Connect with us
Zamek Moszna,

Artykuły

5 ciekawych zamków na południu Polski

5 ciekawych zamków na południu Polski

Klimat, aura tajemniczości i legendy, które pobudzają wyobraźnię – każdy zamek na swoją historię, którą warto poznać. Duchy? Podobno można je zobaczyć przy odrobinie szczęścia ;). Planujesz wyjazd lub urlop w Polsce Południowej? Polecamy 5 ciekawych zamków, które warto odwiedzić!

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze, województwo śląskie

Jura Krakowsko-Częstochowska to popularny kierunek turystyczny. Wybierają go miłośnicy aktywnego wypoczynku i zainteresowani historią oraz ciekawymi miejscami. Dzięki licznym szlakom pieszym i rowerowym można spędzić miło czas na łonie natury. Zamek Ogrodzieniec znajduje się prawdopodobnie w każdym podręczniku szkolnym – charakterystyczne ruiny położone są na Szlaku Orlich Gniazd. 

Zamek został zbudowany w XIV wieku z inicjatywy Króla Kazimierza Wielkiego. Przez kilkaset lat zmieniał właścicieli i popadał w coraz większą ruinę. Dzięki pracom konserwacyjnym i zabezpieczającym zamek udostępniony jest za zwiedzających.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec, fot. m k Pixabay

Ciekawostką jest to, że ogrodzieński zamek był wielokrotnie tłem filmowym (kręcono tu np. “Zemstę” Andrzeja Wajdy, zamek pojawił się również w serialu “Wiedźmin”).

Z zamkiem w Ogrodzieńcu związanych jest kilka legend. Jednak z nich mówi, że w księżycowe noce na murach można dostrzec wielkiego czarnego psa, który ciągnie za sobą łańcuch. Legenda mówi, że jest to dusza bogatego i okrutnego kasztelana krakowskiego, Stanisława Warszyckiego, który był jednym z panów Zamku Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec, fot. Kris Abraks Pixabay

Zamek Książ, Wałbrzych, województwo dolnośląskie

Znajdujący się na Szlaku Zamków Piastowskich, Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku. Pierwszy właściciel, Bolko I świdnicko-jaworski, zlecając jego budowę chciał stworzyć “klucz do Śląska”. Jego późniejszymi właścicielami byli czescy, węgierscy. Wielokrotnie był przebudowywany, w czasie II wojny światowej został skonfiskowany przez reżim nazistowski, była tu też kwatera Hitlera… Na zamku mieszkała Maria Teresa Olivia Hochberg von Pless, zwana Daisy.

W drugiej połowie XIX wieku zaczynają się prace remontowe i konserwatorskie. Po latach prac cały czas są odkrywane różne artefakty związane z jego bogatą historią. Styl architektoniczny zamku określany jest jako eklektyczny – elementy budowy i wystroju są w różnych stylach – gotyckim, renesansowym, rokoko.

Zamek Książ, fot. Zamek w Niedzicy
Zamek Książ, fot. SofieLayla Thal Pixabay

Zobacz jak wygląda zamek Książ z lotu ptaka: wirtualny spacer 360° zamek Książ. Zamek Książ udostępniony jest również zwiedzającym, warto zajrzeć również do książańskich taras.

Zamek Książ,
Zamek Książ, fot. numer226 Pixabay

Zamek Dunajec, Niedzica-Zamek, województwo małopolskie 

Malowniczo położona warownia na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego jest jedną z najważniejszych atrakcji w regionie polskiego Spisza. Został zbudowany w XIV wieku. Początkowo zamek pełnił funkcje obronne, był węgierską strażnicą na granicy z Polską. Później stał się rezydencją wiejską. Zamek miał wielu właścicieli, był przebudowywany i niszczony pożarami. Od 1920 roku część Spisza wraz z zamkiem znalazły się w granicach Polski. Od 1945 roku stał się własnością Skarbu Państwa. Udostępniony jest dla zwiedzajacych.

