Connect with us
Brama do piekła w Derweze, Turkmenistan

Artykuły

Zagadkowe zjawiska: najbardziej tajemnicze dziury w ziemi

Zagadkowe zjawiska: najbardziej tajemnicze dziury w ziemi

Przypominają bramy do podziemnego świata, fascynują i są swego rodzaju zagadką. Dziury, które wyglądają jak nie z tej Ziemi – przedstawiamy najbardziej fascynujące dzieła natury.

Dean’s Blue Hole, Bahamy

Ma głębokość ponad 200 metrów i znajduje się w zatoce w okolicy Clarence Town na Long Island na Bahamach. Lej krasowy popularny jest zwłaszcza wśród miłośników nurkowania na wstrzymanym oddechu (freediving), którzy posunąć granice głębokości, które pokonają bez żadnej pomocy.

Krater Darwaza, Turkmenistan

“Brama do piekła”, “Wrota piekieł” – krater z Turkmenistanu ma wiele nazw, które trafnie opisują niesamowite zjawisko. Piekielny krater płonie już od 1971 roku i nie wygląda na to, żeby miał zgasnąć. Na początku lat 70-tych podczas dokonywania wiercenia powstało zapadlisko i zaczął ulatniać się gaz, żeby zapobiec jego ujściu do atmosfery postanowili go zapalić.

Brama do piekła w Derweze, Turkmenistan
Brama do piekła w Darweze, fot. Mya Be Dreamstime.com

Glory Hole, Kalifornia, USA

Okazja do zobaczenia tego niesamowitego wydarzenia nie zdarza się często. “Wypuszczenie” nadmiaru wody ze zbiornika Monticello Dam w Napa County jest spektakularne. Miliony litrów wody wypuszczane przez 22 metrową rurę spustową do doliny po drugiej stronie zapory.

Glory Hole w Kalifornii,
Glory Hole w Kalifornii, fot. Chris Labasco Dreamstime.com

Gorące źródła Grand Prismatic Spring, Wyoming, USA

Grand Prismatic Spring to największe gorące źródła w USA, znajdują się w Parku Narodowym Yellowstone. Kolor bakterii zależy od temperatury wody, dlatego też ze względu na wysoką temperaturę wody wewnątrz różnokolorowe pasma znajdują się na krawędziach gorących źródeł.

Grand Prismatic Spring, USA
Grand Prismatic Spring, fot. Jop244 Dreamstime.com

Great Blue Hole, Belize 

Ameryka Środkowa zachwyca swoja przyrodą i kulturą. Belize to jedna z destynacji, którą warto wybrać, żeby uprawiać snorkeling lub nurkowanie. Poleca się tu szczególnie dwa miejsca: Ambergris Caye i Great Blue Hole. Wielką Niebieską Rozpadlinę znajdziesz niedaleko Belize City w pobliżu wyspy Half Moon Caye. To wielka gratka dla miłośników nurkowania. Great Blue Hole ma szerokość 300 metrów i głębokość około 125 metrów. „Studnia” zachwyca nie tylko swoim kolorem, ale również zwierzętami, które można spotkać podczas nurkowania z rurką – barakudy, żółwie, rekiny.

Inspiracja podróżnicza: Najlepsze miejsca do snorkelingu i nurkowania.

Great Blue Hole, Belize
Great Blue Hole, fot. Lomingen Dreamstime.com

Blue Hole, Gozo, Malta

Gozo to idealne miejsce do nurkowania. Jednym z popularnych miejsc jest m.in. Błękitna Dziura (Blue Hole). Podwodna jaskinia fascynuje swoim ukształtowaniem oraz fauną i florą. Blue Hole ma ok. 60 metrów głębokości.

Inspiracja podróżnicza: MALTA: Morze, Atrakcje, Laguny, Turystyka, Architektura.

Błękitna Dziura, Gozo, Malta
Błękitna Dziura, Gozo, fot. Mirko Vitali Dreamstime.com

Big Hole, Kimberley, Republika Południowej Afryki

“Wielka Dziura” w RPA to pozostałość po kopalni diamentów. Od połowy XIX do początków XX wieku wydobyto stąd około 2 700 kilogramów drogich minerałów. Dziura, która ma prawie 250 metrów głębokości została wykonana za pomocą kilofów i łopat. Dawna kopalnia wypełniona jest wodą, jest równocześnie jedną z atrakcji w regionie.

Wielka Dziura w RPA, Big Hole
Wielka Dziura w RPA, fot. Grobler Du Preez Dreamstime.com

Blue Hole, Dahab, Egipt

Okolice Dahab, jednej z popularnych miejscowości turystycznych w Egipcie znane są również z Blue Hole, “Błękitnej Dziury”. Morska studnia ma ponad 100 metrów głębokości. Blue Hole w Egipcie to miejsce popularne wśród miłośników nurkowania.

Nurkowanie w Blue Hole, Dahab, Egipt
Nurkowanie w Blue Hole, Dahab, fot. Jonmilnes Dreamstime.com

Lej krasowy Bimmah, Oman

Bimmah znajduje się na terenie parku Halawiyat Najm i zachwyca swoim turkusowym odcieniem. Nie należy do głębokich – ma tylko 20 metrów. To doskonała opcja dla osób, które zwiedzają Oman, lej Bimmah położony jest około 120 km na południowy-wschód od Maskatu, blisko wybrzeża Zatoki Omańskiej.

Lej krasowy Bimmah, Oman
Lej krasowy Bimmah, fot. Byelikova Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.9/5 - (10 votes)
//
To Top