga
Schöner Brunnen (Piękna studnia), fot. Birgit Böllinger Pixabay

Kościół Najświętszej Marii Panny w Norymberdze

Świątynia Frauenkirche została zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Norymberdze,
Kościół Najświętszej Marii Panny w Norymberdze, fot. Gerhard Gellinger Pixabay

Ratusz i lochy w Norymberdze

Kolejnym budynkiem na Hauptmarkt jest ratusz. Renesansowy budynek z powodu poważnych uszkodzeń z II wojny światowej. Jedną z atrakcji jest loch, w którym byli przetrzymywani więźniowie.

Ratusz w Norymberdze
Ratusz w Norymberdze, fot. Alex CIo Pixabay

Germańskie Muzeum Narodowe

Germanisches Nationalmuseum należy do jednych z najważniejszych muzeów świata. Ma łącznie ponad 1,3 miliona eksponatów z tego tylko mała część (około 25 tysięcy) jest wystawianych. W zbiorach znajdują się dzieła niemieckiego malarstwa renesansowego, m.in. Albrechta Dürera, który urodził się w Norymberdze. Prezentowane jest też malarstwo współczesne.

Dom Albrechta Dürera w Norymberdze

Albrecht Dürer urodził się i zmarł w Norymberdze. Jest uważany za czołowego artystę niemieckiego renesansu. W mieście można odwiedzić XV-wieczny dom Albrechta Dürera oraz zobaczyć liczne ekspozycje. Uwagę zwraca również odnowiona szachulcowa fasada.

Dom Albrechta Dürera
Dom Albrechta Dürera, fot. Karl Nömayr Pixabay

Fontanny w Norymberdze

Spacerując po mieście natkniesz się na różne rzeźby i fontanny. Jednymi z najważniejszych (i największych) są: Ehekarussell (przedstawiająca etapy życia w małżeństwie) i Narrenschiffbrunnen (“Statek głupców”). W okolicy starówki znajdziesz około 30 fontann, wiele z nich nawiązuje do lokalnych historii.

Norymberga to miasto fontann,
Norymberga to miasto fontann, fot. Gerhard Gellinger Pixabay

Norymberga: ZOO

ZOO w Norymberdze to jedna z atrakcji, które przyciągają zarówno najmłodszych oraz starszych. Zostało otwarte już w 1912 roku. Na żywo można zobaczyć tu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, leopardy śnieżne. Warto zajrzeć do delfinarium.

ZOO w Norymberdze otworzyli w 1912 roku,
ZOO w Norymberdze otworzyli w 1912 roku, fot. Gerhard Gellinger Pixabay

Norymberga w czasach nazistów

Norymberga miała być idealnym nazistowskim miastem. Co roku odbywały się tu znajdy NSDAP. Ogromne tereny i monumentalne budynki przypominają historyczne wydarzenia. Niesamowite wrażenie robi Kongresshalle (Hala Kongresowa), Große Straße (Wielka Droga) czy też Zeppelinfeld.

Nazistowskie budynki w Norymberdze,
Nazistowskie budynki w Norymberdze, fot. M W Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.7/5 - (4 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product