Connect with us
Zamek Cardiff, Walia

Artykuły

Najpiękniejsze zamki w Walii

Najpiękniejsze zamki w Walii

Podróżując po Wielkiej Brytanii warto wybrać się do niewielkiej Walii położonej nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim. CNN podaje, że w kraju znajduje się najwięcej zamków w przeliczeniu na metr kwadratowy. Historia wielu spośród 600 zamków sięga czasów średniowiecza.Z zestawienia najpiękniejszych zamków Walii przygotowanego przez CNN wybraliśmy te najciekawsze. Zapraszamy w niezapomnianą podróż po Walii!

Zamek Cardiff 

Znajdujący się w stolicy Walii zamek jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w kraju. Położony w centrum nowoczesnego miasta jest raczej wiktoriańską rezydencją niż smaganą wiatrem ruiną. W tym miejscu w I wieku naszej ery Rzymianie postawili fort, później Normanowie postawili tu monumentalny zamek obronny. Od XI wieku zamek w Cardiff był wiele razy przebudowywany. W XIX wieku zyskał charakter z epoki wiktoriańskiej. Imponujące są wnętrza: tematyczne pokoje, czy też ogród na dachu.

Sufit w pokoju arabskim na zamku Cardiff Walia
Sufit w pokoju arabskim na zamku Cardiff, fot. Luke Ow Unsplash
Zamek Cardiff,Walia
Zamek Cardiff, fot. Greg Montani Pixabay

Zamek Harlech 

Położony w hrabstwie Gwynedd zamek Harlech został zbudowany w XIII wieku. Dostępu do średniowiecznej twierdzy chronią z trzech stron urwiska, czwartą jest fosa przez którą przerzucono “pływającą kładkę”. O historii zamku Harlech można usłyszeć w ulubionej pieśni fanów rugby “Men of Harlech”, która nawiązuje do oblężeń zamku z XV wieku. Harlech został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Zamek Harlech, Walia
Zamek Harlech, fot. Dave Noonan Pixabay

Zamek Caerphilly 

Największy zamek Walii i drugi co do wielkości w całej Wielkiej Brytanii położony jest w południowej części kraju. Otoczony jest sztucznym jeziorem. Jego historia sięga XIII wieku.

Ciekawostką jest to, że Caerphilly jest również nazwą twardego białego sera, którego produkcja sięga lat 30. XIX wieku.

Zamek Caerphilly, Walia
Zamek Caerphilly, fot. Andy Watkins Unsplash

Zamek Caernarfon

Według CNN jest to jeden z najbardziej spektakularnych zamów w Walii. Został zbudowany przez Edwarda I, krola Anglii. Potężna cytadela jest otoczona basztami. To właśnie tu dwukrotnie miała miejsce ceremonia nadania tytułu księcia Walii dziedzicom brytyjskiego tronu.

Zamek Caernarfon, Walia
Zamek Caernarfon, fot. Neil Thomas Unsplash

Zamek Beaumaris

Położony na wyspie Anglesey zamek zawdzięcza swoją nazwę podłożu na którym został zbudowany. Beau mareys to w tłumaczeniu “piękne mokradło”. Znany jest na świecie jako największy zamek, który nie został dokończony. Wieże, brama czy też baszty były postawione, ale nie w planowanej wysokości.

Zamek Beaumaris, Walia
Zamek Beaumaris, fot. CeeKay Pixabay

Zamek Conwy 

Najdroższa inwestycja Edwarda I – zamek Conwy został zbudowany w rekordowym czasie. Imponującą twierdzę postawiono w zaledwie 4 lata w XIII wieku. Został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Z wież, których jest ponad 20, rozpościera się wspaniały widok na okolicę, rzekę Conwy i Zatokę Liverpoolską.

Zamek Conwy, Walia
Zamek Conwy, fot. K. Mitch Hodge Unsplash

Zamek Penrhyn

Większość zamów zaczęto budować w XIII wieku, Penrhyn datowany jest na pierwszą połowę XIX wieku. Neogotycki zamek stylem nawiązuje do zamków normańskich. Wielu twierdzi, że ekstrawagandzki wystrój wnętrz, malowane tapety, obrazy przedstawiające pracę niewolników na plantacjach trzciny cukrowej, ale również Rembrandta i Ramseya, kolekcja domków dla lalek są przesadą w porównaniu z wiktoriańskimi elementami.

Zamek Penrhyn, Walia
Zamek Penrhyn, fot. Greg Montani Pixabay

Zamek Chirk

Zamek został wzniesiony na przełomie XIII wieku. Imponuje swoim prostym, stylem. Przez wieki były w rękach różnych rodzin szlacheckich. Obecnie jest w posiadaniu organizacji National Trust i nie jest zamieszkany. Warto przejść się po okolicznych ogrodach.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top