Connect with us
Podróż ze zwierzęciem samolotem,

Artykuły

Podróż samolotem z psem lub kotem

Podróż samolotem z psem lub kotem

Zwierzę coraz częściej również jeździ na wakacje, podróż samolotem z psem lub kotem też zaczyna być coraz częściej popularna. Osoby, które chciałyby lecieć ze swoim pupilem miałyby jednak przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić, czy przewóz psa lub kota jest możliwy a jeśli tak, na jakich warunków i ile to kosztuje.

Linie niskobudżetowe

Tanie linie z reguły zabraniają przewozu zwierząt. Przewoźnik Ryanair, Wizzair i Easyjet nie zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, podróżujących z osobami niewidomymi. Norwegian umożliwia przewóz zwierzęcia na pokładzie (krótkie loty) i w luku (loty długodystansowe).

Tradycyjne (rejsowe) linie lotnicze

Tradycyjne linie lotnicze, np. LOT, Lufthansa umożliwiają przewóz zwierząt za dodatkowymi opłatami. Regulaminy linii mogą jednak specyficznie określić, czy dana linia umożliwia przewóz niezależnie do wagi zwierzęcia np. tylko w luku bagażowym. Przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z liniami lub biurem i sprawdź zasady dotyczące przewozu zwierzęcia.  Przewóz dotyczy psów, kotów, zajęcy lub królików.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Przed podróżą zwierzę musi mieć mikrochip (tzw. transponder). Jest specjalne urządzenie umożliwiające identyfikację zwierzęcia w przypadku, gdyby zaginęło w trakcie pobytu za granicą lub w kraju. Zwierzę musi być również szczepione przeciw wściekliźnie oraz musi posiadać własny paszport. Ten dokument wydaje lekarz weterynarii i kosztuje około 100 zł. Zawiera informacje nt. stanu zdrowia zwierzęcia oraz kontakt do właściciela.

Przed podróżą samolotem zwierzę musi mieć m.in. mikrochip i własny paszport,
Przed podróżą samolotem zwierzę musi mieć m.in. mikrochip i własny paszport, fot. Ermolaevamariya Dreamstime.com

Dokonując rezerwacji biletu pamiętajmy o zgłoszeniu naszego towarzysza do linii lotniczej, bo liczba zwierząt dopuszczonych do przewozu jest ograniczona w ramach jednego lotu. Przed dokonaniem płatności za rezerwację skontaktuj się z linią lotniczą lub biurem i poinformuj o tym, że chcesz lecieć z psem lub kotem, podaj rasę, wagę oraz wymiary i wagę klatki lub pojemnika.

Pies przewodnik w samolocie

Psy przewodnicy osób niepełnosprawnych w większości przypadków mogą podróżować tradycyjnymi liniami lotniczymi bezpłatnie, ale konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie i sprawdzenie, czy nie są wymagane jakieś dodatkowe zaświadczenia.

Zwierzę wsparcia emocjonalnego w samolocie

Może obiło Ci się o uszy historia pasażerki, która chciała zabrać do samolotu pawia twierdząc, że to zwierzę jest jej zwierzęciem wspierającym i pomocnikiem. Na Zachodzie powszechnie funkcjonuje rola „zwierzęcia wsparcia emocjonalnego” (z angielskiego emotional support animal). Jest to zwierzę, pies, kot, ale też papuga, świnka, kucyk, które dla właściciela stanowią wsparcie emocjonalne i terapeutyczne. Ze względu na nadużywanie tej usługi oraz skargi ze strony pasażerów linie lotnicze coraz bardziej restrykcyjne pochodzą do tej kwestii i wymagają od pasażerów potwierdzeń od lekarza (np. psychiatry), policji albo oraz trenera zwierzęcia, które ma potwierdzić rzeczywistą potrzebę, a nie fanaberię podróżującego. W Polsce taka usługa istnieje tylko w kontekście psa-przewodnika.

Sposoby podróży i ile to kosztuje

Zwierzęta można przewozić na trzy sposoby: na pokładzie samolotu w pojemniku (transporterze lub miękkiej torbie służącej do przewozu zwierząt), w luku bagażowym, w luku bagażowym – jako cargo. Jeżeli przewóz jest możliwy, odbywa się za opłatą. W ramach Europy koszty mogą wynosić 50-70 euro/1 lot, przy lotach poza kontynent mogą sięgać nawet 200-300 euro/1 lot.

Podróż na pokładzie samolotu

Zwierzę o wadze do 6-8 kg może podróżować w klatce albo transporterze, który mieści się pod poprzedzającym siedzeniem. W trakcie startu, lądowania i podczas turbulencji musi znajdować się w transporterze.

Podróż w luku bagażowym

Pojemnik, w którym przewożone będzie zwierzę w luku bagażowym musi spełniać wymogi określone przepisami IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego) Live Animals Regulations. Klatka musi być szczelna, ale z drugiej strony musi być wygodna i zapewniać przepływ powietrza. Przed dokonaniem rezerwacji poinformuj o tym przewoźnika albo biuro, podaj wagę i rasę psa, wymiary klatki.

Pies podróżujący w klatce, podróż samolotem
Pies podróżujący w klatce, fot. Jaromír Chalabala Dreamstime.com

Podróż w luku bagażowym – jako cargo

Linie lotnicze mogą zgodzić się na przewóz innych zwierząt jako cargo. Dotyczy to takich zwierząt jako konie, rybki lub np. zwierząt, które przewozi się do zoo. Przewóz wymaga specjalnych dokumentów i potwierdzenia. Jest obarczone wysokimi kosztami i restrykcjami.

Przed podróżą przygotuj zarówno siebie jak i swojego pupila. Przyzwyczaj go do transportera, w dniu wylotu nie przekarmiaj go, przed samym lotem staraj się z nim przejść. Nie podawaj dużej ilości wody, zwierzę wytrzyma 2-3 godziny bez jej dostępu. Możesz również skonsultować się z weterynarzem i podać leki uspokajające, które przepisze.

Jakich zwierząt nie przewieziesz samolotem?

Możesz mieć problem z potwierdzeniem psa, który należy do tzw. agresywnej rasy, przykładowo: amerykański pit bull terrier, buldog amerykański, owczarek kaukaski (kaukaski pies pasterski), dog argentyński. Problem będzie też z przewozem zwierzęcia o typie brachycefalicznym – najprościej mówiąc jest to rasa psa lub kota, którą wyróżnia krótki, spłaszczony pysk i kwadratowa budowa głowy, spłaszczone, węższe i skrócone jamy nosowe powodują trudności w oddychaniu, które w trakcie lotu mogą się nasilić. Przykładami są: kot perski i burmański, z psów: bokser, bulterier, chow chow, shih tzu.

Samolotem nie przewieziesz również żółwi, papug, szczurów.

Gdzie nie przewieziesz zwierzęcia samolotem?

Nie wszędzie możesz zawieźć swoje zwierzę na wakacje czy w odwiedziny znajomych. Przykładem jest Wielka Brytania, zwierzę przewieziesz jedynie w cargo. Niektóre państwa mogą wymagać kwarantanny i dodatkowych szczepień. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem dla zwierzęcia może być hotel jak podróż w luku bagażowym.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4/5 - (4 votes)
//
To Top