Connect with us
Twierdza Petrovaradin, Serbia

Artykuły

Nowy Sad, serbskie Ateny

Nowy Sad, serbskie Ateny

Nowy Sad, miasto leżące na północy Serbii jest miastem wielojęzycznym. Jest też ośrodkiem kulturalnym, odbywa się tu wiele imprez artystycznych i koncertów. Nie bez powodu w 2021 roku Nowy Sad będzie Europejską Stolicą Kultury.

Stolica Wojewodiny jest położona nad Dunajem, u wylotu kanału Dunaj-Cisa-Dunaj. W pobliżu znajduje się pasmo górskie Fruška gora. Dzięki temu położeniu jest turystycznie atrakcyjnym miejscem: rejsy po Dunaju, szlaki turystyczne, zwiedzanie zabytkowej dzielnicy Stari Grad oraz Twierdzy Petrovaradin.

Stari Grad

Nowy Sad jest miejscem z bogatą historią. Podczas bombardowania Jugosławii przez NATO w 1999 roku zostały zniszczone wszystkie trzy mosty, które zostały odbudowane. Jednym z nich jest Varadinski most, który łączy Nowy Sad i Petrovaradin. Na Placu Wolności znajduje się Ratusz i rzymskokatolicki Kościół Panny Marii z 72-metrową wieżą, na placu znajduje się też pomnik Svetozara Miletića, serbskiego prawnika i dziennikarza, który walczył za prawa Serbów i innych nie węgierskich mniejszości w Królestwie Węgier. Warto zajrzeć do Muzeum Wojewodiny, gdzie można dowiedzieć się o historii regionu.

Centrum Nowego Sadu, Serbia
Centrum Nowego Sadu, fot. Ionut84 Pixabay

Plaża w Nowym Sadzie

Štrand jest po dziś dzień ulubioną plażą, która znajduje się niedaleko Mostu Wolności. Została otwarta już w 1911 roku, w lecie odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne.

Plaża w Nowym Sadzie, Serbia
Plaża w Nowym Sadzie, fot. Danilo Krnjaić Pixabay

Twierdza Petrovaradin

Twierdza znajduje się w mieście Petrovaradin, naprzeciw Nowego Sadu. Nazywana jest też “Gibraltarem Dunaju”. Należała do Turków, potem zdobyli ją powstańcy węgierscy, następnie była w rękach Austrii, Jugosławii a od 2006 Serbii. Z twierdzy rozciąga się piękna panorama na Dunaj i miasto Nowy Sad. Od 2000 roku w twierdzy odbywa się festiwal muzyczny EXIT.

Twierdza Petrovaradin, Serbia
Twierdza Petrovaradin, fot. Danilo Krnjaić Pixabay

Kuchnia serbska

Kuchnia serbska w dużej mierze oparta jest na mięsie, potrawy zawierają dużo przypraw, zwłaszcza papryki. Warto spróbować: Pljeskavica (grillowany kotlet), Ražnjići (serbskie szaszłyki). Dobre są też kiełbasy i sery. W Nowym Sadzie warto spróbować zupy rybnej

Z alkoholi wypijesz tu rakiję. W dolinie Dunaju uprawiane są winogrona, popularne są tu słodkie wina. Ciekawy smak ma wino jeżynowe, jabłkowe i malinowe. Coraz większą popularnością cieszą się również piwa rzemieślnicze.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top