Connect with us
Zamek Orawski, Słowacja

Artykuły

Region Orawa: ciekawe miejsca na Słowacji

Region Orawa: ciekawe miejsca na Słowacji

Niedaleko południowo-zachodnich granic Polski, z licznymi atrakcjami i zabytkami oraz rezerwatami przyrody. Lubisz chodzić po górach? Pływać na kajaku lub pojeździć na nartach? Interesuje Cię historia? Wybierz się na Słowację i odwiedź region Orawa. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się w lecie lub zimą, czekają Cię liczne atrakcje.

Przedstawiamy ciekawe miejsca w regionie Orawa, które warto zobaczyć.

Region Orawa

Orava (pol. Orawa) to kraina historyczna położona w dorzeczu rzeki o tej samej nazwie. Przeważająca część regionu znajduje się obecnie w granicach Słowacji, natomiast jej północno-wschodnia część należy do Polski. Sąsiaduje na południu z Liptowem, na zachodzie z Kysucami, na północy z Beskidem Żywieckim, na wschodzie zaś z Podhalem. 

Zamek Orawski

Znajdujący się w Orawskim Podzamczu (Oravský Podzámok) w powiecie Dolny Kubin Zamek Orawski (Oravský hrad) to jedna z głównych atrakcji Orawy. Jego historia sięga XIII wieku. Jego najwyższa część znajduje się 112 metrów nad lustrem rzeki Orawa. Przez setki lat przechodził z rąk do rąk, był modernizowany i przebudowywany. 

Elementy średniowieczno-renesansowe oraz ogólny imponujący wygląd powoduje, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Z okien i tarasów rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Na zamku znajduje się 754 schodów i 155 pomieszczeń. 

Zamek Orawski, Słowacja
Zamek Orawski, fot. Menahem Yaniv Pixabay

Na zamku kręcono wiele filmów, np. “Ostatni smok: Nowy początek”, “Książę i żebrak”. Organizowanych jest tu wiele wydarzeń specjalnych, czy też festiwali.

Na zamek można dotrzeć również drogą wodną – z wioski Górna Lehota można spłynąć tratwą. 

Zamek Orawski: informacje

 • Godziny otwarcia: lipiec-sierpień 9-17
 • Cennik (trzy trasy zwiedzania): bilet dla osoby dorosłej: od 5 euro, dla dziecka: od 2,5 euro
 • Zwiedzanie: możliwe jest zwiedzanie indywidualne dzięki aplikacji Zamek Orawski Audioprzewodnik lub z przewodnikiem (również w języku polskim, konieczność wcześniejszej rezerwacji dla grupy)

Jezioro Orawskie

Drugi co do objętości sztuczny zbiornik wodny na Słowacji – Jezioro Orawskie (Vodná nádrž Orava) zachęca do aktywnego spędzania czasu nad brzegiem. Średnia głębokość to 15 metrów. Popularne miejscowości nadbrzeżne to Namiestów (Námestovo) i Trzciana (Trstená). Pomysł zbudowania tamy i zbiornika na Orawie datowany jest na XVIII wiek – jezioro miało spełniać funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne. Ostatecznie prace rozpoczęły się w 1941 roku, ze względu na wojnę zostały zakończone w 1954 roku. Wodami zbiornika zostało zalanych kilka wsi, w tym zabytkowa część miasta Namiestów. 

Na jeziorze znajdują się wyspy: Slanický ostrov to szczyt wzniesienia, które wcześniej należało do wsi Słanica. Znajduje się tu kościół do którego można dotrzeć statkiem wycieczkowym. Wybierając się w rejs po jeziorze można trafić również na Ptasią Wyspę (Vtáči ostrov), która jest miejscem gniazdowania ptaków wodnych.

Zbiornik Orawski cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem miłośników sportów wodnych – można uprawiać tu windsurfing, żeglować, wypożyczyć kajak czy też łódkę i poznać ciekawe zakątki.

Dolný Kubín

Miasto jest centrum Dolnej Orawy. Zamieszkuje go niecałe 20 tysięcy osób. Interesujące jest zwłaszcza ze względu na muzea, np. Muzeum Orawskie (Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava).

Skansen w Zubercu 

W Muzeum Wsi Orawskiej (Múzeum oravskej dediny) znajduje się kilkadziesiąt obiektów architektonicznych. Większość z nich została przewieziona do skansenu z innych rejonów Orawy. Można zobaczyć tu zrębowe chaty ludowe, budynki sakralne, ziemiańskie dworki oraz zabudowania gospodarcze. Muzeum znajduje się w 3 km od Zuberca, w Polanie Brestowej. Został tu wytyczony szlak turystyczny (przejście czerwonym szlakiem zajmuje około 50 minut).

