Connect with us
Jezioro Pehoé, w tle górskie szczyty, Chile

Artykuły

12 najpiękniejszych miejsc w Chile

12 najpiękniejszych miejsc w Chile

Wybrzeże, które ma ponad 4 tysiące km, zachwycająca fauna i flora, bezkresne tereny. Chile to górzysto-wyżynna kraina, która jest jednym ze snów tysięcy podróżników. Znajduje się tu wiele atrakcji przyrodniczych.

Przedstawiamy 12 najpiękniejszych miejsc w Chile. Nie pozostaje już nic innego spakować plecak i wyruszyć w niezapomnianą podróż!

Park Narodowy Torres del Paine

Położony w Patagonii Park Narodowy Torres del Paine to jeden z najpiękniejszych i największych parków w całym Chile. W 1978 roku został wpisany przez UNESCO na listę rezerwatów biosfery. Charakterystycznymi elementami są trzy skalne wieże, których wysokość nie została jeszcze dokładnie zmierzona. Niedostępne tereny przyciągają jak magnes, trud wędrówki i wspinaczki po górach oraz nieprzyjaznego terenu wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki.

Torres del Paine, Chile
Torres del Paine, fot. Davide Guidolin Dreamstime.com
Torres del Paine, Chile
Torres del Paine, fot. Emicristea Dreamstime.com

Rano Raraku, Wyspy Wielkanocne

Isla de Pascua położona jest 3600 km od brzegów Chile. Jest to jedno z najbardziej izolowanych miejsc na świecie. Nazwa wyspy wywodzi się od tego, że została odkryta w niedzielę wielkanocną w 1722 roku. Ogromne kamienne posągi moai fascynują badaczy i turystów. Znajdują się one w okolicach Rano Raraku, krateru wulkanicznego we wschodniej części Wyspy Wielkanocnej.

Kamienne posągi moai w Rano Raraku, Wyspy Wielkanocne, Chile
Kamienne posągi moai w Rano Raraku, Wyspy Wielkanocne, fot. Jesse Kraft Dreamstime.com
Kamienne posągi moai na Wyspach Wielkanocnych, Chile
Kamienne posągi moai na Wyspach Wielkanocnych, fot. Antonella865 Dreamstime.com

Archipelag wysp Chiloé

Na Chiloé znajdziesz drewniane kościoły, które zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Stanowią wyjątkowy przykład kościelnej architektury drewnianej. Uosabiają niematerialne bogactwo archipelagu Chiloé oraz świadczą o udanym połączeniu kultury tubylców z europejskimi wpływami.

Kościół Quinchao na wyspie Chiloé, Chile
Kościół Quinchao na wyspie Chiloé, fot. Danflcreativo Dreamstime.com
Miejscowość Castro na wyspie Chiloé, Chile
Miejscowość Castro na wyspie Chiloé, fot. Birdiegal717 Dreamstime.com

Valle de la Luna, Dolina Księżycowa

Chcesz poczuć się jakbyś stąpał po powierzchni księżyca? Wybierz się do Valle de la Luna, w północnej części Chile. Niesamowite ukształtowanie terenu, formacje z kamienia i piasku, które przypominają rzeźby wykonane przez człowieka, jaskinie i wzgórza. Valle de la Luna mieni się różnymi barwami, od różowego, przez purpurowy aż po czarny. Pustynia Atakama jest jednym z najbardziej suchych miejsc na Ziemi, na wielu obszarach nie padał deszcz już setki lat.  

Dolina Księżycowa (Valle de la Luna,), Atakama Chile
Dolina Księżycowa (Valle de la Luna,), fot. Christopher Heil Dreamstime.com
Dolina Księżycowa (Valle de la Luna,), Chile
Dolina Księżycowa (Valle de la Luna,), fot. Marco Ramerini Dreamstime.com

Valparaíso

Valparaíso jest drugim co do wielkości miastem w Chile. Położone jest w środkowej części kraju. Nazywane jest “chilijskim San Francisco” ze względu na strome ulice lub “klejnotem Pacyfiku”. Zabytkowe dzielnice tego portowego miasta zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Wybierz się na spacer po brukowanych uliczkach, podziwiając bogactwo architektonicznej miasta.

