Connect with us
Karta pokładowa i paszport,

Artykuły

Zmiana danych na bilecie

Zmiana danych na bilecie

O ile w przypadku biletów na autobus bilet nie jest imienny i może go wykorzystać tak naprawdę ktokolwiek to w przypadku biletów na samolot kwestia jest bardziej skomplikowana. Zmiana danych na bilecie lotniczym określona jest przez zasady oraz regulaminy linii lotniczych. Pod zmianą danych rozumie się zmianę daty lotu, miejsca wylotu albo przylotu lub też zmiany danych osobowych podróżującego.

Czy można sprzedać bilet komuś innemu? Ile to kosztuje? Czy literówka może spowodować, że nie zostanie się wpuszczonym do samolotu?

Linie niskobudżetowe

Linie niskobudżetowe takie jak Ryanair, Wizzair, Easyjet w swoich regulaminach umożliwiają dokonywanie zmian, w większości jednak koszt takiej zmiany jest bardzo wysoki. Najpóźniej można tego dokonać do kilku godzin przed podróżą.

Zmiana terminu lotu

Zmiana terminu lotu jest możliwa za dodatkową opłatą. Koszt zmiany daty lotu obliczany jest następująco: pobierana jest opłata za zmianę (w zależności od cennika może to kosztować ok. 30-50 euro/1 lot/1 osoba) oraz różnica w cenie biletu (jeśli na nowe daty bilet jest droższy pobierana jest różnica między zapłaconą sumą a nową ceną biletu, jesli zas jest niższa opłata wynosi 0), może też być pobierana opłata serwisowa biura podróży.

  • Zmiana terminu lotu w Rayanair: od 35 do 95 euro od pasażera w jedną stronę.
  • Zmiana terminu lotu w Wizzair: od 30 do 40 euro od pasażera w jedną stronę.

Zmiana miejsca wylotu lub przylotu

Zmiana miejsca wylotu lub przylotu jest możliwa za dodatkową opłatą. Koszt zmiany daty lotu obliczany jest następująco: pobierana jest opłata za zmianę (w zależności od cennika może to kosztować 30-50 euro/1 lot/1 osoba) oraz różnica w cenie biletu (jeśli przy nowej destynacji bilet jest droższy pobierana jest różnica między zapłaconą sumą a nową ceną biletu, jesli zas jest niższa opłata wynosi 0), może też być pobierana opłata serwisowa biura podróży.

  • Zmiana terminu lotu w Rayanair: od 35 do 95 euro od pasażera w jedną stronę.
  • Zmiana terminu lotu w Wizzair: od 30 do 40 euro od pasażera w jedną stronę.

Zmiana imienia i nazwiska pasażera

Zmiana danych osobowych podróżującego w tanich liniach jest możliwa za dodatkową opłatą. Koszt takiej zmiany jest bardzo wysoki (około 50-70 euro/1 lot/1 osoba) i czasami opłacalne jest kupienie zupełnie nowego biletu.

  • Zmiana imienia/nazwiska w Ryanair: od 115 do 160 euro za pasażera.
  • Zmiana imienia/nazwiska w Wizzair: 45 euro za lot od jednego pasażera.
Dane na bilecie muszą być taki same, jak na dokumencie podróży,
Dane na bilecie muszą być taki same, jak na dokumencie podróży. Ich zmiana może być niemożliwa lub wiązać się z wysokomi opłatami, fot. Kylie Anderson Unsplash

Zmiana nazwiska po ślubie lub rozwodzie

Kupując bilet zastanów się, czy w momencie wylotu będziesz posługiwać się tymi samymi danymi, czy w międzyczasie nie planujesz ślub i wiesz, że będziesz zmieniać nazwisko. Zmiana danych ze względu na ślub lub rozwód jest możliwa. Konieczny jest kontakt z przewoźnikiem lub biurem podróży i przesłanie m.in. aktu zawarcia małżeństwa lub rozwodu i skanu nowego dokumentu. Po ślubie lub rozwodzie zanim zmienisz dane w dowodzie lub paszporcie skontaktuj się z urzędem i spytaj się, czy można złożyć wniosek po odbyciu podróży, wtedy mają ważny dowód lub paszport, gdzie są te same dane jak na bilecie nie ma konieczności ich zmiany. Tanie linie lotnicze mogą pobrać za taką zmianę niewielką opłatę, w przypadku pośrednictwa przez biuro podróży może być doliczona opłata serwisowa.