Muzem Wsi Orawskiej, Zuberec
Muzem Wsi Orawskiej, fot. Zuzana Kacerová Unsplash

Skansen w Zubercu: informacje

 • Godziny otwarcia: lipiec-sierpień 8-18
 • Cennik: bilet dla osoby dorosłej: 4 euro, dla dziecka: 2 euro

Jaskinia Brestowa

Niedaleko Muzeum Wsi Orawskiej znajduje się jaskinia Brestowa (Brestovská jaskyňa) – pierwsza dostępna dla turystów jaskinia na Orawie i w Tatrach Zachodnich. Charakteryzuje się niezwykłą morfologią terenu i rzadką fauną jaskiniową. Jest to stosunkowo nowa atrakcja na Orawie – została otwarta w 2016 roku.

Zwiedzanie jaskini zajmuje 50 minut. Długość trasy wynosi 434 metrów, do pokonania jest 240 schodów.

Jaskinia Brestowa: informacje

 • Godziny otwarcia: wejścia: 9:00, 10:15, 11:30, 13:00, 14:15, 15:30 (w poniedziałek zamknięte)
 • Cennik: bilet dla osoby dorosłej: 8 euro, dla dziecka: 4 euro
 • Strona internetowa: ssj.sk – dostępna w języku polskim, ze względu na ograniczoną ilość osób zalecana jest wcześniejsza rezerwacja wejścia

Termy Meander Oravice

Termy położone są w samym sercu gór. To dobre miejsce na relaks. Dostępnych jest wiele basenów (krytych i otwartych, jeden z nich jest nawet z falami morskimi). Woda w termach w Orawicach jest bogata w minerały i mikroelementy. Temperatura wynosi 28-38°C.

Franciszkowa huta

Františkova huta, lokalnie nazywane też Hamor to techniczna pamiątka położona niedaleko wsi Podbiel. Obecnie to ruina hali fabrycznej byłej huty zbudowanej w 1836 roku. Organizowane są tu festiwale i pokazy tradycyjnego przetapiania rudy żelaza.

Orawa – wybierz się w góry

Rohacze w Tatrach Zachodnich to idealne miejsce na uprawianie turystyki wysokogórskiej. Zuberzec (Zuberec) oferuje bogatą ofertę noclegów, to też doskonała baza wypadowa na narty zimą lub szlaki turystyczne. Wybierz popularny ośrodek narciarski Rohacze Spalena (Roháče Spálená) – są tu trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności i biegowe. Wyciągi działają nie tylko w zimie, ale też latem, dzięki czemu można zaplanować wyjście na szlak turystyczny.

Dolina Rohacka (Roháčska dolina) rozpoczyna się w Zwierówce (Zverovka) i biegnie aż pod szczyty grani głównej Tatr Zachodnich. Wytyczonych jest tu wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Jedna z najbardziej malowniczych tras biegnie na Rohackie Stawy (Roháčske plesá). Cztery stawy położone są różnych poziomach. Najwyższy z nich – Wyżni Staw Rohacki znajduje się na wysokości 1718 m n.p.m. Wytyczone są na nie szlaki (początek np. w Zwierówce, po drodze znajduje się bufet Rohacki, słow. Bývalá Ťatliakova chata).

Roháče - Spálená, Słowacja
Roháče – Spálená, fot. Michał Parzuchowski Unsplash
Rohackie Stawy, Słowacja
Rohackie Stawy, fot. Jan Hrasko Pixabay

Beskidy Orawskie – słowacka część pasma górskiego – Oravské Beskydy nazywana jest w Polsce Beskidem Żywieckim. Ze względu na torfowiska utworzono tu liczne rezerwaty przyrody. Są nimi np. Babia Hora (południowe stoki Babiej Góry i Małej Babiej Góry). Najwyższymi szczytami są: Babia Góra (1 725 m n. m.), Plisko (1 557 m n. m.) oraz Mała Babia Góra (1 517 m n. m.).

Babia Góra,
Babia Góra, fot. Jerzy Górecki Pixabay

Zawody Oravaman

2 km pływania, 90 km na rowerze i 21 km biegu – zawody triathlonowe Oravaman organizowane są w przepięknych okolicach Tatr Zachodnich. Trasa przebiega m.in. przez Zuberzec, Huty, najwyższym punktem jest szczyt Brestowa (Brestová, 1902 m n.p.m.).

Następne zawody Oravaman zaplanowane są na 17.07.2021.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

 • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
 • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
 • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

 • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top