Connect with us
Uzbekistan znajduje się na trasie Jedwabnego szlaku,

Artykuły

Perła Azji Środkowej: Uzbekistan bez wizy

Perła Azji Środkowej: Uzbekistan bez wizy

Już od 1 lutego 2019 roku Uzbekistan wprowadza ruch bezwizowy na okres 30 dni dla obywateli 45 krajów świata, w tym Polski. Co to oznacza? Dostęp do atrakcji turystycznych i możliwość odkrycia mało znanych miejsc będzie łatwiejszy.

E-wiza do Uzbekistanu do końca 2019

Do końca stycznia 2019 wizy wg informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wizę do Uzbekistanu wnioskuje się online na stronie e-visa.gov.uz. Kosztuje to 20 dolarów a wniosek trzeba złożyć najpóźniej 3 dni przed wylotem.

Od lutego 2019 Polacy mogą podróżować do Uzbekistanu bez wizy w celach turystycznych. Wystarczy ważny paszport.

Rozwój turystyki w Uzbekistanie

Uzbekistan już rok temu wprowadził ruch bezwizowy dla obywateli Izraela, Malezji lub Japonii. Skutkowało to ponad dwukrotnym wzrostem turystów. Wg statystyk w 2018 roku Taszkent i inne miasta w Uzbekistanie odwiedziło ponad 5 milionów obcokrajowców.

Atrakcje w Uzbekistanie

Uzbekistan jest nieodkrytą krainą, która ma do zaoferowania wiele zabytków, które zachwycają swoją wielkością i ozdobami. Dwie trzecie stanowią pustynie i stepy, pozostałe to urodzajne kotliny. Uzbekistan to idealne miejsce dla osób, które lubią poznawać inne kultury, zwiedzać zabytki oraz zachwyca przyrodą.

Taszkent

Taszkent, stolica Uzbekistanu dotknęło w latach 70. XX wieku trzęsienie ziemi. Wiele budynków zostało postawionych w monumentalnym radzieckim stylu. Znajduje się tu jednak wiele autentycznych miejsc.

Taszkent Uzbekistan
Taszkent, fot. Татьяна Емельянова Pixabay

Jedwabny Szlak

Szlak dawnych karawanów kupieckich przyciąga wielu turystów, którzy próbują go przemierzyć na rowerach, motorach, czy nawet pieszo. Na trasie dawnego szlaku znajdują się ciekawe miejsca warte odwiedzenia.

Uzbekistan znajduje się na trasie Jedwabnego szlaku,
Uzbekistan znajduje się na trasie Jedwabnego szlaku, fot. Darrell Chaddock Unsplash

Chiwa

Dominantą miasta są stare mury, które są wysokie na 10 m. Otaczają stare miasto wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Warto zajrzeć do Mauzoleum Pahlavan Mahmud, gdzie znajdują się grobowce i sanktuarium oraz Meczetu Piątkowego (Djuma Mosque), który zachwyca swoją architekturą.

Buchara

Stare miasto w Bucharze wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu m.in. wielki orientalny bazar.

Buchara Uzbekistan
Buchara, fot. LoggaWiggler Pixabay

Samarkanda

Samarkanda jest jednym z najstarszych miast na świecie, jego założenie datuje się na VIII wiek p.n.e. Warto zajrzeć do mauzoleum Shah-i-Zinda i Plac Registan.

Samarkanda, Uzbekistan
Samarkanda, fot. Sultonbek Ikromov Unsplash

Kokand w Uzbekistanie

Kokand znajduje się w Kotlinie Fergańskiej. Znajdują się tu meczety i Pałac Chana Khudoyara.

Kokand Uzbekistan
Kokand, fot. LoggaWiggler Pixabay

Jezioro Aralskie

Znajdujące się na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu słone jezioro, które jeszcze w latach 60. XX wieku było jednym z największych jezior na Ziemi. Niestety ze względu na ludzką działalność zanika.

Wysychające jezioro Aralskie, Uzbekisrtan
Wysychające jezioro Aralskie, fot. Patrick Schneider Unsplash

Bilety lotnicze do Uzbekistanu

Do Uzbekistanu dolecisz z Warszawy, Berlina i Pragi z jedną przesiadką z m.in. Turkish Airlines i Aeroflotem. Bilety do Uzbekistanu kupisz na flipo.pl.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.5/5 - (4 votes)
//
To Top