Connect with us
Torshavn, wyspy Owcze

Artykuły

Ciekawe miejsca w Skandynawii, które warto odwiedzić

Ciekawe miejsca w Skandynawii, które warto odwiedzić

Najwyższy szczyt w Daniii ma zaledwie 170 metrów wysokości. Podczas nocy polarnej Słońce wzejdzie zaledwie na 3 godziny. Mieszkańcy Islandii rocznie wypiją więcej Coca Coli na głowę niż w innych krajach. Kraina tysiąca jezior, Finlandia, ma ich realnie więcej niż 188 tysięcy. Najpopularniejszą pamiątką ze Szwecji jest znak drogowy z przechodzącym łosiem. Skandynawia jest niesamowicie interesującą krainą, która jest warta odwiedzenia o każdej porze roku.

Z niekończącej się listy najlepszych miejsc w Skandynawii wybraliśmy te najciekawsze – niektóre znane i lubiane, inne mniej popularne i czekające na odkrycie.

Aarhus, Dania

Drugie największe miasto w Danii jest właściwie zamieszkaną wyspą. W okolicach malowniczych lasów Marselisborg, Hestehaven, Kirkeskoven i Havreballe znajdziesz kwitnącą krainę pełną interesującej fauny i flory. W Aarhus znajdziesz drugi największy duński uniwersytet, żywą artystyczną ścianę oraz ARoS Aarhus Art Museum, gdzie na dachu znajduje się szklany tunel mieniący się różnymi kolorami tęczy.

Aarhus, Dania
Aarhus, fot. Stephan Mahlke Unsplash

Torshavn, Wyspy Owcze

Nazwa stolicy Wysp Owczych, które są terytorium zależnym Danii pochodzi z mitologii północy. Nazwa Torshavn to z duńskiego Port Thora, który był nordyckim bogiem burzy i piorunów. Największe miasto w archipelagu Wysp Owczych oferuje “miejskie życie”, ale też położone jest na tyle blisko przyrody, że wystarczy krótki spacer, żeby znaleźć się na łonie natury. Okoliczna architektura charakteryzuje się starymi farerskimi domami z trawiastymi dachami.

Torshavn, wyspy Owcze
Torshavn, fot. Aline Dassel Pixabay

Hardanger, Norwegia

W rozległym terenie Hardanger możesz przemierzać przez cały rok lodowce, pływać kajakiem i odkryć tajemnice fiordów. Możesz też odkryć okoliczne cuda natury, takie jak wodospad Steinsdalsfossen i dolinę Husedalen, górę Osa z jej licznymi szlakami turystycznymi. W tej idyllicznej krainie znajdziesz również Kabuso Art Center, które organizuje liczne wystawy i koncerty.

Hardanger, Norwegia
Hardanger, fot. Christina Holden Rønning Unsplash

Kuopio, Finlandia

Majestatycznemu pięknu fińskich jezior uwierzysz aż wtedy, kiedy zobaczysz je na własne oczy. Miasto położone jest nad jeziorem Kallavesi – okolice są często nazywane “Błękitną Perłą Pojezierza Fińskiego”. Jeśli znudzi Ci się patrzenie na jezioro, wybierz się do Puijo, gdzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich.

Zorza polarna nad jeziorem Kallavesi, Finlandia
Zorza polarna nad jeziorem Kallavesi, fot. Niilo Isotalo Unsplash

Skorpa, Norwegia

Skorpa to norweska wyspa, która zimą jest prawie niezamieszkana. To idealne miejsce na wiosenno-letni relaks w jednej z licznych klimatycznych chatek, w towarzystwie stada dzikich kóz, które można nie tylko usłyszeć, ale poczuć.

Skorpa, Norwegia
Skorpa, fot. May_Lana Shutterstock

Gotland, Szwecja

Szwedzka wyspa Gotland znana jest przede wszystkim ze względu na wolnostojące hałdy. Starożytne zabytki geologiczne są światowym dziedzictwem, które przyciąga turystów nie tylko ze Skandynawii, ale całego świata. Z rezerwatu Hoburg możesz zobaczyć najpiękniejszy widok na Morze Bałtyckie. W północnej części wyspy zaskoczy Cię plaża Sudersand, która pokryta jest delikatnym białym piaskiem.

Gotland, Szwecja
Gotland, fot. Jon Flobrant Unsplash

Park Narodowy Vatnajökull, Islandia

Islandia to kraina ognia i lodu. Jednym z miejsc, które Cię zachwycą jest teren Parku Narodowego Vatnajökull. Znajduje się tu jeden z największych lodowców w Europie. Okolice są również dobrym miejscem do obserwacji zorzy polarnej.

W lodowej jaskini w Parku Narodowym Vatnajökull, Islandia
W lodowej jaskini w Parku Narodowym Vatnajökull, fot. Davide Cantelli Unsplash

Uppsala, Szwecja

W przeszłości była to siedziba królów. Położone niedaleko Sztokholmu miasto należy do jednych z najpiękniejszych szwedzkich miast. Wybierz się na spacer wzdłuż rzeki Fyrisån, gdzie często można spotkać kajakarzy. W Uppsala znajduje się również uniwersytet, który jest najstarszą uczelnią wyższą w Skandynawii.

Uppsala, Szwecja
Uppsala, fot. Shubhesh Aggarwal Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top