Connect with us

Artykuły

Nowe zasady dotyczące kwarantanny od 30 marca br.

Nowe zasady dotyczące kwarantanny od 30 marca br.

Na konferencji rzecznik rządu Piotr Müller i wiceminister transportu Marcin Horała poinformowali o zmianach dotyczących kwarantanny po powrocie do kraju. Ujednolicone zostaną przepisy w przypadku transportu lądowego oraz lotniczego, podział będzie dotyczyć obszaru strefy Schengen i poza Schengen.

WAŻNE: Nowe zasady dotyczące kwarantanny

  • Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin.
  • W przypadku osób wracających z państw spoza strefy Schengen, wszyscy trafią na kwarantannę (znika opcja wykonania testu przed powrotem, która zwolniłaby z kwarantanny).
  • Każda osoba z tych dwóch grup może też przeprowadzić test już w Polsce (PCR lub antygenowy). Jeżeli uzyska wynik negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.

„Zasady są dwojakiego rodzaju. Dla podróżnych ze strefy Schengen obowiązkowa jest kwarantanna, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin. W przypadku osób wracających z państw spoza strefy, wszyscy trafią na kwarantannę.” – wiceminister transportu Marcin Horała.

Zapowiadane są utrudnienia w przypadku transportu lotniczego:

„Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość” – Marcin Horała.

oraz lądowego:

„Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją – nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test” – rzecznik rządu Piotr Müller.

Wyjątki z obowiązku kwarantanny:

  • Osoby zaszczepione przeciw COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego (w dwóch dawkach).
  • Osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych lub hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top