Connect with us
Trulli w Alberobello, Apulia, Włochy

TOP oferty

Apulia: domki trulli, klimatyczne miasteczka i plaże, Brindisi i Bari od 81 zł

Apulia: domki trulli, klimatyczne miasteczka i plaże, Brindisi i Bari od 81 zł

Szukasz miejsca we Włoszech, które nakarmi Twoją duszę i ciało? Wybierz się do Apulii! Region może pochwalić się najdłuższą linią brzegową i licznymi plażami, miasteczkami, które zachwycają swoją niepowtarzalną atmosferą, no i oczywiście przepysznym włoskim jedzeniem.

Zapraszamy w podróż po najlepszych miejscach w Apulii.

Bari

Citta Vecchia, stare miasto Bari odgrodzone jest dawnymi murami miejskimi. W stolicy regionu Apulia można zwiedzić zamek, romańsko-gotyckie kościoły i podziwiać pałace. W okolicach najpiękniejsze plaże znajdują się w Polignano a Mare, gdzie znajduje się grota Grotta delle Monache i miejska plaża Lama Monachile Cala Porto i Monopoli z małymi zatoczkami.

Z portu w Bari można popłynąć promem do Chorwacji (Dubrownika i Bar) oraz Albanii (Durrës).

Plaża Lama Monchile w Polignano a Mare, Włochy
Plaża Lama Monchile w Polignano a Mare, fot. Tupungato Dreamstime.com
Bari, fot. Włochy
Bari, fot. Aleksej Bergmanis Dreamstime.com

Alberobello i domki trulli

Okrągłe domki ze stożkowymi dachami z kamienia są jedną z największych atrakcji Apulii. Wiele z nich zostało przerobionych na pensjonaty, które można wynająć (sprawdź dostępność wolnych miejsc w Apulii na stronie hotele.flipo.pl). Najwięcej tego typu domów zachowało się w Alberobello, ze względu na duże znaczenie zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

Trulli w Alberobello, Apulia, Włochy
Trulli w Alberobello, Apulia, fot. Tupungato Dreamstime.com
Trulli w Alberobello, Apulia Włochy
Trulli w Alberobello, Apulia, fot. Stevanzz Dreamstime.com

Półwysep Gargano 

Mniej więcej w połowie drogi między Pescarą a Bari leży Półwysep Gargano, nazywany również “ostrogą włoskiego buta”. Na terenie półwyspu znajduje się Park Narodowy Gargano, jeden z największych we Włoszech. Można tu zobaczyć nawet 700-letnie sosny, które mają 40 m wysokości. W północnej części znajdują się dwa jeziora: słone jezioro Lago di Varano i Lago di Lesina. Półwysep jest również interesujący ze względu na Monte Calvo, szczyt mający 1065 m n.p.m. wysokości. Region jest wybierany również ze względu na przepiękne plaże, niektóre z nich są otoczone z jednej strony białymi klifami, np. plaża Vignanotica. Niedaleko Vignanotica znajduje się grota Grotte di Chiancaliscia.

Inspiracja podróżnicza: Najlepsze plaże na wschodnim wybrzeżu Włoch.

Plaża Vignanotica, Włochy
Plaża Vignanotica, fot. Tagstiles Dreamstime.com
Wybrzeże w Parku Narodowym Gargano, Włochy
Wybrzeże w Parku Narodowym Gargano, fot. Tupungato Dreamstime.com

Tarent

Prowincja Tarent jest jedną z perełek Apulii. Samo miasto dzięki swojemu położeniu ma długą i burzliwą historię. Jednym z najważniejszych atrakcji w Tarencie jest zamek Castello Aragonese. Tarent nazywany jest miastem dwóch mórz – położone jest nad dwoma akwenami: Mar Grande i Mar Piccolo.

Zamek Aragonese., Tarent Apulia
Zamek Aragonese., fot. Antanovich1985 Dreamstime.com

Niedaleko miasta znajdziesz przepiękny regionalny park Terre delle Gravine, który słynie z majestatycznych wąwozów.

Miasto Laterza położone jest na zboczu kanionu w parku Terre delle Gravine, Apulia
Miasto Laterza położone jest na zboczu kanionu w parku Terre delle Gravine, fot. Ermess Dreamstime.com

Ostuni

Ze względu na pomalowane na biało fasady budynków Ostuni nazywane jest La Città Bianca – “Białym Miastem”. Jednym z ważniejszych zabytków w mieście jest katedra Concattedrale di Santa Maria Assunta in Cielo z XV wieku.

Ostuni niedaleko Brindisi, Apulia
Ostuni niedaleko Brindisi, fot. Stevanzz Dreamstime.com

Brindisi

Miasto według legendy założył Diomedes, grecki bohater wojny trojańskiej. Brindisi jest znanym miastem portowym, dzięki rozwiniętej infrastrukturze często jest wybierany przez żeglarzy, którzy pływają po Morzu Śródziemnym. W mieście zachowało się wiele zabytków, jest tu też zamek Castello Svevo z XIII wieku.

Brindisi, Apulia
Brindisi, fot. Golasza Dreamstime.com

Gallipoli

Jeśli wybierasz się na włoski obcas, zahacz o Gallipoli, położone na zachodnim wybrzeżu. Najstarsza część miasta położona jest na wyspie na którą prowadzi zbudowany jeszcze w XVI wieku most. Urocze uliczki prowadzą między stary budynkami w których znajdują się kawiarnie i restauracje budzące się do życia o zmroku.

Gallipoli, Apulia
Gallipoli, fot. Milla74 Dreamstime.com
Plaża w Gallipoli, Apulia
Plaża w Gallipoli, fot. Toldiu74 Dreamstime.com

Lecce

Lecce leżące w południowej części regionu Apulia nazywane jest “Florencją południa” ze względu na swoją zabudowę i liczne zabytki, które są z czasów cesarstwa rzymskiego, np. amfiteatr. Barokowe kościoły, kamienice i pałace zachwycają swoją architekturą. Lecce położone jest ok. 15 km od morza, najbliższe plaże znajdują się w San Cataldo, Idrovore i San Foca.

Amfiteatr w Lecce,Włochy
Amfiteatr w Lecce, fot. Dorinmarius Dreamstime.com
Formacje skalne w Torre dell'Orso, niedaleko Lecce
Formacje skalne w Torre dell’Orso, niedaleko Lecce, fot. Zdeněk Matyáš Dreamstime.com
Grotta della Poesia, Jaskinia Poety w Roca Vecchia, niedaleko Lecce
Grotta della Poesia, Jaskinia Poety w Roca Vecchia, fot. Tupungato Dreamstime.com

Santa Maria di Leuca

Najbardziej wysuniętym na południe miejscem w Apulii i zarazem “końcem obcasa” jest miejscowość Santa Maria di Leuca. Znajdziesz tu 47-metrową latarnię morską i malowniczą przystań. Okolice są znane z tego, że jest tu wiele jaskiń (m.in. Grotta Porcinara, Grotte di Vedusella, Grotta del Drago), które najlepiej widać podczas rejsu statkiem.

Santa Maria di Leuca, Apulia
Santa Maria di Leuca, fot. Hopsalka Dreamstime.com

Loty do Apulii z Polski

W regionie Apulia znajdują się dwa lotniska, które obsługują loty z Polski: Bari i Brindisi.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (6 votes)
//
To Top