Connect with us
Milford Sound, Nowa Zelandia,

Artykuły

Lecisz do Nowej Zelandii? Przed wyjazdem załatw NZeTA!

Lecisz do Nowej Zelandii? Przed wyjazdem załatw NZeTA!

Od 1 października 2019 roku żeby spędzić wakacje w Nowej Zelandii konieczna będzie eTA (NZeTA). Bez tego dokumentu pasażerowie nie będą wpuszczeni na pokład samolotu lecącego do Nowej Zelandii. Co to oznacza dla Polaków?

Tongariro, Nowa Zelandia
Jezioro Emerald na szlaku Tongariro Crossing, fot. Filip Fuxa Dreamstime.com

Co to jest eTA (NZeTA)?

ETA (Electronic Travel Authorization) to Elektroniczna Autoryzacja Podróży. Nie jest to wiza, eTA jest dokumentem, który otrzymują obywatele kraju, który objęty jest ruchem bezwizowym. Taki dokument np. potrzebny jest przy podróży do Kanady (lub tranzytu przez Kanadę). Od 1.10.2019 roku obowiązek autoryzacji przed wyjazdem będzie wymagana również w przypadku podróży do Nowej Zelandii. Obowiązek dotyczy 60 krajów, w tym Polski.

Procedura wniosku eTA do Nowej Zelandii

Wniosek o autoryzację podróży do Nowej Zelandii trzeba złożyć przed odbyciem podróży na stronie immigration.govt.nz. Koniecznie jest posiadanie ważnego paszportu. Podczas wypełniania formularza trzeba odpowiedzieć na przedstawione pytania. Według informacji złożenie wniosku trwa kilka minut. Po akceptacji ze strony urzędu eTA będzie wysłana na podany adres email. Wniosku nie polecamy składać na ostatnią chwilę.

Przesiadka w Nowej Zelandii a eTA

Nawet jeśli Twoim miejscem docelowym jest inny kraj i tylko przesiadasz się w Nowej Zelandii, potrzebujesz mieć eTA.

Koszt eTA do Nowej Zelandii

ETA do Nowej Zelandii kosztuje 9 NZD (ok. 22 PLN) – wniosek składany poprzez aplikację lub 12 NZD (ok. 30 PLN), jeśli wniosek jest składany przez stronę internetową. To sumy trzeba również doliczyć opłatę turystyczną (IVL), która wynosi 35 NZD (ok. 90 PLN).

Ważność eTA do Nowej Zelandii

ETA to Nowej Zelandii jest ważna 2 lata i umożliwia wielokrotny wjazd w tym czasie. W przypadku pobytu inny niż turystyczny, sprawdź informacje nt. obowiązków wizowych do Nowej Zelandii na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych / Nowa Zelandia.

Brak posiadania eTA przy podróży do Nowej Zelandii

Brak posiadania eTA przy podróży do Nowej Zelandii po 1.10.2019 roku spowoduje, że pasażer nie będzie wpuszczony na pokład samolotu.

Linia lotnicza, która realizuje lot do Nowej Zelandii nie bierze odpowiedzialności za niedotrzymanie przez pasażera obowiązków wizowych, tranzytowych i braku posiadania odpowiednich dokumentów podróży eTA.

Matamata - wioska hobbitów, Nowa Zelandia
Matamata – wioska hobbitów, fot. Shan Li Fang Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product