Connect with us
Konie islandzkie, Islandia

Artykuły

Islandia: Kraina Lodu i Ognia

Islandia: Kraina Lodu i Ognia

Islandia jest magicznym miejscem, które zachwyca swoją przyrodą, która zapiera dech w piersiach.

Przedstawiamy TOP 10 miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy będąc na Islandii.

Gejzery

Gejzer Strokkur jest jednym z najpopularniejszych na Islandii. Wybucha co kilka minut a wyrzucona woda może mieć nawet 30 m wysokości. W pobliżu Strokkur znajduje się również Geysir, od którego wziął nazwę ten typ źródeł termalnych.

Gejzer Strokkur na Islandii,
Gejzer Strokkur na Islandii, fot. Hans Braxmeier Pixabay

Wulkany

Podróż do wnętrza wulkanu Thrihnukagigur na długo pozostanie w Twojej pamięci. W południowo-zachodniej części Islandii, około 20 km od Reykjaviku znajduje się jedyny na świecie wulkan, do którego można wejść. Organizowane są wycieczki do jego wnętrza, dzięki czemu można zobaczyć niesamowitą ogromną kolorową komnatę.

Wulkan Thrihnukagigur, Islandia
Wulkan Thrihnukagigur, fot. Janita Top Unsplash

Wodospady

Na Islandii znajdziesz kilka tysięcy wodospadów. Wiele z nich zalicza się do najpiękniejszych na świecie. Wśród nich warto wybrać się zobaczyć Gljufrafoss mający 40 m wysokości i skrywający grotę skalną lub Skógafoss, który zachwyca ze względu na często pojawiające się tęcze.

Wodospad Skógafoss na Islandii,
Wodospad Skógafoss na Islandii, fot. Balazs Busznyak Unsplash
Wodospad Kirkjufellsfoss, Islandia
Wodospad Kirkjufellsfoss, fot. Jeremy Bishop Unsplash

Lodowce

Lodowce na Islandii stanowią ok. 10% jej powierzchni. Jednym z największych w Europie jest Vatnajökull. W pobliżu jeziora Jökulsárlón znajdują się najbardziej popularne jaskinie lodowe. Intensywna niebieska barwa jest wręcz hipnotyzująca. Wybierz się z przewodnikiem na zwiedzanie jaskiń lodowych, najlepszy czas na taką wycieczkę to listopad-marzec.

Jezioro Jökulsárlón, Islandia
Jezioro Jökulsárlón, fot. Nandakuma Unsplash
W lodowej jaskini w Parku Narodowym Vatnajökull, Islandia
W lodowej jaskini w Parku Narodowym Vatnajökull, fot. Davide Cantelli Unsplash

Kaniony

Kanion Fjaðrárgljúfur zachwyca swoim ukształtowaniem. Ma 2 km długości i około 100 m głębokości. Położony jest na terenie geoparku Katla Geopark, wytyczone są ścieżki zarówno wzdłuż krawędzi oraz po jego dnie.

Kanion Fjaðrárgljúfur, Islandia
Kanion Fjaðrárgljúfur, fot. Jeff Sheldon Unsplash
Kanion Fjaðrárgljúfur, Islandia
Kanion Fjaðrárgljúfur, fot. Robert Bye Unsplash

Gorące źródła

Basen Seljavallalaug jest najstarszym basenem na Islandii. Został zbudowany w przepięknych okolicznościach przyrody. Jest to opuszczony basen, ale nie oznacza to, że brakuje tu chętnych do kąpieli. Woda ma tu nawet 35°C.

Basen Seljavallalaug,Islandia
Basen Seljavallalaug, fot. Ross Hughes Unsplash
Blue Lagoon na Islandii
Blue Lagoon na Islandii, fot. Harshil Gudka Unsplash

Plaże

Znajdująca się na południu plaża Reynisfjara jest jedną z najpiękniejszych plaży na świecie. Nie znajdziesz tu jednak palm, leżaków i sprzedawców orzeszków. Przyciąga turystów ze względu na swój niesamowity czarny kolor. W pobliżu znajdują się również majestatyczne bazaltowe skały, Gardar.

Czarna plaża Reynisfjara, Islandia
Czarna plaża Reynisfjara, fot. Willian Justen de Vasconcellos Unsplash

Wrak samolotu Dakota

Czy wrak samolotu może być atrakcją turystyczną? Na Islandii tak! Amerykański samolot wojskowy Dakota z United States Navy awaryjnie wylądował w 1973 roku na południowym brzegu wyspy na plaży w okolicach Skogar.

Sólheimasandur, wrak samolotu na Islandii
Sólheimasandur, fot. Martin Robles Unsplash

Klify

Klify Látrabjarg to najbardziej oddalone na zachód miejsce nie tylko na Islandii, ale również Europy. Znajduje się tu kilkanascie kilometrów urwisk, niektóre mają ponad 400 m wysokości. Zamieszkane są one przez maskonury, które mają tu swoje gniazda.

Látrabjarg, Islandia
Látrabjarg, fot. Michael Blum Unsplash
Trekking na Látrabjarg, Islandia
Trekking na Látrabjarg, fot. Michael Blum Unsplash

Zorza polarna

Islandia jest idealnym miejscem na obserwację zorzy polarnej. Dzięki swojemu położeniu oraz niewielkiej ilości dużych i oświetlonych miasta można obserwować niesamowity pokaz Aurora Borealis. Sezon na zorze trwa od października do marca. Mając do dyspozycji auto warto wybrać się w jej poszukiwaniu, malowniczo będzie się prezentować w pobliżu laguny lodowcowa Jökulsárlón na południu Islandii.

Thórsmörk, Islandia
Thórsmörk, fot. Jonatan Pie Unsplash
Park Narodowy Thingvellir, Islandia
Park Narodowy Thingvellir, fot. Kym Ellis Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.9/5 - (10 votes)
//
To Top