Connect with us
Florencja

Artykuły

Buchette del vino, czyli winne okienka we Włoszech

Buchette del vino, czyli winne okienka we Włoszech

We Włoszech odżył zwyczaj z czasów epidemii dżumy – przez “dziurkę od wina” można zamówić wino, lody, czy też kawę. W samym centrum Florencji takich specjalnych okienek jest około 150.

Advertisement

Tradycja sprzed prawie 400 lat

Historia “bezdotykowej” sprzedaży wina sięga XVII wieku. Sprzedawano przez nie wino w detalu, dzięki czemu nie płaciło się cła, wydawano jedzenie, czy też dawano jałmużny biednym. A to wszystko z zachowaniem dystansu społecznego. Działało to w czasie epidemii dżumy, działa również dzisiaj w czasie nowego koronawirusa.

Buchette del Vino, Buchette dek Vino
Buchette del Vino, Buchette dek Vino

Pomysł ożywienia tradycji “Buchette del vino” narodził się w 2015 roku. Trzech przyjaciół założył organizację, która chroni i pomaga obywatelom oraz turystom w docenieniu tych wyjątkowych detali architektonicznych, charakterystycznych dla kultury florenckiej. 

Gdzie znajdują się winne okienka we Florencji?

Nieoficjalną listę winnych okienek we Florencji znajdziesz na mapie (kliknij). Tradycyjne okienka można znaleźć również w innych toskańskich miastach.

Źródło: lonelyplanet.com, buchettedelvino.org

Loty do Toskanii

Loty do Pizy


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Click to comment
//
To Top