Connect with us
Plaża Balos, Kreta

TOP oferty

Urlop w Grecji: tak smakuje Kreta, loty od 169 zł

Urlop w Grecji: tak smakuje Kreta, loty od 169 zł

Grecka wyspa o której mówią różne legendy – Kreta bezsprzecznie posiada niesamowitą atmosferę. Tradycyjna kuchnia, plaże i ukryte przyrodne skarby są gwarancją udanego urlopu. Jeszcze się zastanawiasz? Sprawdź nasz krótki przewodnik po wyspie, sprawdź jak smakuje Kreta!

Pałac w Knossos

Odwiedzając greckie wyspy odnosi się wrażenie, że prawie każde miejsce związane jest jakoś z mitami oraz historycznymi wydarzeniami. Niedaleko stolicy Krety, Heraklionu znajdziesz prawdopodobnie najważniejszą atrakcję – pałac w Knossos. Budowla pochodzi z okresu kultury minojskiej i liczy około 3,5-4 tysiące lat. W czasach swojej świetności w pałacu było około 1300 pomieszczeń. Spacerując po ruinach można przekonać się o wielkości kompleksu i wyobrazić jak to musiało wyglądać przed kilkoma tysiącami lat.

Pałac w Knossos, Kreta
Pałac w Knossos, fot. Emily Karakis Unsplash

Wąwóz Samaria Gorge

Jedną z najpopularniejszych wycieczek na Krecie jest wyprawa do wąwozu Samaria Gorge. Nazywany jest “europejskim Wielkim Kanionem” – ma około 16 km długości i leży na terenie Parku Narodowego Samaria (pasmo Gór Białych). Kilkunastokilometrowa trasa prowadzi przez jedne z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Majestatyczne ściany, które mają wysokość nawet 500 metrów, skalne bramy i endemiczne gatunki roślin i zwierząt – przejście wąwozem Samaria nie należy do łatwych, ale z pewnością będzie niezapomniany.

Samaria Gorge, Kreta
Samaria Gorge, Kreta, fot. Mor Shani Unsplash
Samaria Gorge, Kreta
Samaria Gorge, Kreta, fot. proslgn Shutterstock

Jaskinia Matala

Historia jaskiń sięga neolitu. Swego czasu służyły jako katakumby i… ulubione miejsce spotkań hippisów. Podobno miał tu też spędzić jakiś czas Bob Dylan. W jaskiniach można zobaczyć wydrążone pomieszczenia a w nich skalne ławy.

Matala, Kreta
Matala, Kreta, fot. Joachim Ansorg Unsplash

Wyspa Chrissi

Kretę otaczają mniejsze wyspy, które można zobaczyć podczas rejsu żaglówką lub statkiem wycieczkowym. Na południowym zachodzie od Krety znajdziesz Chrissi, który zachwyca swoim kolorem wody i plażami. Najlepszymi z nich są: Belegrina i Agios Nikolaos.

Wyspa Chrissi, Kreta, fot. Georgios Tsichlis Shutterstock
Wyspa Chrissi, Kreta, fot. Georgios Tsichlis Shutterstock

Smaki Krety

Kuchnia grecja obfituje w mięsa i warzywa oraz ryby. Kreta słynie z sera graviera, który jest produkowany z mleka owiec. Popularne są tu też karczochy. Będąc w restauracji lub tawernie warto spróbować lokalne przystawki, souvlaki, jagnięcinę, grillowane warzywa. Prawdziwa grecka uczta nie obejdzie się bez wina. Na Krecie uprawa winorośli ma już 5 tysięcy lat. W sklepach można spotkać wina pochodzące z endemicznych odmian winorośli (np. vilana, vidiano, dafni).

Graviera - słynny ser z Krety, fot. annaj77 Shuttterstock
Graviera – słynny ser z Krety, fot. annaj77 Shuttterstock
Greckie souvlaki,
Greckie souvlaki, fot. ERROR 420 Unsplash

Bilety lotnicze na Kretę

Z Polski na Kretę do Chanii polecisz z Krakowa, Wrocławia i Warszawy oraz Wiednia. Do Heralkionu polecisz z Wiednia, Berlina, Warszawy, Gdańska i Krakowa.

Plaże na Krecie

Plaża Balos, Kreta
Plaża Balos, Kreta, fot. Krzysztof Kowalik Unsplash
Plaża Elafonisi, Kreta
Plaża Elafonisi, Kreta, fot. Patryk Kosmider Shutterstock

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top