Connect with us
Plaże w zatoce Konnos, Cypr

TOP oferty

Cypr: loty do Pafos i Larnaki od 149 zł

Cypr: loty do Pafos i Larnaki od 149 zł

Antyczne budowy, urozmaicona linia brzegowa, przepiękne plaże i niepowtarzalna atmosfera. Co warto zobaczyć i czego spróbować na Wyspie Miłości?

  • Polska znajduje się obecnie w kategorii RED: przed wejściem na pokład samolotu należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży, a po przylocie należy poddać się (na własny koszt) kolejnemu testowi PCR na lotnisku i pozostawać w samoizolacji do otrzymania wyniku drugiego testu, którego koszt wynosi odpowiednio 30 euro na lotnisku w Larnace i 32 euro na lotnisku w Pafos. Wynik testu będzie dostępny w ciągu 3 godzin i zostanie przesłany podróżnemu za pośrednictwem SMS po opuszczeniu lotniska. Wymóg poddania się testom nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.
  • Osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży wypełnić on-line ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr.

Pafos

Pafos jest popularnym ośrodkiem turystycznym. Leży w południowo-zachodniej części Cypru. Znajdziesz tu najpiękniejsze piaszczyste plaże na wyspie. Na liście dziedzictwa UNESCO znajduje się Park Archeologiczny Kato Pafos. Znajdują się tu świetnie zachowane starożytne mozaiki, ruiny zamku Saranda Kolones z VII wieku i innych willi oraz bazylik.

Fragment mozaiki w Park Archeologicznym Kato Pafos Kato Pafos, Cypr
Fragment mozaiki w Park Archeologicznym Kato Pafos Kato Pafos, fot. David Elliott Dreamstime.com
Park Archeologiczny Kato Pafos Kato Pafos, Cypr
Park Archeologiczny Kato Pafos Kato Pafos, fot. Lucie Zrnova Dreamstime.com
Plaże w okolicach Pafos, Cypr
Plaże w okolicach Pafos, fot. Evgeniy Fesenko Dreamstime.com

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty (nazywana również Petra Tou Romiou) znajduje się pomiędzy miastami Pafos i Limassol. Według podań greckich narodzona w pianie Afrodyta miała w tych okolicach wyjść na brzeg. Wybierz się na Szlak Afrodyty, odwiedź sanktuarium bogini i ciesz się romantycznym klimatem miejsca ze swoją drugą połówką.

Petra Tou Romiou, Skała Afrodyty, Cypr
Petra Tou Romiou, Skała Afrodyty, fot. Anton Zelenov Dreamstime.com

Góry Troodos

Góra Olimpos znajduje się nie tylko w Grecji, ale również na Cyprze. Na mający 1952 m n.p.m. cypryjski Olimp można wejść, w zimie zaś zjeżdżać… na nartach. Na górę można w zimie wjechać wyciągami Zeus, Hera oraz Afrodyta i Hermes.

Pano Platres położone jest w górach Troodos, Cypr
Pano Platres położone jest w górach Troodos, fot. Kristofbellens Dreamstime.com
Zima w górach Troodos na Cyprze,
Zima w górach Troodos na Cyprze, fot. Michalakis Ppalis Dreamstime.com

Kanion Avakas

Szlak spacerowy prowadzi przez 3-kilometrowy wąwóz. Duże wrażenie sprawia przejście między skałami, które mają nawet 30 metrów wysokości. Zachwyć się niesamowitymi formami skalnymi i poczuj się jak odkrywca.

Kanion Avakas, Cypr
Kanion Avakas, fot. Volodymyr Shevchuk Dreamstime.com

Jaskinia Cyklopa

Park Narodowy Cape Greko znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, poza tym można tu nurkować i pływać z rurką. Odwiedź Jaskinię Cyklopa i zachwyć się turkusową wodą Morza Śródziemnego.

Plaże w zatoce Konnos, Cypr
Plaże w zatoce Konnos, fot. Ingus Kruklitis Dreamstime.com
Jaskinia Cyklopa w Parku Narodowym Cape Greko, Cypr
Jaskinia Cyklopa w Parku Narodowym Cape Greko, fot. Dmitriy Cherevko Dreamstime.com

Larnaka

Na Cyprze przenika się kultura muzułmańska i chrześcijańska. Meczet Hala Sultan Tekke jest miejscem pielgrzymek wiernych, pochowana jest tu ciotka lub matka proroka Mahometa. Podobnym zainteresowaniem cieszy się cerkiew św. Łazarza, wzniesiona w IX wieku na miejscu jego domniemanego grobu świętego. Larnaka słynie również ze słonego jeziora. Zimą można tu spotkać różowe flamingi.

Marina w Larnace, Cypr
Marina w Larnace, fot. Joyfull Dreamstime.com
Flamingi można spotkać w słonym jeziorze w Larnace, Cypr
Flamingi można spotkać w słonym jeziorze w Larnace, fot. Mariusz Prusaczyk Dreamstime.com
Meczet Hala Sultan Tekke w Larnace, Cypr
Meczet Hala Sultan Tekke w Larnace, fot. Sitriel Dreamstime.com

Plaża Lara i żółwie

Zatoka Lara leżąca u wschodnich wybrzeży Cypru to miejsce składania jaj przez żółwie Karetta. Sezon lęgowy trwa od maja do sierpnia. W okolicy znajdziesz przepiękne klify, których jasny kolor kontrastuje z lazurową wodą.

Żółwie Karetta składają na plaży Lara jaja, Cypr
Żółwie Karetta składają na plaży Lara jaja, fot. Tupungato Dreamstime.com

Kuchnia cypryjska

Rozsiądź się wygodnie w krześle i zamów aromatyczną kawę po cypryjsku. Idealnie pasują do niej bakalie i kolorowe galaretki delights lub szuszuko (desert z migdałów polanych winogronowym syropem). Kuchnia cypryjska jest podobna do greckiej, nasycisz się więc musaką, souvlakami oraz humusem z czosnkiem, wybierz się do jednej z cypryjskich tawern i zamów do tego karafkę wina.

Na Cyprze warto spróbować grillowanych mięs,
Na Cyprze warto spróbować grillowanych mięs, fot. Sitriel Dreamstime.com
Cypryjski desert - Trilece z orzechami i byłką tartą,
Cypryjski desert – Trilece z orzechami i byłką tartą, fot. Alp Aksoy Dreamstime.com

Hotele na Cyprze

Na Cyprze znajdziesz zakwaterowania o różnym standardzie. Nie brakuje tańszych hosteli, ale również luksusowych hoteli. Zawakterowanie na Cyprze na hotele.flipo.pl.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (6 votes)
//
To Top