Connect with us
Ryanair, fot. JGA Shutterstock

Artykuły

Ryanair ma 35 lat. Zaczynał z 1 samolotem i 25 pracownikami

Ryanair ma 35 lat. Zaczynał z 1 samolotem i 25 pracownikami

Mała lokalna firma w ciągu tych lat zmieniła się w europejskiego giganta lotniczego. Zamiast setek, miliony podróżnych. 8 lipca Ryanair świętował 35-lecie rozpoczęcia swojej działalności. Poznaj krótką historię linii, która zaczęła swój “podbój” nieba z 1 samolotem i 25 pracownikami.

Wizerunek linii nie jest jednoznaczny – jedni ją krytykują, inni uwielbiają. Prawdopodobnie jednak nie ma podróżnika, który by z nimi nie leciał ;).

Gdyby nie korona kryzys, Ryanair rośnie dalej

Ryanair wyobrażał swoje urodziny prawdopodobnie trochę inaczej. Korona kryzys i pandemia nowego koronawirusa dotknęła boleśnie również transport lotniczy. Zakazy lotów, nowe zasady i reguły spowodowały spadek zainteresowania ze strony pasażerów i gwałtowny spadek sprzedaży biletów.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy linia lotnicza przewoziła tylko około pół miliona pasażerów, ponieważ większość floty została uziemiona. W najgorszym miesiącu, w kwietniu, przewieziono zaledwie kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. Od początku lipca Ryanair pracuje nad tym, żeby wznowić około 40% tras (zobacz również: Lista wznowionych tras Ryanair z Polski (od lipca 2020)).

Pierwszy samolot z 15 miejscami, wyprzedaż w 1986 roku

Pierwszy lot Ryanaira odbył się 8 lipca 1985 roku, 35 lat temu. Pierwszym samolotem linii lotniczej był Embraer EMB-110P1 Bandeirante. Samolot miał tylko 15 miejsc.

Nazwa Ryanair pochodzi od założycieli linii lotniczej, rodziny Ryan. Niewiele osób wie, że firma nie zawsze koncentrowała się na super tanich podróżach. Ryanair zaczynał przede wszystkim jako linia lotnicza świadcząca kompleksowe usługi dla pasażerów biznesowych i często podróżujących.

Pierwsza “wojna cenowa” Ryanair? Archiwa Ryanair podają, że miała miejsce w 1986 roku. W tamtych czasach bilet na trasie Londyn – Dublin za 111 euro był “ekstremalnie tani”. Konkurencyjne linie – British Airways i Aer Lingus, które sprzedawały bilety na podobne połączenie za 234 euro.

W 1987 roku Ryanair wynajął kolejne trzy samoloty BAC1-11 od rumuńskiego TAROM. W następnym roku dołączyły do ​​nich jeszcze trzy modele ATR-42. Na początku lat 90. Ryanair miał dziewięć samolotów, 3 samoloty ATR-42 i 7 samolotów BAC1-11.

Ryanair ostatecznie zdecydował w 1989 r. o zamknięciu klasy biznesowej. W następnym roku linia lotnicza całkowicie zmieniła swój model biznesowy i nastawiła się na niskobudżetowe przeloty.

Z perspektywy czasu był to “strzał w dziesiątkę”. W 1991 r. linie lotnicze osiągnęły pierwszy zysk mimo spadku liczby pasażerów spowodowanego wojną w Zatoce Perskiej – 293 000 funtów. Ryanair przeniósł się na lotnisko Londyn Stansted, które jest aktualnie największym węzłem komunikacyjnym. W ciągu 30 lat liczba pasażerów linii wzrosła o 20 000%.

Ryanair w Polsce

Pierwszy lot taniego irlandzkiego przewoźnika odbył się 24 marca 2005 roku – można było wtedy polecieć z Wrocławia do portu Londyn Stansted. Aktualnie Ryanair ma w Polsce 6 baz: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie (lotnisko Modlin) i Wrocławiu.

Flota przewoźnika liczy ponad 400 samolotów.

Źródło: simpleflying.com

Tanie loty Ryanair z Polski

Loty Ryanair


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top