Zamek w Niedzicy,
Zamek w Niedzicy, fot. monikasmigielska Pixabay

Z zamkiem wiążę się ciekawa legenda, która po dziś dzień pobudza wyobraźnię. Podczas prac konserwatorskich na światło dzienne wypłynęła historia z testamentem Inków.

“Źródeł tej nieprawdopodobnej historii należy doszukiwać się w połowie XVIII wieku, kiedy to Sebastian Berzeviczy, potomek rodu, który wybudował słynną węgierską warownię w Niedzicy, wyjechał do Ameryki Południowej. Tam poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Z tego związku przyszła na świat ich córka Umina. Około 1781 r. wybuchło powstanie Indian przeciwko Hiszpanom. Przywódcą powstania był Tupac Amaru. W tym czasie Umina wyszła za mąż za bratanka Tupac Amaru noszącego to samo imię. Powstanie poniosło klęskę, a jego przywódca został stracony. Bratanek wodza pozostał jedynym przedstawicielem, który mógł objąć tron Inków. Wraz z żoną Uminą, teściem Sebastianem oraz innymi wodzami indiańskimi, Tupac Amaru zabierają ze sobą część skarbów uciekł do Europy […]. Schronienie znaleźli na zamku w Niedzicy […]” – zamek-w-niedzicy.pl.

Tam też miała zostać zakopana część skarbu inkaskich zbiegów – informacje o miejscu miały się znajdować w testamencie spisanym inkaskim pismem węzełkowym „Quipu”. Podobno miał być znaleziony na terenie zamku. Po dziś dzień jednak historia nie została wyjaśniona, rzekomy potomek Inki, Andrzej Benesz, próbował podobno znaleźć owy skarb, ale zginął w wypadku samochodowym.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy, fot. Dariusz Staniszewski Pixabay

Wybierając się w okolice warto odwiedzić również zamek w Czorsztynie i jego imponujące ruiny z XIV wieku oraz Pieniński Park Narodowy.

Zamek w Mosznej, województwo opolskie

Zamek, a raczej pałac (niemiecki Schloss Moschen) wygląda okazale i reprezentacyjnie. Bajkowa architektura powoduje, że jest jedną z największych atrakcji w regionie. Został zbudowany w XVIII wieku, ma aż 99 wież i 365 pomieszczeń. Nie brakuje również krypty. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów.

Zamek Moszna,
Zamek Moszna, fot. andreas N Pixabay

Ciekawostką jest, że w pałacu znajdowało się Centrum Terapii Nerwic. Część pałacu w Mosznej udostępniona jest dla zwiedzających, ciekawą propozycją jest możliwość noclegu w jednej z komnat. Otoczony jest okazałym parkiem, gdzie można znaleźć trzystuletnie dęby.

Zamek Krzyżtopór, Ujazd, województwo świętokrzyskie

Magia i tajemnicza atmosfera – zamek Krzyżtopór będący obecnie ruiną jest ciekawym miejscem na mapie Polski. Jego budowa rozpoczęła się w XVII wieku. Inicjatorem jego budowy i fundatorem był Krzysztof Ossoliński, wojewoda sandomierski. Jako wykształcony człowiek chciał zbudować siedzibę, która byłaby okazała i podziwiana. Chciał, żeby przyćmił inne siedziby magnackie. Była to największa budowla tego typu do czasów powstania Wersalu.

Jej typ jest określany jako palazzo in fortezza – oznacza to połączenie wygodnej rezydencji z funkcją obronną.Powierzchnia zamku to 1,3 hektara, łączna długość murów wynosi 600 metrów. Do jego budowy zużyto 200 tysięcy cegieł i 30 tysięcy dachówek. Dla turystów zostały przygotowane różne trasy zwiedzania (więcej: zamek Krzyżtopór) – jedna z nich wytyczona jest na przykład w piwnicach.

Zamek Krzyżtopór,
Zamek Krzyżtopór, fot. monikasmigielska Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top