Literowki i złączone imiona i nazwiska na bilecie oraz drugie imiona lub niepoprawna płeć

W trakcie rezerwacji konieczne jest podanie poprawne danych, czyli takich jakie znajdują się na dokumencie podróży (dowodzie osobistym lub paszporcie). Jeśli masz dwa imiona, podaj oba. Sprawdź na spokojnie, czy wszystkie dane, które podałeś są poprawne. Późniejsza zmiana w przypadku tanich linii w większości jest możliwa nieodpłatnie. W przypadku lotów w ramach Unii Europejskiej podanie drugiego imienia nie jest konieczne, ale zalecane jest jego podanie. „Złączenie” dwóch imion lub nazwisk na bilecie jest poprawne, nie jest to powód do niepokoju. Tak samo jak brak polskich lub innych znaków diakrytycznych nie jest błędem. Jeśli mimo wszystko po otrzymaniu biletu zauważyłeś, że jest błąd, skontaktuj się z linią lotniczą lub biurem podróży. Niektórzy przewoźnicy (np. Ryanair) umożliwiają korekcję literówek lub niepoprawnej płci bezpłatnie do 24 godzin od dokonania rezerwacji). Z drugiej jednak strony kontrola dokumentów na lotnisku zajmuje kilka sekund, możliwe, że osoba, która sprawdza nie zwróci na to uwagi, ale jesli juz sie tak stanie może w najgorszym przypadku odmówić wejścia do samolotu.

Rejsowe (tradycyjne) linie lotnicze

W trakcie rezerwacji konieczne jest podanie poprawne danych, czyli takich jakie znajdują się na dokumencie podróży (dowodzie osobistym lub paszporcie). Każda linia lotnicza określa w swoich regulaminach oraz zasadach konkretnych biletów zasady, które muszą akceptować podróżujący.

Zmiana terminu lotu

Dobrowolna zmiana terminu lotu jest określona przez zasady taryfy biletu, który został zakupiony. Większość biletów umożliwia dokonanie zmiany daty, jeśli jest to dozwolone, odbywa się to za opłatą. Koszt zmiany daty lotu obliczany jest następująco: pobierana jest opłata za zmianę (w zależności od linii taka opłata może wynosić od 0 do nawet 220 euro/1 osoba; niemowlęcia mogą mieć zniżkę) oraz różnica w cenie biletu (jeśli na nowe daty bilet jest droższy pobierana jest różnica między zapłaconą sumą a nową ceną biletu, jesli zas jest niższa opłata wynosi 0), może też być pobierana opłata serwisowa biura podróży.

Gdzie sprawdzić, czy da się zmienić w bilecie datę lotu? Linie lotnicze albo biura podróży w trakcie dokonywania rezerwacji przedstawią zasady danej taryfy i informują o jej limitach lub możliwościach. Jeśli masz wątpliwości, przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z biurem. Większość biletów, które są zakupione głównie w trakcie promocji jest jedna niezmiennych, nawet za opłatą nie ma możliwości zmiany.

Zmiana miejsca wylotu lub przylotu

Dobrowolna zmiana miejsca wylotu lub przylotu jest określona przez zasady taryfy biletu, który został zakupiony. Większość biletów umożliwia dokonanie zmiany daty, jeśli jest to dozwolone, odbywa się to za opłatą. Koszt zmiany lotu obliczany jest następująco: pobierana jest opłata za zmianę (w zależności od linii taka opłata może wynosić od 0 do nawet 220 euro/1 osoba; niemowlęcia mogą mieć zniżkę) oraz różnica w cenie biletu (jeśli na nowy bilet jest droższy pobierana jest różnica między zapłaconą sumą a nową ceną biletu, jeśli zaś jest niższa opłata wynosi 0), może też być pobierana opłata serwisowa biura podróży.

Gdzie sprawdzić, czy da się zmienić miejsce wylotu lub przylotu? Linie lotnicze albo biura podróży w trakcie dokonywania rezerwacji przedstawią zasady danej taryfy i informują o jej limitach lub możliwościach. Jeśli masz wątpliwości, przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z biurem. Większość biletów, które są zakupione głównie w trakcie promocji jest jedna niezmiennych, nawet za opłatą nie ma możliwości zmiany.

Zmiana imienia i nazwiska pasażera

Tradycyjne linie lotnicze zabraniają dokonywania zmiany pasażera. Bilety lotnicze są imienne i tylko niewiele tradycyjnych linii lotniczych umożliwia odstąpienie biletu komuś innemu i zmianę danych pasażera. Pozostaje więc anulować bilet na podstawie warunków biletu, ale nowy bilet dla nowego pasażera kupuje się w aktualnej cenie.

