Connect with us
Flaga USA

Artykuły

O krok od zniesienia wiz do USA dla Polaków

O krok od zniesienia wiz do USA dla Polaków

Marzenie wielu Polaków niedługo może się spełnić. Podróż bez wizy do USA ułatwi życie rodaków, którzy chcą lecieć do Ameryki w celach turystycznych lub biznesowych. W kuluarach mówi się, że podczas najbliższej wizyty Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych zostanie ogłoszona nominacja Polski do programu ruchu bezwizowego w USA.

Wizy będą zniesione już w przyszłym roku?

O zniesieniu wiz do USA mówi się już od kilku lat. Co jakiś czas podczas wizyt głów państw poruszany jest ten temat, padają zapewnienia, ale nie ma żadnych konkretów. Wielkie nadzieje obudziły ponownie słowa prezydenta Donalda Trumpa. Jak podaje Wprost  podczas czerwcowej wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w USA stwierdził, że wizy do USA dla Polaków mogą być zniesione w ciągu 90 dni.

Na przełomie sierpnia i września Polskę odwiedzi Donald Trump. Wirtualna Polska powołując się na amerykańskie źródła dyplomatyczne twierdzi, że podczas niej prezydent USA ma ogłosić zniesienie wiz do USA dla Polaków. Czy tak się stanie? Sytuację będziemy śledzić na bieżąco i informować na łamach naszych stron i facebooku – sprawdź facebook.com/Flipohitypl/

Aktualizacja [30.08.2019] Jak podaje tvn24.pl prezydent Donalt Trump przełożył wizytę w Polsce ze wględu na zbliżający się do Florydy huragan Dorian. W obchodach 80-lecia wybuchu II wojny światowej weźmie udział wiceprezydent USA Mike Pence.

Dla kogo ruch bezwizowy w USA i czym jest ESTA

Obywatele państw, które są partnerom programu “Visa Waiver” mogą podróżować do USA bez posiadania wizy. Zobowiązani są jednak do elektronicznej autoryzacji przed przybyciem do Stanów Zjednoczonych. ESTA, czyli w tłumaczeniu Elektroniczny System Autoryzacji Podróży działa już ponad 10 lat i należy do nich prawie 40 krajów. Bez wiz do USA mogą podróżować m.in. Hiszpanie, Grecy, Czesi, Słowacy, Portugalczycy czy też Japończycy. Powszechnie uważa się, że w programie ruchu bezwizowego uczestniczą państwa rozwinięte, z wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego.

Różnica między ESTA a wizą

Jedną z głównych różnic między ESTA a wizą to długość pobytu oraz powód. ESTA pozwala na wlot do USA i pobyt, który nie przekracza 90 dni. ESTA jest ważna 2 lata – tym czasie można wielokrotnie podróżować do Stanów Zjednoczonych. Jeśli więc ktoś chciałby pracować, studiować lub podróżować po Stanach Zjednoczonych dłużej niż 90 dni, musi złożyć standardowy wniosek o wizę w ambasadzie USA.

Aktualna procedura dla Polaków

Według aktualnych regulacji obywatele Polski, którzy podróżują do USA muszą posiadać wizę lub wizę tranzytową (dotyczy osób podróżujących tranzytem przez USA). Informacje o aktualnej procedurze uzyskania wizy do USA można znaleźć na oficjalnej stronie: Ubieganie się o wizę do USA. Wizy wydawane są najczęściej na 10 lat. 

paszport Noamfein Dreamstime.com polski paszport
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Noamfein Dreamstime.com

Co się zmieni po zniesieniu wiz do USA dla Polaków

W przypadku zniesienia wiz do USA Polska będzie jednym z krajów objętych ruchem bezwizowym. Polacy będą mogli skorzystać z prostszego sposobu autoryzacji pobytu – składać wniosek ESTA. W przypadku dłuższych pobytów (studia, praca) będzie wymagana cały czas wiza. 

Zmieni się również koszt całego procesu. Wiza nieimigracyjna to koszt 160 dolarów, ESTA – 14 dolarów. Podróżowanie do USA może być bardziej budżetowe – aktualne oferty lotów do USA znajdziesz u nas: flipo.pl/tanie-loty.

Cały czas jednak trzeba pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy przy podróży do USA posiada się wizę lub ESTA decyzję o wpuszczeniu na teren Stanów Zjednoczonych podejmuje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).

Dlaczego zniesienie wiz do USA tyle trwa?

Zniesienie wiz nie zależy od dobrej woli prezydenta USA lub tego sympatii/antypatii. Kraje, które objęte są ruchem bezwizowym musiały spełnić szereg wymogów. Jednym z nich jest przede wszystkim to, aby odsetek odmów wydawania wiz spadł poniżej 3%. Jak podaje Wprost w 2017 wynosił on 5,9%, w 2018 roku wynosił on już 3,99%. Polska jest więc na dobrej drodze do tego, żeby osiągnąć cel. 

American Airlines będzie latać z Krakowa a kwestia wiz

Silną przesłanką o zniesieniu wiz do USA dla Polaków dla wielu jest pojawienie się amerykańskiego przewoźnika w Polsce. Jak informowaliśmy na początku sierpnia: Amerykański przewoźnik American Airlines ogłosił otwarcie nowej trasy z polskiego lotniska. Od maja przyszłego roku z Krakowa będzie się latać do Chicago. Po zniesieniu wiz do USA zainteresowanie lotami do Stanów Zjednoczonych wzrośnie, dlatego też w tym kontekście nie dziwi pojawienie się konkurencyjnych dla LOT-u  linii lotniczych w Krakowie (narodowy przewoźnik realizuje już trasę Kraków – Chicago).

American Airlines,
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Miguel Ángel Sanz Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top