Connect with us
Florencja

Artykuły

Buchette del vino, czyli winne okienka we Włoszech

Buchette del vino, czyli winne okienka we Włoszech

We Włoszech odżył zwyczaj z czasów epidemii dżumy – przez “dziurkę od wina” można zamówić wino, lody, czy też kawę. W samym centrum Florencji takich specjalnych okienek jest około 150.

Tradycja sprzed prawie 400 lat

Historia “bezdotykowej” sprzedaży wina sięga XVII wieku. Sprzedawano przez nie wino w detalu, dzięki czemu nie płaciło się cła, wydawano jedzenie, czy też dawano jałmużny biednym. A to wszystko z zachowaniem dystansu społecznego. Działało to w czasie epidemii dżumy, działa również dzisiaj w czasie nowego koronawirusa.

Buchette del Vino, Buchette dek Vino
Buchette del Vino, Buchette dek Vino

Pomysł ożywienia tradycji “Buchette del vino” narodził się w 2015 roku. Trzech przyjaciół założył organizację, która chroni i pomaga obywatelom oraz turystom w docenieniu tych wyjątkowych detali architektonicznych, charakterystycznych dla kultury florenckiej. 

https://www.instagram.com/p/B_us5h6iuUh/?utm_source=ig_embed

Gdzie znajdują się winne okienka we Florencji?

Nieoficjalną listę winnych okienek we Florencji znajdziesz na mapie (kliknij). Tradycyjne okienka można znaleźć również w innych toskańskich miastach.

Źródło: lonelyplanet.com, buchettedelvino.org

Loty do Toskanii

Loty do Pizy


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top