Connect with us
Podróż samolotem z dzieckiem

Artykuły

Podróżowanie z dzieckiem w samolocie: instrukcja obsługi

Podróżowanie z dzieckiem w samolocie: instrukcja obsługi

Coraz więcej osób, które mają dzieci wybiera podróż samolotem. Zamiast kilku godzin w samochodzie lub pociągu godzina lotu. Taka podróż może być przyjemna pod warunkiem, że się do niej dobrze przygotujesz. Internet jest pełny różnych opinii na temat podróżowania samolotem z dzieckiem. Od okropnych historii mrożących krew w żyłach po opinie, że dziecko też pasażer i ma swoje prawa. Niezależnie od wieku podróżującego zawsze można trafić na osoby, które by miały omijać lotniska szerokim łukiem. Poniżej znajdziesz nasz poradnik, który pomoże Ci znaleźć się w gąszczu informacji.

Podróżowanie samolotem w ciąży

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do tego, żeby kobieta w ciąży nie mogła lecieć samolotem. Zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem, który może przygotować przyszłą mamę na taką podróż. Większość linii lotniczych do 27-28 tygodnia nie wymaga żadnych dodatkowych zaświadczeń od ciężarnej. Między 28 a 36 tygodniem wymagane jest zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia. Przed zakupieniem biletu sprawdź limity, które mogą Cię dotyczyć albo czy musisz mieć jakieś specjalne dokumenty albo potwierdzenia.

W III trymestrze lot odradza się ze względu na zmiany ciśnienia (które są szczególnie odczuwalne i przez to niebezpieczne w małych samolotach) oraz zmniejszenie zawartości tlenu w atmosferze na dużych wysokościach. Jeśli nie jesteś pewna, czy będąc w ciąży będziesz się czuła w samolocie, wypróbuj może na początku jakąś krótką trasę.

Kobiety w ciąży mogą podróżować samolotem, przed podróżą warto jednak skonsultować się z lekarzem, fot. Heather Mount Unsplash
Kobiety w ciąży mogą podróżować samolotem, przed podróżą warto jednak skonsultować się z lekarzem, fot. Heather Mount Unsplash

Cena biletu dla niemowlęcia i dziecka

Cena biletu dla małego dziecka

W opinii wielu osób małe dzieci (do ukończenia drugiego roku życia) podróżują samolotem za darmo. Nie jest to jednak prawda, standardowo linie lotnicze oferują bilety dla najmniejszych ze zniżką, standardowo jest to około 10% ceny biletu osoby dorosłej (tradycyjni przewoźnicy) albo jest to stała stawka za lot, niezależnie do ceny biletu osoby dorosłej (linie niskobudżetowe). Przy dzieciach, pasażerach, którzy ukończyli 2 rok życia, cena waha się w okolicach 70-80% ceny biletu osoby dorosłej.

Cena biletu dla nastolatka

Jest jeszcze jedna kategoria, nastolatkowie. Linie lotnicze różnie określają wiek nastolatka, czasami jest to między 12 a 16 rokiem życia, czasami między 12 a 18, niektóre nie mają w ogóle takiej kategorii. Cena biletu nastolatka w większości jest taka sama jak osoby dorosłej. Do ukończenia drugiego roku życia dziecko siedzi na kolanach osoby dorosłej. Większość przewoźników oferuje jednak możliwość zakupienia siedzenia dla niemowlęcia za dodatkową opłatą, dlatego też przed dokonaniem rezerwacji zastanów się, czy takie rozwiązanie byłoby odpowiednie i skontaktuj się z biurem.

Limit bagażu podręcznego i rejestrowanego dla dzieci

O bagażu podręcznym i rejestrowanym dla osób dorosłych przeczytasz Jak się spakować w bagaż podręczny?oraz  “Co wszystko można przewieźć w bagażu rejestrowanym”.  Limity bagażu dla niemowląt i dzieci różnią się od tych, które mają osoby dorosłe.

Bagaż podręczny dla niemowlęcia (0-2 lata)

W przypadku linii niskobudżetowych Ryanair osoba podróżująca z niemowlęciem może zabrać dodatkowo torbę do 5kg (oprócz własnego bagażu podręcznego). W przypadku Wizzair jest to dodatkowy przedmiot osobisty na pokładzie (40 x 30 x 18 cm), np. torba do wózka. W przypadku tradycyjnych linii lotniczych bagaż podręczny dla niemowlęcia w większości przypadków jest taki dla jak dla osoby dorosłej. Przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z biurem.

Bagaż podręczny dla dziecka (standardowo w wieku między 2 a 11 rokiem życia)

Limit bagażu podręcznego jest taki sam jak dla osoby dorosłej, dozwolona waga i wymiary określają zasady przewozu danego przewoźnika.

Bagaż rejestrowany dla niemowlęcia

Limit bagażu rejestrowanego zależy od tego, czy w cenie biletu bagaż rejestrowany jest albo można go dodatkowo zakupić. W drugim przypadku jesli w cenie biletu bagazu nie ma, w trakcie rezerwacji lub ostatecznie na lotnisku za odpowiednią opłatą taki bagaż można dodać dla każdego z pasażerów. W przypadku jeśli jest wliczony w cenę biletu w większości jest też dostępny też dla niemowląt. Przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z biurem.

