Connect with us
Szczepienie pred podróżą do Azji

Artykuły

Szczepienia dla podróżujących

Szczepienia dla podróżujących

Profilaktyka zdrowia jest bardzo ważna. Zwłaszcza w podróży na drugi koniec świata bycie chorym może pokrzyżować plany a leczenie może być bardzo kosztowne. Jak przygotować się do podróży, na co się zaszczepić, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania?

Przed podróżą

Standardowy pakiet szczepień wystarczy na podróż w ramach Unii Europejskiej. Przed podróżą do Azji lub Ameryki Południowej i Afryki zalecane jest sprawdzenie, czy podróż do danego kraju lub regionu nie wymaga specjalnych szczepień. Do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących należy się udać optymalnie 6-8 tygodni przed planowanym wylotem.

W tym celu lekarz miałby być poinformowany o terminie i trasie podróży, ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach, o wcześniejszych szczepieniach. Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym podczas podróży. Unikając szczepienia możesz ryzykować własnym zdrowiem i życiem. Długotrwała terapia lub leczenie może spowodować zmianę planów lub narazić na dodatkowe koszty. Czas utrzymywania się odpornosci po szczepieniu zależy od typu, może wynosić od 3 do nawet 10 lat.

Przed podróżą do niektórych krajów brak szczepień może powodować, że nie będzie się wpuszczonym do kraju.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

W przypadku wylotu z Polski nie ma w większości przypadków żadnych wymaganych obowiązkowych szczepień. Przy podróży do Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Azji zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce). Ze względów zdrowotnych zalecane są jednak szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu, cholerze i wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem do Azji Południowo-Wschodniej

Od podróżnych udających się do Azji Południowo-Wschodniej bezpośrednio z Europy nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Warto jednak skonsultować kwestię szczepień zalecanych przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
  • tężcowi i błonnicy (krztuścowi)
  • durowi brzusznemu.

W trakcie podróży

Szczepienia nie jest magiczną peleryną, która ochroni Cię przed każdą chorobą i nie spowoduje, że możesz przestać przestrzegać podstawowych zasad i zachowania ostrożności. Jedzenie i woda są najczęstszą przyczyną zachorowań. Wybieraj wodę mineralną w butelce, myj owoce i warzywa, często myj ręce.

Nawet najsłodziej wyglądające zwierzątko może być nosicielem wścieklizny, dlatego też unikaj dotykania zwierząt domowych, bezpańskich i dzikich. Małpy czując jedzenie mogą Cię zaatakować. W jaskiniach uważaj na nietoperze. Będąc w tropikach będziesz miał do czynienia z owadami, które mogą przenosić różne choroby, takie jak malarię, gorączkę denga. Repelenty, moskitiery i kremy pomogą chronić ciało przed ukąszeniami i chorobami.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top