Kolorowe budynki w Valparaíso, Chile
Kolorowe budynki w Valparaíso, fot. F11photo Dreamstime.com
Port w Valparaíso, Chile
Port w Valparaíso, fot. Ekays Dreamstime.com

Marmurowa katedra

Cuevas de Mármol, Marmurowe Jaskinie to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Chile i Patagonii. Znajdują się nad jeziorem General Carrera. Jaskinie wydrążone w błękitno-szarym marmurze uważane są za jeden z najpiękniejszych jaskiń na świecie. Położenie z daleko od cywilizacji powoduje, że wydają się jak nie z tego świata.

Marmurowe Jaskini, Chile
Marmurowe Jaskini, fot. Erlantz Perez Dreamstime.com

Sprawdź 15 miejsc, które wyglądają jak nie z tej Ziemi.

Gejzery El Tatio

Gejzery El Tatio to kolejna z atrakcji na pustyni Atakama. Położone są na wysokości ponad 4300 m n.p.m. i są jednymi z największych na świecie. Najlepsza baza wypadowa na gejzery oraz do Valle de la Luna to miasto San Pedro de Atacama. Najlepszy czas na podziwianie niesamowitego spektaklu nadarza się rano. W okolicach znajdują się również naturalne baseny z wodą termalną w których można zażyć kąpieli.

Gejzery El Tatio, Chile
Gejzery El Tatio, fot. Adwo Dreamstime.com
Gejzery El Tatio, Chile
Gejzery El Tatio, fot. Alejandro Gherardi Dreamstime.com

Wyspa Navarino

Isla Navarino położona jest w południowej części Chile pomiędzy Ziemią Ognistą a Przylądkiem Horn. Wśród poszarpanych szczytów nazywanych Dientes de Navarino został wytyczony szlak turystyczny. Ciekawą opcją jest również wypożyczenie kajaku morskiego lub wzięcie udziału w rejsie wzdłuż wybrzeża wyspy.

Wyspa Navarino, Chile
Wyspa Navarino, fot. Tavitopai Dreamstime.com
Wyspa Navarino, Chile
Wyspa Navarino, fot. Knicek Dreamstime.com

Stolica Santiago de Chile

Santiago położone jest w środkowej części kraju. Jest gęsto zaludnione. Leży w dolinie otoczonej ośnieżonymi szczytami And i pasmem wybrzeża. Sercem miasta jest Plaza de Armas, znajdziesz tu neoklasycystyczne zabytki: Palacio de la Real Audiencia z początku XIX wieku i katedrę. W Santiago de Chile znajdziesz najwyższy budynek w Chile – Gran Torre Santiago, który ma 300 m wysokości.

Stolica Chile - Santiago de Chile
Stolica Chile – Santiago de Chile, fot. Tifonimages Dreamstime.com
Kolejka linowa na szczyt Cerro San Cristobal, Santiago de Chile, Chile
Kolejka linowa na szczyt Cerro San Cristobal, fot. Diego Grandi Dreamstime.com

Park Narodowy Alberto de Agostini

Na północ od Punta Arenas znajduje się Parque Nacional Alberto de Agostini. Obejmuje pasmo górskie Cordillera Darwin, które jest ostatnim lądowym odcinkiem Andów. Teren parku obejmuje również lodowce (np. Romanche) i strome fiordy oraz pobliskie wyspy (Isla Gordon, Isla Cook oraz Isla Londonderry). W okolicznych wodach można zobaczyć morświny, foki, delfiny.

Lodowiec Italia w Parku  Narodowym Alberto de Agostini, Chile
Lodowiec Italia w Parku Narodowym Alberto de Agostini, fot. Zoroasto Felix dos Santos Dreamstime.com

Jezioro Pehoé

Lago Pehoé znajdziesz w Parku Narodowym Torres del Paine w południowym Chile. W tafli jeziora odbijają się pobliskie górskie szczyty. Fascynuje swoim turkusowym odcieniem. Wzdłuż jego krawędzi pasą się gwanako andyjskie (guanacos).

Gwanako andyjskie nad brzegiem jeziora Pehoé, Chile
Gwanako andyjskie nad brzegiem jeziora Pehoé, fot. Kushnirov Avraham Dreamstime.com
Jezioro Pehoé, w tle górskie szczyty, Chile
Jezioro Pehoé, w tle górskie szczyty, fot. Jaysi Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (5 votes)
//
To Top