Zmiana nazwiska po ślubie lub rozwodzie

Tradycyjne linie lotnicze zabraniają dokonywania zmiany danych pasażera. Bilety lotnicze są imienne. Wyjątek mogą stanowić sytuacje takie jak zmiana nazwiska ze względu na zawarcie związku małżeńskiego lub rozwód i zmianę nazwiska (lub np. dodanie drugiego członu). Kupując bilet zastanów się, czy w momencie wylotu będziesz posługiwać się tymi samymi danymi, czy w międzyczasie nie planujesz ślub i wiesz, że będziesz zmieniać nazwisko. Po ślubie lub rozwodzie zanim zmienisz dane w dowodzie lub paszporcie skontaktuj się z urzędem i spytaj się, czy można złożyć wniosek po odbyciu podróży, wtedy mają ważny dowód lub paszport, gdzie są te same dane jak na bilecie nie ma konieczności ich zmiany.

Każdy przewoźnik podchodzi inaczej do tej kwestii. Jeśli już dotyczy Cię taka sytuacja i od momentu zakupu biletu do wylotu zmieniły się Twoje dane, skontaktuj się z linią lotniczą lub biurem podróży. Przygotuj akt zawarcia małżeństwa lub rozwodu, skan nowego dokumentu podróży. Linia lotnicza może poinformować Cię, że zmiana jest możliwa, ale za opłatą, może poinformować, że wystarczy tylko przetłumaczony dokument, możesz też usłyszeć, że musisz zrobić nową rezerwację na nowe dane w aktualnej cenie a stary bilet będzie refundowany.

Literówki i złączone imiona i nazwiska na bilecie oraz drugie imiona lub niepoprawna płeć

Wtrakcie rezerwacji konieczne jest podanie poprawne danych, czyli takich jakie znajdują się na dokumencie podróży (dowodzie osobistym lub paszporcie). Złączenie podwójnych imion i nazwisk jest poprawne, nie ma powodów do niepokoju. W przypadku jeśli w paszporcie pasażer ma dwa imiona lub nazwiska a na bilecie tylko jedno może spowodować problemy w trakcie kontroli paszportowej. Ogólnie pisząc jakakolwiek zmiana już podanych danych nie jest możliwa. Linia lotnicza lub biuro podróży może poinformować Cię o tym, że to, co są w stanie zrobić to przykładowo zostawić informację o błędzie i w zależności od podejścia osoby przy kontroli przed wejściem do samolotu czy celnej pasażer może być wpuszczony albo będzie mu odmówione wejście do samolotu. Możesz również otrzymać informację, że da się naprawić błąd, ale za opłatą. Niepoprawna płeć może być również problemem. W niektórych sytuacjach linia lotnicza może zaproponować bezpłatne lub odpłatne przeprowadzenie zmiany.

Ubezpieczenie od zmiany

Ubezpieczenie jest ważne na podstawie swoich warunków. Przed zakupieniem sprawdź zasady ubezpieczenia, żeby uniknąć rozczarowania. Przy zakupieniu ubezpieczenia w trakcie rezerwacji biletu poświęć na to chwilę lub skontaktuj się z biurem podróży i spytaj o warunki. Żadne ubezpieczenie nie spowoduje, że warunki zmiany lub anulacji biletu się zmienią. Jedną kwestią są warunki biletu, które określają, czy np. zmiana terminu albo podróżującego jest dozwolona albo nie, drugą ubezpieczenie. W przypadku jeśli ma miejsce wypadek ubezpieczeniowy firma ubezpieczeniowa może skontaktować się z przewoźnikiem lub biurem i pokryć koszty zmiany, jeśli są dozwolone przez zasady danego biletu albo jeśli takie zmiany nie są dozwolone, zakupią zupełnie nowy bilet. O ubezpieczeniu przeczytasz w osobnym artykule: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie podróży?

Ubezpieczenie podróży, korzystatne ubezpieczenia na flipo.pl
Ubezpieczenie podróży, fot. 279photo Studio Shutterstock

Kupiłeś bilet lotniczy na Flipo.pl i chcesz zmienić dane pasażera?

Skontaktuj się z działem pomocy klienta – agenci sprawdzą możliwość zmiany/rezygnacji z konkretnego zamówienia. Flipo.pl / Kontakt.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top