Connect with us
Karlowe Wary

Artykuły

Czeskie uzdrowiska

Czeskie uzdrowiska

Region turystyczny Zachodnioczeskie Uzdrowiska jest wyjątkowy ze względu na ilość wypływów wód i gazów mineralnych. Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie tworzą słynny trójkąt uzdrowiskowy. Chciałbyś połączyć przyjemne z pożytecznym? Sprawdź, jakie atrakcje czekają Cię w tym regionie!

Karlowe Wary (Karlovy Vary)

Największe i zarazem najsłynniejsze uzdrowisko w Czechach zostało założone w połowie XIV wieku. Karol IV, przyszły cesarz rzymski i król czeski założył osadę Gorące Łaźnie koło Łokci – w miejscu, gdzie odkryto gorące źródła. Z czasem jednak zaczęto ją nazywać Karlowe Wary (od imienia Karl – Karol), prawa miejskie zostały nadane w 1370 roku.

Sercem miasta jest kolumnada Vřídelná ze źródłem mineralnym Vřídlo. Inne kolumnady (czyli odpowiedniki polskich pijalni wód), na które natkniesz się podczas wędrówki, to Sadová, Tržní, kamenná Mlýnská i Zámecká. Warto również wiedzieć, że to miasto jest miejscem narodzin znanego na świecie likieru ziołowego – Becherovka. Niektórzy twierdzą, że ma ona podobne właściwości jak wody uzdrowiskowe. 

Mlýnská kolonáda w Karlowych Warach
Mlýnská kolonáda w Karlowych Warach, fot. Ralf Gervink Pixabay

Spacerując po mieście można natrafić na ciekawą architekturę (głównie w stylu secesyjnym) – uwagę zwraca między innymi Grandhotel Pupp, którego historia sięga 1701 roku. W sklepikach można natrafić na specjalne wafelki – tzw. Lázeňské oplatky.

Karlowe Wary
Karlowe Wary, fot. DaLiu Shutterstock
Karlowe Wary
Karlowe Wary, fot. IsaThalheim Pixabay

Tereny górskie zajmują znaczną część miasta. Okolice są więc stworzone nie tylko do spacerów, ale dzięki licznym górskim szlakom – do pokonania ciekawych tras. Miasto Karlowe Wary znane jest również ze względu na organizowany tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy, którego historia sięga 1946 roku. Ciekawostką jest to, że w Karlowych Warach znajduje się lotnisko – rosyjska linia lotnicza Pobeda obsługuje loty do Moskwy i Sankt Petersburga.

Mariańskie Łaźnie (Mariánské Lázně)

Miasto otoczone przyrodą Puszczy Sławkowskiej jest miastem kolumnad, źródeł, parków i pięknych zakątków. Dzięki historycznemu centrum jest także klejnotem architektury. Centrum tworzy promenada z żeliwną konstrukcją, Śpiewająca fontanna i kilka źródeł. Łącznie ma być ich aż 40. 

Puszcza Sławkowska to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do poznawania okolic. 

Mariańskie Łaźnie
Mariańskie Łaźnie, fot. Kletr Shutterstock

Wśród ofert relaksu i stref odnowy biologicznej warto wybrać się do hotelu Imperial albo Hvězda. Mariańskie Łaźnie angielski król Edward VII, Goethe, Wagner, Strauss, Kafka, Freud, Edison, czy też Mark Twain.

Franciszkowe Łaźnie (Františkovy Lázně)

W porównaniu z Mariańskimi Łaźniami albo Karlowymi Warami Franciszkowe Łaźnie wydają się małym prowincjonalnym miasteczkiem. Jednak taki klimat może wielu odpowiadać – leniwe spacery, odpoczynek w parku i możliwość skorzystania z dóbr wód leczniczych – Franciszkowe Łaźnie to raj w miniaturce.

Uzdrowisko zostało założone pod koniec XVIII wieku przez austriackiego cesarza Franciszka I. Uwagę zwracają odrestaurowane budynki – fasady są głównie żółto-białe, dzięki czemu zabudowa jest spójna i uporządkowana.

Franciszkowe Łaźnie
Franciszkowe Łaźnie, fot. anatemanovotrics Pixabay

Poznając okolice warto wybrać się do niedalekiej miejscowości, leżącej na granicy z Niemcami, Cheb, gdzie znajduje się zamek.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.5/5 - (2 votes)
//
To Top