Bagaż rejestrowany dla dziecka

Limit bagażu rejestrowanego zależy od tego, czy w cenie biletu bagaż rejestrowany jest albo można go dodatkowo zakupić. W drugim przypadku jesli w cenie biletu bagazu nie ma, w trakcie rezerwacji lub ostatecznie na lotnisku za odpowiednią opłatą taki bagaż można dodać dla każdego z pasażerów. W przypadku jeśli jest wliczony w cenę biletu w większości jest też dostępny też dla dzieci. Przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z biurem.

Wózek i fotelik samochodowy w samolocie

Linie lotnicze pozwalają na bezpłatny przewóz wózka, fotelika samochodowego oraz innych akcesoriów dziecięcych. W zależności od wewnętrznych przepisów można zabrać bezpłatnie jedną lub dwie rzeczy, przykładowo drugi wózek dziecięcy i dodatkowo jedną z następujących rzeczy: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne. Pamiętaj o tym, żeby na lotnisku oznakować je w punkcie nadawania bagażu. Przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z biurem i sprawdź limit dozwolonych przedmiotów oraz inne wymagania, które musi spełniać np. fotelik.

Wózek dla dziecka jest bezpłatnie nadawany do luku bagażowego
Wózek dla dziecka jest bezpłatnie nadawany do luku bagażowego, fot. Minnie Zhou Unsplash

Mleko i inne płyny

W bagażu podręcznym można przewozić jedzenie dla siebie oraz dziecka. Zapoznaj się z naszym artykułem: Jedzenie w bagażu podręcznym: co jest dozwolone, co zakazane – znajdziesz tam informacje o przewozie jedzenia w bagażu podręcznym. W przypadku niemowląt i dzieci zasady dotyczące przewozu mleka, soków i wody są inne. Podczas odprawy udaj się to stanowiska i poinformuj pracownika o rzeczach czy płynach, które chcesz wziąć dla dziecka. W dużych portach lotniczych znajduje się specjalne stanowisko, gdzie możesz się zgłosić i otrzymać pozwolenie. W trakcie takiej kontroli w większości przypadków osoba dorosła musi skosztować mleko albo posiłek. W trakcie lotu nie powinno być problemu z poproszeniem personelu o podgrzanie mleka lub wody do przygotowania posiłku.

Kołyska

Po angielsku znajdziesz informacje na stronach linii lotniczych pod nazwą bassinet, carrycot albo baby basket. Kołyska jest małym łóżeczkiem, które jest montowana do ściany przed jednym rzędem foteli, w większości z przodu samolotu. Jest przeznaczona dla małych dzieci, każdy przewoźnik określa limity wagowe i wymiary dziecka, które może podróżować w kołysce, standardowo dziecko nie może ważyć więcej jak 10 kg i mieć mniej jak 70 cm. Kołyska nie zamówisz na lotach z tanimi liniami, nie zawsze też będzie się dało ją potwierdzić na lotach międzykontalnych ze względu na ograniczoną ilość (standardowo jest dostępnych do 5 kołysek na lot) lub typ samolotu. Po dokonaniu rezerwacji skontaktuj się z biurem i sprawdź dostępność. Niestety aż do momentu wylotu linie lotnicze mogą nie potwierdzić takiej kołyski mimo wcześniejszego zgłoszenia.

Dziecko w samolocie
Dziecko w samolocie, fot. Octav Cado Unsplash

Dokumenty dla dziecka

Podstawowym dokumentem podróży dla dziecka jest paszport albo dowód osobisty, w niektórych przypadkach dziecko może podróżować też na legitymacji szkolnej. Legitymacją szkolną można posługiwać się na niektórych lotach krajowych. W strefie Schengen niemowlę lub dziecko okazuje dowód osobisty albo paszport. Poza strefą Schengen, podobnie jak w przypadku osób dorosłych trzeba sprawdzić obowiązki wizowe oraz uzyskać je przed podróżą lub alternatywnie, jeśli jest to dozwolone, w miejscu docelowym (tzw. Visa on arrival).

Paszport,
Paszport, fot. Agus Dietrich Unsplash

Podróżowanie dziecka bez opiekuna

W języku angielskim podróż dziecka bez opiekuna określa się jako unaccompanied minor. Oczywiście nie znaczy to, że dziecko podróżuje samemu, ale opiekuje się nim personel pokładowy. Taka opcja jest oferowana przez linie lotnicze, ale nie wszystkie i nie zawsze. Przy lotach liniami niskobudżetowymi nie zamówisz takiej usługi (są oczywiście wyjątki), również na lotach tzw. Code-share realizowanymi przez tradycyjne linie może być z tym problem. Najłatwiej podróżować z dzieckiem samemu albo poprosić o to kogoś zaufanego. Jeśli nie masz innej możliwości skontaktuj się z biurem, poinformuj o planowanej trasie oraz dacie takiego lotu. Usługa jest odpłatna i wymaga np. wypełnienia formularza przez osobę, która zawiezie dziecko na lotnisko oraz później która będzie odbierać je w miejscu docelowym. W trakcie takiego lotu dzieckiem zajmuje się personel pokładowy, który organizuje dogląda na dziecko, zabawia je.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top