Connect with us
Hagia Sofia, Stambuł

TOP oferty

Magiczny Stambuł, baklava i Grand Bazar

Magiczny Stambuł, baklava i Grand Bazar

Orient, który jest na wyciągnięcie ręki. Turecki Stambuł jako jedyne miasto na świecie położone jest na dwóch kontynentach: zachodnia część leży w Europie, wschodnia w Azji. To połączenie gwarantuje unikalną atmosferę.

W aktualnej promocji narodowego przewoźnika LOT w ramach „Szalonej Środy” masz do wyboru m.in. bezpośrednie loty z Warszawy od 649 zł.

Dzielnica Fatih: Hagia Sofia i Cysterna Bazyliki

Fatih nazywany jest “prawdziwym Stambułem”. Granice tego miejsca wyznaczają mury miejskie z czasów rzymskich. Na jednym z siedmiu wzgórz miasta w dzielnicy położony jest Meczet Fatih z XV wieku. Tu znajdziesz też jeden z najbardziej znanych zabytków w Turcji – Hagia Sofia. Wcześniej mieściła się tu świątynia chrześcijańska, potem meczet. Ponad 1500-letni budynek imponuje swoją wielkością i wnętrzem. Przeplatają się tu elementy różnych kultur, są tu chrześcijańskie mozaiki i orientalne ornamenty. Nie brakuje również swego rodzaju graffiti pozostawione przez Wikingów. Hagia Sofia pełni obecnie rolę muzeum.

Hagia Sofia, Stambuł
Hagia Sofia, fot. Mehmet Cetin Shutterstock
Hagia Sofia wewnątrz, Stambuł
Hagia Sofia wewnątrz, fot. Kairat MuratalievUnsplash

Niedaleko Hagi Sofii znajduje się podziemny zbiornik wody pitnej, który pochodzi z czasów bizantyjskich. Cysterna Bazyliki zbudowana została z polecenia cesarza Justyniana jako „pałac, który zapadł się pod ziemię”. W środku znajduje się 336 kolumn zanurzonych w niewysokiej wdzie. Każda z kolumn jest oryginalna i wykonana z niewyobrażalnym kunsztem.

Cysterna Bazyliki, Stambuł
Cysterna Bazyliki, fot. Sergey Dzyuba Shutterstock
Błękitny Meczet, Stambuł
Błękitny Meczet, fot. Adli Wahid Unsplash

Ciekawym miejscem położonym między Hagią Sofią a Błękitnym Meczetem jest Pudding Shop Lale Restaurant serwujący lokalną kuchnię. W latach 60-tych było to ważne miejsce dla hippisów. Stambuł był dla nich pierwszym przystankiem w podróży do Indii, Iranu i Afganistanu. Na jednej ze ścian można zobaczyć cały czas pozostałości po wymienianych między hippisami wiadomościami i ogłoszeniami.

Pudding Shop, Stambuł
Pudding Shop, fot. Mateusz Zmarzły
Tablica ogłoszeń w Pudding Shop, fot. Mateusz Zmarzły

Grand Bazar i Egipski Bazar

To dwa miejsca, gdzie handel jest swego rodzaju religią. Pamiątki, oryginalne ręcznie wykonane przedmioty i intensywnie pachnące przyprawy. Grand Bazar to kilka tysięcy stoisk, które uginają się od różnorodnego towaru i lokalnych przysmaków. Wszystko idealnie przygotowane, nic tylko coś wybrać! Nie zapomnij o targowaniu się! Tu nie ma znaczenia, że nie mówisz po turecku lub angielsku!

Grand Bazar to miejsce, gdzie możesz kupić oryginalne orientalne pamiątki, Stambuł
Grand Bazar to miejsce, gdzie możesz kupić oryginalne orientalne pamiątki, fot. Rumman Amin Unsplash

Istanbul Sirkeci i Orient Express

Gdyby ściany mogły mówić, te z dworca Sirkeci opowiedziałyby niejedną ciekawą historię. Tu kończył swój bieg znany na całym świecie Orient Express.

Dworzec kolejowy Sirkeci,
Dworzec kolejowy Sirkeci, fot. Artur Bogacki Shutterstock

Złoty Róg i Most Galata

Zwiedzając miasto niejednokrotnie trafisz nad brzeg łączący Morze Czarne z Morzem Marmara. Jednym z mostów, które warto zobaczyć i po nim przejść jest Most Galata, który przecina Złoty Róg. Rozpościera się stąd wspaniały widok na dwie historyczne dzielnice Stambułu: Fatih i Karaköy. W Karaköy możesz spróbować podobno najsmaczniejszą baklavę w Stambule –  wstąp do Karaköy Güllüoğlu.

Baklava jest jednym z tureckich przysmaków
Baklava jest jednym z tureckich przysmaków, fot. Alp Aksoy Shutterstock

Jednym z symboli miasta jest też wieża Galata, której historia sięga XIV wieku. Obecnie jest wieżą widokową. Lokalny przesąd mówi, że jeśli się na nią wejdzie z drugą osobą, niedługo będzie ślub ;).

Azjatycka strona Kadıköy i najlepsze jedzenie w Stambule

Na każdym kroku znajdziesz stoiska z lokalną kuchnią. Mieszanka zapachów powoduje, że nie sposób nie spróbować tureckich przysmaków. Wybierz się promem do azjatyckiej części Stambułu do dzielnicy Kadikoy i zachwyć się nie tylko licznymi knajpkami i restauracjami, ale też street artem.

Tureckie przysmaki kupisz na każdym rogu
Tureckie przysmaki kupisz na każdym rogu, fot. Maria Teneva Unsplash

Porady:

  • Jak najkorzystniej zmienić zamienić złotówki na liry tureckie? Najbardziej opłacalną opcją jest zmiana złotówek na euro i potem euro na liry (kurs liry wobec euro jest bardzo korzystny). Możesz też skorzystać z karty Revolut (przeczytaj o zaletach: Revolut – podręczny kantor w formie karty).
  • Najlepszym środkiem komunikacji jest metro. Na przystankach autobusowych często wiszą nieaktualne rozkłady, brakuje też informacji o autobusach, które się tu zatrzymują i gdzie jadą.
  • Turcja: podróżowanie. Turkish Airlines oferuje bogatą siatkę połączeń również w ramacji kraju. Bilety zarezerwujesz na Flipo.pl.

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top