Connect with us
Londyn

Artykuły

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii od stycznia 2021 roku – ile będzie kosztować wiza?

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii od stycznia 2021 roku – ile będzie kosztować wiza?

Swobodny przepływ ludzi między Wielką Brytanią a Unią Europejską zakończy się 31 grudnia 2020 r., a od 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo wdroży punktowy system imigracyjny, który zrówna status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw i który będzie priorytetowo traktować umiejętności i talenty danej osoby a nie skąd dana osoba pochodzi.

Nie będzie już możliwości swobodnego szukania zarobku w Wielkiej Brytanii. Od 1 stycznia 2021 roku osiedlenie się i podjęcie pracy lub rozpoczęcie studiów w Wielkiej Brytanii będzie łączyło się z wcześniejszym uzyskaniem wizy.

Wiza do Wielkiej Brytanii

Po Brexicie w przypadku podróży turystycznych Wielka Brytania będzie uznawała dowody osobiste, a od 1 października 2021 roku tylko paszporty (czytaj więcej: Od 1 października 2021 podróż do Wielkiej Brytanii tylko z ważnym paszportem). Zmienią się zaś zasady dla osób, które chciałyby osiedlić się tam i podjąć pracę. 

Od 1 stycznia 2021 r., osoby, które nie mieszkają jeszcze w Wielkiej Brytanii lub nie mają prawa pobytu wynikającego z umowy o wystąpieniu z UE, jako obywatele UE będą musiały spełnić określone wymagania, aby studiować lub pracować w Wielkiej Brytanii. Konieczne będzie również poddanie się pewnym kontrolom, w tym kontroli karalności w Wielkiej Brytanii. Będzie można nadal przyjechać do Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy bez ubiegania się o wizę i będzie można uczestniczyć w wielu czynnościach, w tym turyzm, odwiedzanie rodziny i przyjaciół, krótkoterminowe studia i działania związane z biznesem, takie jak spotkania i konferencje.

Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii 

Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii do dnia 31 grudnia 2020 r. i ich rodziny mogą złożyć wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej, aby móc nadal mieszkać w Wielkiej Brytanii po dniu 30 czerwca 2021 r. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2021 r. Aby dowiedzieć się więcej o statusie osoby osiedlonej i aby złożyć wniosek, prosimy wejść na stronę GOV.UK.

Punktowy system imigracyjny a otrzymanie wizy

Wnioski można będzie składać na stronie GOV.UK, osoby składające wniosek będą musiały wykazać, że spełniają odpowiednie kryteria i będą musiały zdobyć liczbę punktów wymaganych do uzyskania wizy, o którą się ubiegają. Ścieżki wizowe zaczną być udostępniane jeszcze w tym roku i będą kontynuowane w 2021 roku.

Za wniosek będzie trzeba uiścić opłatę, a osoby, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii na dłużej niż 6 miesięcy, być może będą musiały zapłacić dopłatę imigracyjną na cele opieki zdrowotnej (Immigration Health Surcharge), która umożliwi im dostęp do brytyjskiej Państwowej Służby Zdrowia (NHS).

Ceny wniosków wizowych będą wynosić od 678,95 euro do 1567,14 euro.

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii od stycznia 2021 r.

Wiza dla wykwalifikowanych pracowników.

Punktowy system imigracyjny otworzy ścieżkę wizową dla wykwalifikowanych pracowników. Aby kwalifikować się do tej wizy, należy przedstawić: 

 • ofertę pracy od sponsora posiadającego licencję brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office) na wymaganym poziomie umiejętności,
 • wynagrodzenie na odpowiednim poziomie minimalnego wynagrodzenia, wypłacanego przez sponsora (zwykle 26.500 GBP lub aktualna stawka dla ich konkretnej pracy, w zależności od tego, które jest wyższe),
 • język angielski na poziomie średnim B1 (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego).

Wiza studencka w Wielkiej Brytanii

Wnioskodawcy będą musieli spełnić pewne wymagania, aby studiować w Wielkiej Brytanii na podstawie wizy studenckiej. Należy przedstawić: 

 • ofertę przyjęcia do placówki edukacyjnej, posiadającej licencję brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office),
 • umiejętność mówienia, czytania, pisania i rozumienia w języku angielskim, 
 • posiadanie wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać się i zapłacić za szkołę, 
 • rzeczywisty zamiar studiowania w Wielkiej Brytanii .

Zostanie wprowadzona osobna wiza dla uczniów w wieku od 4 do 17 lat (Child Student Visa), którzy chcą uczyć się w niezależnej szkole.

Wiza dla absolwentów w Wielkiej Brytanii

Po pomyślnym ukończeniu studiów na poziomie licencjackim lub wyższym w Wielkiej Brytanii, będzie można ubiegać się o wizę dla absolwentów na pobyt i pracę, lub znalezienie pracy, przez maksymalny okres 2 lat (3 lata dla doktorantów) po ukończeniu studiów. 

Wiza ta będzie dostępna od lata 2021 i obejmie międzynarodowych studentów, którzy byli sponsorowani przez placówkę edukacyjną, posiadającą licencję brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office), która w przeszłości stosowała się do wymogów imigracyjnych rządu brytyjskiego.

Źródło: gov.uk


Specjalne znizki dla naszych czytelników

 • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
 • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
 • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

 • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top